Hiába a gazdasági fejlődés, a régió összes országa elhúz Magyarország mellett

Kovács Patrik Kovács Patrik | 2024.05.01 | Gazdaság | Olvasási idő: 3 perc
Hiába a gazdasági fejlődés, a régió összes országa elhúz Magyarország mellett

Hazánk május elsején ünnepli az európai uniós csatlakozás huszadik évfordulóját. Mindez remek alkalom arra, hogy a múltba tekintsünk, és megnézzük, az elmúlt két évtized során hogyan teljesített a magyar gazdaság a régiós országok mezőnyében.

A GKI kutatása kiemeli: a magyar vásárlóerő-paritáson számolt, azaz árszínvonallal korrigált GDP/fő értéke 2023 és 2024 közt a 2,2-szeresére növekedett. Hazánk relatív pozíciója mégis romlott: 2023-ra a lengyelek és a románok is leköröztek minket – írja a Portfolio.hu. Húsz évvel ezelőtt, az EU-s csatlakozás évében még a 19. helyen álltunk a 27 uniós ország rangsorában, 2023-ban viszont már csak a 22. helyet sikerült megszereznünk.

A viszonylag jelentős GDP/fő növekedés részben a munkaerőpiaci aktivitás számottevő javulásának köszönhető. 2004-ben a 15 és 64 év közötti magyarok 56,8 százaléka volt csupán foglalkoztatott, de 2022-re ez az arány 74,4 százalékosra növekedett.

E tekintetben a régióból megelőztük a szlovákokat, és az uniós élmezőnyhöz is sikerült felzárkóznunk. A vásárlóerő-paritáson számolt magyar keresetek közel két és félszeresére nőttek 2004 és 2022 között. E téren is magunk mögé utasítottuk Szlovákiát, és immár harmadik helyen állunk a régiós versenytársak között, míg uniós viszonylatban a 23. helyről a 22-re jöttünk fel – közölte a GKI.

A magyar vásárlóerő-paritáson számolt nyugdíjak 76 százalékkal emelkedtek 2004 és 2022 között. A hazai nyugdíjasok kilátásai egyértelműen javultak az elmúlt két évtized során, régiós összevetésben viszont nem túl kedvező a pozíció. Az EU-s csatlakozás óta a lengyel, a szlovák és a román nyugdíjak is lehagyták a hazaiakat. Ezzel a 2004-es 19. helyről a 23-ra csúsztunk vissza 2021-re az Unióban.

A keresetek és a nyugdíjak emelkedésének is köszönhető, hogy a hazai fogyasztás 86 százalékkal nőtt a 2004 és 2022 közötti időszakban. Csakhogy míg húsz éve ezüstérmesek voltunk a régiós versenytársaink rangsorában, mára sereghajtókká váltunk: a fogyasztás terén a lengyelek, a szlovákok és a románok is lehagytak minket. Az uniós csatlakozás évében még a 19. helyen álltunk az EU-ban, 2022-ben viszont már csak az utolsó előtti, vagyis a 26. pozíciót sikerült megszereznünk. Ma már egyedül Bulgária fogyasztási mutatója rosszabb, mint a miénk.

Mindent egybevetve bár 2004-hez képest az összes fontos mutatóban jobban teljesítünk, a többi régiós országhoz képest egyértelműen romlott a pozíciónk.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!