Kultúra

Meghalt Paul Auster

JEFF PACHOUD / AFP
JEFF PACHOUD / AFP
Az amerikai posztmodern irodalom egyik legismertebb képviselőjét a saját élet irodalmi tükrözése foglalkoztatta. Hosszú ideje küzdött tüdőrákkal.

Hetvenhét éves korában meghalt Paul Auster amerikai író és költő helyi idő szerint kedd este. A család egyik barátja, Jacki Lyden a sajtóhoz eljuttatott közleményében azt mondta, Auster brooklyini otthonában, szerettei körében halt meg. Az egyik legnagyobb amerikai kortárs írónak számító Auster tüdőrákkal küzdött, s a betegség okozta szövődményekbe halt bele.

A New York egyik irodalmi sztárjának számító, zsidó származású író leghíresebb művei közé tartozik a New York trilógia. Élete során több mint 30 könyvet írt, műveit több mint 40 nyelvre fordították le, köztük a legtöbbet magyarra is. Auster 1971 és 1975 között Párizsban élt, ez idő alatt francia költők verseit is átültette angolra. Híressé 1982-ben vált, A magány feltalálása című, önéletrajzi elemekkel tarkított regényével.

Az önéletrajziság, a saját élet tényeivel folytatott folyamatos játék máskülönben is regényei alapvonásai közé tartozott. Két éve róla megjelent cikkünkben úgy fogalmaztunk, „ami közvetlenül nem tudható az életéről, azt is beleírta a regényeibe, ezekben ugyanis a szerzőre feltűnően hasonlító értelmiségiek – írók, újságírók, tanárok – szembesülnek olyan életproblémákkal, amelyekkel Auster is találkozhatott, és kóborolnak olyan terekben, amelyeket az író alaposan ismer.”

A másik, nagy amerikai posztmodern szerző, Philip Roth műveihez hasonlóan Auster regényei is szerző és hős személyiségvonásainak, életeseményeinek összejátszatására, tükrözésére épülnek. Elágazó életösvényeket taposnak ki, amelyek ugyanonnan indulnak, és feltehetően ugyanoda is érkeznek.

Az önéletrajzi ihletés terhet is jelentett, a legsúlyosabbat éppen két évvel ezelőtt, amikor előbb tíz hónapos unokáját, Rubyt, majd röviddel ezután a fiát, Daniel Austert vesztette el. A férfi halálát drogtúladagolás okozta. Auster és felesége, Siri Hustvedt író ezekről a családi tragédiákról is egyszerre vetettek számot a személyes életükben és irodalmi munkáikban.

A rákkal folytatott harc közben is dolgozott

Auster forgatókönyvíróként is tevékenykedett, ő jegyezte a többi között a Wayne Wang rendezte Füst című film forgatókönyvét is.

Soha életemben nem írtam még napi tíz oldalt. Jó, ha egy oldallal megvagyok. Ha kimagaslóan jó napom van, akkor kettővel. Ha valami csoda történik, és megtáltosodom, az három oldal. Talán, ha háromszor történt olyan az életem során, hogy napi négy oldal összejött. Ma kettő jött össze, de még nem volt időm átnézni őket. Mindent kézzel írok. Először egy jegyzetfüzetbe, majd, ha megvagyok egy bekezdéssel, az írógépemen begépelem

– mondta a Magyar Narancsnak egy tíz évvel ezelőtti interjúban. Akkoriban jelent meg Winter Journal című memoárja, amelynek kapcsán így nyilatkozott:

Lássuk csak. A lábam sokat szenvedett, de mostanában egész jól megvagyunk. Gyerekként sokat vacakolt a gyomrom is, de e téren sem lehet panaszom. A szememmel is voltak gondok, de a tendencia itt is javuló. Ami eltört, beforrt. A Winter Journal egy átlagos élet, egy térdfájdalmakkal, bokagondokkal, hátbavágásokkal, örömökkel és bánatokkal teli élet krónikája.

Utolsó, Baumgartner című könyvét már a rákkal vívott harc közepette fejezte be.

Kapcsolódó
Elnémítják-e a felfoghatatlan családi tragédiák Amerika legünnepeltebb íróját?
Paul Auster kábítószerfüggő fia, Daniel előbb tíz hónapos lánya halálát okozta, majd ő is meghalt drogtúladagolásban. Folytatható-e a világsztár író életműve a borzasztó tragédia után?

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik