Hirdetés

Valami egészen furcsa dolog történik ebben a holland városban a pénzzel

Virág Sára portré Virág Sára

Egy holland város, Arnhem önkormányzata úgy határozott, el fogja törölni a legszegényebb emberek adósságait, hogy így biztosítsa nekik egy új kezdet lehetősségét. 

Arnhem városában a hónap elején házról házra kezdtek járni az önkormányzati tisztviselők az egyik legszegényebb negyed lakói között, és mindenkinek egyesével felajánlották, hogy kifizetik az adósságaikat. "Az emberek eleinte természetesen igencsak nagy gyanakvással fogadták a felajánlást" – fogalmazott Mark Lauriks társadalmi ügyekért felelős szakember, aki a programot is vezeti. Az Imerloo II névre keresztelt nyomornegyed lakói már hozzászoktak a különböző uzsorásokhoz és behajtókhoz, emiatt nagyon óvatosak voltak a kormány embereivel szemben is. Ez az ellenállás azonban hamar engedni kezdett, amikor az intézkedéscsomagról – az adósságok felszámolása kötöttségek nélkül – szóló hírek megjelentek a médiában is. 

Lauriks azt reméli, hogy a két évre tervezett programhoz 40-60 család fog csatlakozni. A kísérleti projekt lényege dióhéjban, hogy az önkormányzat felszabadítja a legszegényebb családokat az adósságaik terhe alól anélkül, hogy ezért bármit is kérne cserébe. A gyermekes családok előnyt élveznek, de a részvétel elbírálása során megvizsgálják a hitel nagyságát, az időtartamát és a hitelezők számát is. 

Az adósságokat nem a kormány vagy az önkormányzat, hanem négy jótékonysági alapítvány fogja fedezni, az adófizetők tehát csak a projekt költségeit fizetik, magát az adósségrendezést nem. 

Hollandiában az önkormányzatok felelősége az eladósodott családok megsegítése, de Lauriks szerint épp azok nem kapnak segítséget, akiknek a legnagyobb szükségük lenne rá, emellett drága is. A tisztviselő szerint az eladósodásnak olyan társadalmi és gazdasági, adott esetben akár egészségügyi következményei lehetnek, amelyek összességében sokkal több kiadást termelnek, mint az eredeti adósságok átvállalása tette volna. Más holland városok már korábban életbe léptettek hasonló reformokat, Arnhem nem számít úttörőnek, csak egy a sorban. Hollandia alapvetően Európa egyik leggazdagabb országa, az Eurostat adatai szerint azonban a lakosság 16,5 százalékát érinti a szegénység – írja a Guardian

2020-ban például Amszterdam döntött úgy, hogy átvállalja a fiatal állampolgárok adósságait, akik az eredeti hitelezők helyett így a városnak törleszthették a tartozásaikat. Az adósságaik egy szignifikáns részétől pedig meg is szabadulhattak, ha elkezdtek tanulni. Arnhem legszegényebb családjai úgy szabadulhatnak meg az adósságaiktól, hogy cserébe semmiféle terhet vagy kötelezettséget nem ró rájuk az önkormányzat. A helyi hivatal szerint ez hosszabb távon sokkal hatékonyabb megoldás lehet, mert azonnali segítséget nyújt ahhoz, hogy az emberek "összeszedhessék az életüket". Ezzel a – mondhatni forradalmi – megközelítéssel azonban sokakat megleptek a hollandok. 

2017-ben ugyanis az akkori holland pénzügyminiszter, Jeroen Dijsselbloem egész Európa-szerte felháborodást keltett, amikor azt sugalmazta, hogy az eladósodott dél-európai országok alkoholra és nőkre herdálták el a pénzt. A holland közvélekedés sokáig úgy tartotta, ha valakinek adóssága van, az automatikusan valami hibát vétett. A Guardian is felhívja a figyelmet: az adósság szó a holland nyelvben, vagyis a "schuld" hibát vagy bűntudatot is jelent. Az adósságtámogatási programok térnyerése azonban azt jelezheti, hogy a holland társadalom szemlélete is kezd megváltozni. 

Ehhez hozzájárulhatott például az országban kirobbant családipótlék-botrány, amikor 2012-ben nagyjából 20 ezer holland családot vádoltak meg azzal, hogy csaltak a családi pótlékkal. Emiatt több család is csődközeli állapotba került, holott a hibát egyszerű adminsiztrációs tévedés okozta. Ekkor többen is a kormány hibájából adósodtak el, emiatt pedig elkezdtek máshogy tekinteni az adósságra. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés