Ha így folytatódik, hamarosan búcsút inthetsz a kedvenc úti céljaidnak

Kovács Patrik Kovács Patrik | 2024.05.01 | Gasztró & Utazás | Olvasási idő: 3 perc
Ha így folytatódik, hamarosan búcsút inthetsz a kedvenc úti céljaidnak

Újradefiniálhatja a nyaralószezon fogalmát az éghajlatváltozás – derül ki a Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósainak friss kutatásából, mely meglehetősen sötét képet fest a globális utazások jövőjéről.

A tökéletes nyaraláshoz elengedhetetlen a szikrázó napsütés és a ragyogó idő, ám – ahogy arra a Massachusettsi Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology, MIT) friss kutatása is rávilágít – a klímaváltozás hamarosan szűkebbre szabhatja azt az időtartamot, amit év alatt a szabadban tölthetünk – írja a Bloomberg. Az amerikai kutatók, akik a Journal of Climate című szaklapban publikálták a témával kapcsolatos tanulmányukat, tüzetesen megvizsgálták, hogy a legvonzóbb turisztikai célországokban hogyan befolyásolja a szabadban tölthető napok számát a klímaválság.

Azt találták, hogy Oroszországban és Kanadában még növekedni is fog a kinti tevékenységgel tölthető napok száma az évszázad végéig, ezekben a régiókban ugyanis az eddiginél hamarabb vet majd véget a télnek az enyhébb, tavaszias idő.

Sőt, Franciaországban, Németországban, Ausztriában és az Egyesült Államokban is hasonló a helyzet: a felsorolt országokban évente 18-60 nappal többet tölthetünk majd a szabadban, ám már most borítékolható, hogy a téli sportok kedvelőit nem fogja boldoggá tenni a melegebb idő. Afrikában viszont ellentétes folyamatok kezdenek kibontakozni: a kontinens nyugati partján található Elefántcsontpart rengeteg szabadban tölthető napot fog veszíteni a perzselő forróság miatt, és hasonló sors vár a trópusi Dominikai Köztársaságra is. A Karibi-térség népszerű üdülőparadicsomában évente 124-gyel csökkenhet a kinti aktivitásra alkalmas napok száma, míg Mexikó, India, Thaiföld és Egyiptom esetében ugyanezt a mennyiséget 55 és 86 nap közé becsülik az amerikai kutatók.

Az Egyesült Arab Emírségekben 85, Görögországban pedig 30 szabadban tölthető napot veszíthetnek az emberek 2100-ig. A mediterrán európai ország turizmusának jövőjére a jelentős hőmérséklet-emelkedés, az intenzív szárazság és az erdőtüzek nyomhatják rá a bélyegüket.

„Az eredmények azt bizonyítják, hogy az utazási szektor mélyen érintett lesz a klímaváltozásban” – mondja O’Shannon Burns, az amerikai Cornell Egyetem fenntartható turizmus szakértője, aki szerint sürgős cselekvésre van szükség, máskülönben tényleg újradefiniálhatja a nyaralószezon fogalmát a klímaváltozás.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!