Brutálisan lépett fel a grúz rendőrség a külföldiügynök-törvény ellen tiltakozókkal szemben

2024. május 1. – 11:40

Másolás

Vágólapra másolva

Kedden ismét ezrek követelték a külföldiügynök-törvény visszavonását a grúz fővárosban, a rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be a tüntetőkkel szemben, írja a BBC. A közösségi média felületein megdöbbentően erőszakos videófelvételek jelentek meg, az ellenzékiek szerint a rendőrség aránytalanul lépett fel a békés tiltakozókkal szemben.

Ha megszavazzák, akkor a külföldiügynök-törvény előírná, hogy azok a médiumok és nem kormányzati szervezetek, amelyeknek anyagi forrásai több mint 20 százalékát külföldről finanszírozzák, külföldi befolyásoló ügynökökként kell regisztráltatniuk magukat, különben súlyos bírsággal sújtanák őket.

Az EU-párti tüntetők azt skandálták, hogy nem akarnak szovjet rezsimet, nemet kell mondani az orosz típusú törvényekre és igent Európára. A tiltakozók attól tartanak, hogy a törvényjavaslatot felhasználhatják a kritikus hangok elhallgattatására az év végén esedékes parlamenti választások előtt.

A kedd esti tüntetésen legalább 63 tüntetőt vettek őrizetbe a grúz hatóságok – jelentette be a grúz belügyminisztérium az MTI híradása szerint, hozzátéve, hogy a megmozduláson kitört zavargásokban hat rendőr megsebesült, – a megsebesült tüntetők számáról ugyanakkor nem adtak tájékoztatást. Alekszandre Darakvelidze belügyminiszter-helyettes azt mondta, a tiltakozók kövekkel és palackokkal dobálták meg a kiérkező rendőröket, a megmozdulást pedig az erőszakcselekmények elharapódzása miatt kellett feloszlatni.

A sebesültek között van Levan Khabesvili, a legnagyobb ellenzéki erőnek számító Egyesült Nemzeti Mozgalom (UNM) vezetője is, akit jelenleg kórházban ápolnak. Az éjszaka folyamán a politikus az X-en fotót is közzétett magáról, melyen vérző fejjel, a szeme alatt pedig monoklival látható. A hatóságok szerint Khabesvili ellenállt a rendőri intézkedésnek, és megpróbálta lebontani a rendőrségi kordont.

A grúz törvényhozásban kedden tárgyalták második és ezzel utolsó előtti olvasatban azt a vitatott jogszabályt, amelyet a Grúz Álom kormánypárt áprilisban terjesztett ismét a parlament elé. A kormányzópárt szerint az átláthatóság biztosítása kulcsfontosságú a nemzeti szuverenitás megőrzéséért folytatott küzdelemben, és a törvényjavaslat nem megy szembe az uniós elvárásokkal. A miniszterelnök azzal vádolta meg a civil szervezeteket, hogy kétszer próbáltak forradalmat kirobbantani Grúziában, a melegpropagandát népszerűsítették, és a grúz ortodox egyházat támadták. A grúz parlament szerdán is tárgyalja a javaslatot.

A törvény bírálói szerint a javaslat olyan, mint amit Oroszország széles körben alkalmaz a másként gondolkodók elleni fellépéshez. Az EU is arra figyelmeztetett, hogy ha megszavazzák a törvényt, az árthat Tbiliszi csatlakozási törekvésének. Grúzia tavaly decemberben kapott EU-tagjelölti státuszt, és a felmérések szerint a lakosság mintegy 80 százaléka támogatja a csatlakozást.

Öt napja a budapesti CPAC helyszínén tartottak tüntetést Magyarországon élő grúzok, mintegy ötven ember jelent meg és tiltakozott a törvényjavaslat ellen. A konzervatív konferencián felszólalt ugyanis Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök is, aki azt mondta, folyamatos harc zajlik náluk, hogy fenntarthassák országukban a hagyományos értékeket, a liberalizmus pedig az országok, népek identitását fenyegeti. A grúz kormányfőt a Karmelitában fogadta Orbán Viktor is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!