Fellendülésbe váltott Európa gazdasága, Magyarország is jól járhat

Elemzések2024. máj. 1.F. P.

Az európai gazdaság fő hajtóereje, az eurózóna leküzdötte az inflációt és a recesszióból is kikerült az első negyedévben. Ráadásul a négy legnagyobb gazdaság: Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország egyaránt növekvő pályára került.

Az infláció már a célértéket közelíti az eurózónában:

mindössze 2,4 százalék lett áprilisban,

eközben a gazdaság visszatért a növekedő pályára az első negyedévben a kedden publikált friss adatok szerint. Az infláció esetében ez már a hetedik egymást követő hónap volt, amikor 3 százalék alatt volt az érték.

Csökken a maginfláció és a szolgáltatások inflációja is

Immár az energia, az élelmiszerek, a dohánytermékek és a szeszes italok árát nem tartalmazó maginfláció is szépen csökken: értéke 2,7 százalék lett áprilisban az első becslés szerint a márciusi 2,7 százalék után. A szolgáltatások inflációja, amit az Európai Központi Bank kiemelt figyelemmel kísér, 4-ről 3,7 százalékra esett vissza.

Gazdasági fellendülés

A zónában a GDP 0,3 százalékkal nőtt az első negyedévben, vagyis kilépett a tavalyi második félévet jellemző technikai recesszióból, és újra növekedésbe váltott. A nagy gazdaságok mind növekedtek,

a legjobb teljesítményt Spanyolország hozta 0,8 százalékkal.

Kamatcsökkentési várakozások

Mindez megerősíti azokat a piaci várakozásokat, hogy az Európai Központi Bank (EKB) június 6-i kamatdöntő ülésén megkezdi a kamatcsökkentési ciklust. A piac erre most 70 százalékos esélyt áraz, de egy júliusi vagy szeptemberi vágást biztosnak tekintenek, ha a júniusi elmaradna.

Az első lépést követően azonban elemzők szerint nem feltétlenül lesz a kamatcsökkentési ciklus, amire nincs is szükség, hisz az EKB két legfontosabb kamata 4,00 illetve 4,50 százalékon áll.

Hazai hatások

Az EKB kamatcsökkentése támogathatja, hogy a Magyar Nemzeti Bank is tovább csökkentse a második félévben az alapkamatot, amit egyelőre 6,5-7,0 százalékos értékre terveznek lehozni nyárra a jelenlegi 7,75 százalékról.

Az eurózóna növekedése a magyar export fellendítése által gyorsíthatja a hazai gazdasági növekedést is, így

a magyar gazdaság a vártnál hamarabb visszatérhet egy egészséges növekedési pályára.