Ezeket látta már?

Megfázás vagy szénanátha? Innen tudja megkülönböztetni a kettőt

megfázás, szénanátha, megkülönböztetni, különbség, allergia

A két állapot tünetei bár hasonlóak, ám a következő jelekből mégis meg lehet különböztetni a kettőt egymástól. Hogy hogyan?

Vörös szemek, gyakori tüsszögés és orrfolyás – sokakat kínzó tünetek, melyek fennállásakor általában megfázásra gyanakodnak, pedig így tavasszal lehet, hogy inkább allergia okozza. A kettőnek nem csak a tüneteik, de a mechanizmusuk is hasonló.

A megfázás a felső légutak vírusos fertőzése, melyet általában a rhinovírusok okozzák. Igen könnyen terjed köhögéssel, tüsszentéssel, így általában járványszerűen sújt le. A szénanátha ezzel szemben nem fertőző, ugyanis ez egy allergiás reakció - például a pollenre vagy a porra.

Az orrüreg olyan sejteket tartalmaz, amelyek felismerik az idegen anyagokat (pl. a pollent). Amint a szervezet ezeket észleli, aktiválja a T-sejteket - ezt nevezzük immunválasznak.

Szénanátha esetén az irritáló anyagok ugyanazokat az immunsejteket aktivizálják, mint a vírusok. Ám emellet IgE antitestek és hisztaminok felszabadulását is okozza – ennek köszönhető a folyamatos orrdugulás, szaglásromlás és az orrfolyás.

Lényeges különbségek a szénanátha és a megfázás között

Bár mind a megfázás, mind a szénanátha okozhat tüsszögést, orrfolyást és vörös szemeket, van pár lényeges különbség köztük.

Ha meg szeretné tudni, mi is kínozza, nézze meg, milyen hónapban vagyunk. A fák pollenterhelése március vége és május közepe között tetőzik, míg a fű és a gyomok pollenszáma május közepe és szeptember közepe között a legmagasabb. Így, ha épp magas a pollenterhelés, akkor nagy eséllyel a panaszokat szénanátha okozza, főleg akkor, ha némi légszomj és az arc viszketése is társul hozzá.

Persze a vírusok tavasszal és nyáron sem mennek szabadságra, így az évszak nem zárja ki teljesen a megfázást - ám ekkor előfordulhat még köhögés, torok-és a fejfájás, valamint a láz is. Ezek szénanátha esetén ritkábban jelentkeznek (láz sosem).

Fontos különbség továbbá az orrváladék színe: megfázás esetén zöldes-sárgás színűvé válhat (igen, nem csak baktériumok színezhetik el), míg allergia fennállásakor inkább átlátszó, vízszerű.

A szénanátha tünetei reggel és este javulnak

A szénanátha tünetei általában délelőtt 11 és 18 óra körül a legrosszabbak: ennek oka az, hogy a pollen ezekben az időszakokban az orr szintjén van. A nap elején a földön vannak, majd, ahogy a fű felmelegszik, egyre feljebb szállnak. Ahogy a hőmérséklet csökken az estéhez közeledve, a pollenszemek ismét leszállnak a földre és 18 óra körül kerülnek ismét orrmagasságba. Érdemes azt is tudni, hogy a nedves és esős körülmények elmossák ezeket, csökkentve így a tünetek súlyosságát. Száraz idő esetén azonban ismét fokozódhatnak a panaszok.

Létezik egész évben tartó szénanátha is

Előfordulhat, hogy a szénanátha egész évben jelen van. Ennek oka olyan anyag, mely jelenléte nem köthető évszakokhoz: pl. a házipor, penész, állati szőr. Ezt más néven perenniális vagy perzisztáló náthának is nevezik. Ilyen esetekben inkább az orrdugulás a legjellemzőbb tünet, a szemviszketés és a szemek vörössége ekkor ritka. Leginkább az különbözteti meg a megfázástól, hogy sokkal tovább tart, míg egy vírusfertőzés, és megszűnik, ha elhagyja az adott helyet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi lehet jó szénanátha ellen? Ezt javasolja az allergológus

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szénanátha

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához