Ezért vagy oda a gyorsételekért – és így szokj le róluk

GettyImages-1458602560

Hamburger, sült krumpli, chips, fagyasztott pizza, vákuumcsomagolásba rejtett felvágott és cukros üdítő – napestig sorolhatnánk azokat a gyorsételeket, amelyek silány minőségű összetevőkből készülnek, és minimális tápértékkel rendelkeznek. Mégis nehéz lemondani róluk, mert az ízük csábító, és könnyen elérhetőek. Ám ennek ára van!

Sokkal könnyebb lemondani az egészségtelen, feldolgozott élelmiszerekről akkor, ha tudjuk, hogy azok hogyan szabotálják például a fogyásunkat. Íme néhány okos trükk, mellyel könnyen túlteheted magad a gyorsételek fogyasztása iránt érzett vágyon.

Miért vágyunk a gyorételekre?

Tagadhatatlan, hogy a gyorsételek utáni vágy egy erőteljes, fiziológiai reakció, és kétséged se legyen afelől, hogy ezt az élelmiszergyártók gondosan és tudatosan aknázzák ki. Sok kedvenc snackünk töménytelen mennyiségű hozzáadott cukrot, sót, zsírt és egyéb olyan mesterséges anyagokat tartalmaz, amelyeknek az a céljuk, hogy azt az érzést keltsék bennünk, hogy még többre vágyunk. A legjobb azonban ezeket elkerülni, és egészséges, teljes értékű élelmiszert fogyasztani. Hogy miért? Minél kevesebb ócska minőségű ételt eszünk, annál kevesebbre vágyunk belőlük. Ebben lehetnek segítségedre az alábbi trükkök és praktikák.

A gyorsételek azt az érzést keltik bennünk, hogy még többre vágyunk belőlük
A gyorsételek azt az érzést keltik bennünk, hogy még többre vágyunk belőlükmonticelllo / Getty Images Hungary

Figyelj az alattomosan megbújó cukorra

Ha felismered a termék címkéjén a különféle nevek mögé bújtatott cukrot, nagyobb az esélye, hogy a fruktózt, a barnarizsszirupot, a sűrített nádlét, a mézet és az agave szirupot tartalmazó élelmiszereket a polcon hagyod.

A cukor többféle álnéven nagyon sok élelmiszerben megtalálható
A cukor többféle álnéven nagyon sok élelmiszerben megtalálhatóPeter Dazeley / Getty Images Hungary

Ne egyél színes tányérról

Egy tanulmány kimutatta, hogy azok, akik piros vagy fekete tányérról esznek, több tésztát és szódát fogyasztanak, mint azok, akik fehér tányérról falatoznak. Ha kevesebbet szeretnél enni, válassz fehér tányért, és inkább a rajta lévő friss gyümölcsök és zöldségek legyenek színesek. 

Kevesebbet eszünk, ha nem színés tányérról falatozunk
Kevesebbet eszünk, ha nem színés tányérról falatozunkSay-Cheese / Getty Images Hungary

Változtass a szokásaidon

Változtass a berögzült rossz szokásaidon. Ha eddig uzsonnaidőben édes vagy sós finomságot nassoltál, akkor ehelyett egyél valami egészségesebbet, vagy sétálj egyet, hiszen a mozgás képes teljesen elfeledtetni az evés iránti vágyat. Egy 48 ember bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy egy 15 perces séta átmenetileg csökkenti a kalóriadús, cukros ételek utáni vágyat. Nem beszélve arról, hogy a testmozgás egyéb egészségügyi előnyökkel is jár.

Legyen jó messze az édesség

Tartsd távol magad az édességektől – és ezt most szó szerint is értjük. Szintén kutatás eredménye bizonyítja, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel esznek szőlőt, kekszet és csokoládét abban az esetben, ha azok karnyújtásnyira vannak, és egy tapodtat sem kell mozdulniuk értük.

Tartsd kéznél az egészséges ételeket

A hűtőben, a kamrában vagy a konyhában is célszerű az egészséges ételeket elől tartani, hiszen egy-egy finom falat láttán könnyen elcsábulhatunk. Chips helyett legyen inkább felszeletelt zöldség és gyümölcs szem előtt arra az esetre, ha nassolni lenne kedvünk. Bebizonyosodott, hogy azoknak, akiknek csak gyümölcs van a konyhapultjukon, alacsonyabb a testtömeg-indexük (BMI), mint azoknak, akiknek a látóterében édességek, sós rágcsálnivalók és üdítők sorakoznak.

Több ételt fogyasztunk, ha nem kell érte komolyabb erőfeszítést tenni
Több ételt fogyasztunk, ha nem kell érte komolyabb erőfeszítést tenniblackCAT / Getty Images Hungary

Ismerd meg a jobb alternatívát

Függetlenül attól, hogy édesszájú vagy, vagy inkább a sós finomságokat szereted, szánj időt arra, hogy megismerd azokat az alternatívákat, amelyek kiválthatják a gyorsételeket. Bevásárláskor válassz olyan zöldségeket és gyümölcsöket, melyekből akár egészséges snackkeket is készíthetsz.

Legyél tájékozott

Sokkal kevésbé fogod a feldolgozott élelmiszereket választani, ha tudod, hogy pontosan mit eszel; hogyan készülnek, milyen egészségkárosító adalékanyagokat, tartósítószereket vagy ízfokozókat tartalmaznak. 

Ha tudod, hogyan és miből készül a gyorsétel, könnyebben le tudsz mondani róla
Ha tudod, hogyan és miből készül a gyorsétel, könnyebben le tudsz mondani rólaFG Trade / Getty Images Hungary

Jól rágd meg az ételt

Tapasztalatok szerint, ha jól megrágjuk az ételt, pontosabban jobban megrágjuk, mint ahogyan az szükséges lenne, kevesebbet fogunk enni.

Ha jobban megrágjuk az ételt, kevesebbet eszünk belőle
Ha jobban megrágjuk az ételt, kevesebbet eszünk belőleSolStock / Getty Images Hungary

Kutatás is igazolta, hogy ha az étel lenyelése előtt többet rágunk, valóban nem eszünk annyit, mintha csak egymás után, kapkodva fogyasztanánk a falatokat.

Érdemes tehát lassabban enni, és mindig csak akkor kezdeni egy újabb falatot, ha az előzőt már lenyeltük. Szakértők szerint ez az egyik titka az éjszakai stresszevés megszüntetésének is.

Azt tudtad, hogy a jóllakottság befolyásolja a gyomrunk méretét? Ha kíváncsi vagy, mennyit bír ki az egészséges emberi gyomor, olvasd el ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek