promotions.hu
Sötét mód
Keresés
Menü megnyitás
Feltárták a maja piramis rejtélyes sírját, olyan tárgyat találtak benne, ami a tudósokat is meglepte
Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions
Megosztás
Másolás

A megtalált tárgyak felbecsülhetetlen értéket képviselnek.

A Guatemala északkeleti részén, Petenben, egy maja város romjainál egy kifosztott piramissírt feltáró régészek egy titokzatos, egymásba nyíló jáde maszkra bukkantak, amelyről úgy vélik, hogy egy eddig ismeretlen maja királyé lehetett.

Chochkitam, egy kevéssé ismert régészeti lelőhely, a Peten-medence közelében található, amely a maja alföld egyik alrégiója Guatemala északnyugati részén. A területet a Kr. u. 200-tól 900-ig tartó klasszikus maja korszak szívének tekintik. A lelőhelyről először 1909-ben számoltak be, és a folyamatban lévő vizsgálatok három nagyobb monumentális csoportot tártak fel, amelyeket egy hosszú központi út köt össze.

Az ókorban a jáde értéke messze túlmutatott az anyagi értékén. A maják a nemzedékek védelmezőjének tekintették, az élők és a holtak számára egyaránt. Ezért a jáde maszkokat általában istenségek vagy ősök szimbolizálására használták, és a sírba helyezett személyek gazdagságát és befolyását tükrözték.

A régészek egy 2021-es LiDAR-felmérést követően fedezték fel, hogy sírrablók alagutat ástak egy királyi piramis magjába. A további vizsgálat során kiderült, hogy a betolakodók a piramis belső kamrájában egy bizonyos területet hagytak figyelmen kívül.

E mulasztás eredményeképpen egy emberi koponyát és csontokat, amelyek közül néhány hieroglifákkal volt kifaragva, egy koporsó alakú kőládát, kerámialeleteket és temetkezési tárgyakat, köztük egy edényt, osztrigahéjakat és több jáde darabot találtak, amelyek egy jáde maszkot alkotva illeszkedtek egymáshoz.

Az Itzam Kokaj Bahlam név néhány csonttöredéken faragványokkal és hieroglifákkal van leírva. A kutatók feltételezik, hogy ez a név ahhoz az eltemetett maja királyhoz tartozhat, aki Kr. u. 350 körül uralkodott Chochkitamban. A leglenyűgözőbb az, hogy az egyik csonton található faragványon az uralkodó egy maja istenség fejét szorongatja, pontosan úgy, mint az összeállított jáde maszk.

A chochkitami sírban talált összes leletet és csontot a Holmul Régészeti Projekt (HAP) laboratóriumába szállították tisztítás és helyszíni elemzés céljából.

Ott a régészek összerakták a feltárt egyes jáde tömböket, és képesek voltak rekonstruálni egy teljes jáde mozaikmaszkot.

Francisco Estrada-Belli, a Tulane Egyetem vezető régésze és csapata LIDAR-térképezési technológia segítségével fedezte fel a temetkezést - olvasható a National Geographicban megjelent terjedelmes cikkben. A maszk a maják által imádott Viharisten egyik megnyilvánulását ábrázolja.

Az alábbi videóban megtekinthető a maszk és a lelőhely is:

Hasonló tartalmak
Galéria - Van képünk hozzá
Színes
Tech & Tudomány
Helyi Hírek
Időjárás