Pártpolitikától mentes civil kezdeményezés az Európai Magyarországért

NVZS 2024. május 1. 07:15 2024. máj. 1. 07:15

Holnap Budapesten tartja első rendezvényét az Európai Magyarországért nevű civil kezdeményezés. Ezt három jól csengő „név” – Inotai András, Tatár György és Tömpe István – indította útjára, az integráció támogatására. Inotai a Hírklikknek úgy fogalmazott: látva a legutóbbi évek fejleményeit Magyarországon, de nem csak nálunk, hanem néhány más uniós országban is, fel szeretnék hívni a figyelmet arra, milyen kötelezettségekkel, előnyökkel és kompromisszumokkal jár az uniós tagság, továbbá hogyan lehet sikeressé tenni a magyar uniós tagságot egy sikeres Európai Unióban. Várják azok jelentkezését, akik szeretnének részt venni a részben felvilágosító, részben vitafórumként elképzelt kezdeményezésben, akár szervezőként, akár egyéb formában.

Felkérjük az európai integráció mellett kiálló szervezeteket és polgárokat, hogy az együttműködés szellemében, pártállástól függetlenül, hangoljuk össze erőfeszítéseinket az európai integrációs törekvések továbbviteléért, a minél egyértelműbb hazai támogatás biztosításáért” – fogalmaz a felhívás, amellyel útjának indították a civil kezdeményezést. Mint a három ötletgazda felhívja rá a figyelmet: az európai integráció további gyengítése Magyarország számára nemcsak az eddig élvezett, gyakorta nem is tudatosodott előnyök elvesztését jelentené, hanem történelmi tragédiát is a mai és a jövőbeli nemzedékek számára.

Az integrációt támogató civil kezdeményezéssel azt szeretnék elősegíteni, hogy a választók minél objektívebb ismeretek birtokában, az ország húsz éves tagságából származó előnyök tudatában döntsenek június 9.-én a mindannyiunk sorsát keretező európai integráció jövőjéről. Ezt szeretnék elősegíteni az EU-t jól ismerő szakértők segítségével, akik a tervek szerint tényeket, elemzéseket mutatnak be, s párbeszédet folytatnának a hallgatósággal. Mint Inotai mondja: nem akadémiai előadásokat fognak tartani, hanem egy rövid felvezetés, a problémák bemutatása után a hallgatóság interaktív részvételével közösen vitatnák meg a felmerülő kérdéseket. Számítanak arra, hogy személyes tapasztalatok, bizonytalanságok éppúgy terítékre kerülnek majd, mint az, hogy „mit tudok én személy szerint tenni”.  Bíznak abban, hogy ezek a rendezvények alapul szolgálnak majd annak feltérképezésére is, hogy a lakosság milyen elvárásokat és aggályokat fogalmaz meg az integrációs folyamattal kapcsolatban. 

S habár a küszöbön álló EP-választások adják az indulás időpontját, nem fognak leállni utána sem. Nem változik ugyanis a cél: összehangolni az európai integráció mellett kiálló szervezetek és polgárok erőfeszítéseit, hogy pártállástól függetlenül járuljanak hozzá az európai integrációs törekvések továbbviteléhez, a minél egyértelműbb hazai támogatás biztosításához.

Inotaitól azt is megtudtuk, hogy máris volt visszhangja a felhívásuknak, ennek is köszönhetően jöhet létre az első rendezvényük, a MÚOSZ budapesti székházában május 2.-án rendezendő fórum, valamint a következő, amit május 7.-én tartanak Miskolcon, egy helyi civil szervezet rendezésében. A tervek szerint a következő hat hétben még lesz egy rendezvény Budapesten és 4-5 vidéki városban. Szeged és Tatabánya van egyelőre tervbe véve, de várják máshonnan is a rendezésben szerepet vállalni kész civil szervezeteket, polgárokat. Ez mindannyiunk érdeke – mondja Inotai.

Mint a közgazdász professzor, a Világgazdasági Kutatótóintézet korábbi vezetője portálunknak fogalmazott: az egész társadalmat érintő párbeszédre törekszenek, teljes hálózatot szeretnének kiépíteni, és miután az unió jövőjét érintően, ha nem is ugyanilyen élességgel, de azért hasonló problémák más tagországokban is felmerülnek, úgy gondolják, akár nemzetközi együttműködés is létrejöhet a kezdeményezésből. Már csak azért is, mert „ugyanabban a csónakban evezünk, egy olyan csónakban, amelyből nem lehet kiszállni, illetve ki lehet, de aki kiszáll, belefullad a vízbe.”

Ha valaki szeretne csatlakozni, és/vagy együttműködni a kezdeményezés keretén belül, ezt a szándékát, az elérhetőségét (nevet és emailt), valamint a támogatás felajánlás konkrét formáját (szervezés, hálózatépítés, kommunikáció, anyagi, egyéb) ezen a címen várják: istvan.tompe@merito.hu.