Vágólapra másolva!
Kedden este a Bayern München és a Real Madrid szuperrangadóját rendezték meg a labdarúgó Bajnokok Ligája-elődöntők első mérkőzéseinek sorában. A németországi találkozón a madridiak szereztek vezetést, de az óriási fölényben futballozó Bayern négy percen belül megfordította az állást – ám a hajrában értékesített tizenegyessel a Real mégis kiharcolta a 2-2-es döntetlent. Jöjjenek a főszereplők nyilatkozatai és a Bajnokok Ligája keddi elődöntőjének további érdekességei!

Már a negyeddöntős párosítások és az ágrajz sorsolásánál biztos volt, hogy slágerpárharcot rendeznek a Bajnokok Ligája elődöntőjében, hiszen a Bayern München, a Real Madrid, a Manchester City és az Arsenal került egy ágra. Végül az első BL-elődöntő a német és a spanyol csapat között zajlott, a Münchenben rendezett első meccs pedig nem is okozott csalódást.

Bajnokok Ligája, Bayern München, Real Madrid
Négygólos döntetlen született a Bajnokok Ligája keddi elődöntőjén
Fotó: Anadolu via AFP / Anadolu via AFP/2024 Anadolu

Az első negyedórában akár három gólt is rúghatott volna a bajor együttes, de elsősorban Leroy Sané révén kimaradtak a lehetőségek, ezt pedig a Real Madrid a rá jellemző módon ki is használta. A félidő közepén jött a korábbi Bayern-kedvenc Toni Kroos, és egy zseniális passzal ugratta ki Vinícius Júniort, aki nem is rontotta el a ziccert

Ez volt az első labdaérintése a madridiaknak a Bayern tizenhatosán belül, és rögtön előnybe is kerültek vele,

a félidő folytatásában pedig magabiztosan őrizték is azt, a hazaiak előtt újabb nagy helyzet már nem adódott a szünetig.

A második játékrész elején aztán Manuel Neuer első (és igazából az egyetlen) nagy védését mutatta be Kroos lövésénél, ez pedig lendületet adott a münchenieknek, és négy percen belül megfordították a meccset. Előbb Sané egyéni akciója után óriási erővel lőtte ki ballal a rövid alsó sarkot, ezzel a bő féléves gólcsendjét megtörve, majd a Lucas Vázquez szabálytalansága miatt megítélt tizenegyest Harry Kane magabiztosan lőtte a hálóba.

A Bayern-gólok hatására felpörögtek az események, mindkét csapat nagyobb iramra váltott, de a kapuk (pláne Neueré) igazán nagy veszélyben mégsem forogtak,

amikor pedig igen, jellemzően nem a kapusokban, hanem a védőkben akadt el a labda. Mikor pedig már úgy tűnt, maradhat az egygólos müncheni előny, Kim Mindzse lebirkózta Rodrygót a saját tizenhatosán belül, Vinícius pedig nem rontotta el a Clément Turpin játékvezető által megítélt büntetőt.

Vinícius Júnior sorozatban három évben is gólt szerzett BL-elődöntőben, ezúttal egyből kettőt
Fotó: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Hiába volt így összességében jóval nagyobb mezőnyfölényben a szezonbeli első és egyetlen trófeájáért küzdő Bayern, és kerekedett minden fontosabb statisztikai mutatóban az ellenfele fölé, a döntetlennek köszönhetően a Real várhatja kedvezőbb helyzetből a hazai visszavágót. Márpedig

a Real Madrid az eddigi 24 olyan kupapárharcából, amely első meccsén idegenben játszott döntetlent, 23-szor továbbjutott

(a kivételt a Szpartak Moszkva elleni 1990-91-es BEK-negyeddöntő jelenti). Ráadásul a Bayern München immáron nyolc mérkőzés óta nem tudja legyőzni a Real Madridot a BL-ben, és a spanyolok 13 éve nem veszítettek odahaza BL-elődöntőt. Tehát szinte minden a Real mellett szól úgy, hogy a müncheni meccs első 20 percében tulajdonképpen a továbbjutást is eldönthette volna a Bayern.

Nyilatkozatok a Bayern-Real BL-elődöntő után

„Mindig azért játszunk, hogy nyerjünk, de tudjuk, milyen a Bajnokok Ligája: nem szabad elajándékozni a labdát, és abból gólt kapni, mert a legerősebb riálisok ezt kihasználják. A mostani eredmény után tisztán kell tartanunk a fejünket, meg kell elégednünk azzal a helyzettel, amelyben vagyunk, és a lehető legtöbbet kell pihennünk a visszavágó előtt – mondta a Movistarnak a meccs legjobbjának választott, kétgólos Vinícius Júnior. –

Óriási passzt adott nekem Kroos [az első gól előtt], sokat dolgoztunk ezen az edzéseken, ő és én tényleg ösztönösen megértjük egymást.

Tudjuk, hogy a szurkolóink is segíteni fognak nekünk, varázslatos éjszakára lesz szükség a Santiago Bernabéuban."

Kroos teljesítményét Vinícius mellett többek között Rodrygo is kiemelte, de a Real vezetőedzője, Carlo Ancelotti is beszélt a német középpályásról.

„Az első félidőben védekeznünk kellett, de az általam kívánt intenzitás nélkül csináltuk azt, egy ilyen helyszínen egyértelmű, hogy emiatt szenvednünk kellett. A második játékrészben is mentek előre, de úgy gondolom, akkor jobban tudtunk nyomni – nyilatkozta Ancelotti. – Kroos segítségével jól gazdálkodtunk a labdával, és a Bayern valójában nem tudott olyan nagyon nyomás alatt helyezni minket, volt elég helyünk.

Azt vártuk tőlük, hogy magasan játszanak, és ezt meg is tették, amit Toni és Vinícius révén az első gólnál ki is használtunk.

Fantasztikus passz és fantasztikus befejezés volt. Kroos végig jól játszott, Jude-ot [Bellingham] pedig egy görcs miatt kellett lecserélni friss emberre. Jól állunk a bajnokságban és az elődöntős párharcban is, de most mindent bele kell adnunk, hogy bejussunk a Wembley-be."

Carlo Ancelotti nem mindennel volt elégedett, de összességében az lehet
Fotó: MATTHIAS BALK / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

„Már csak ebben a sorozatban tudunk miért küzdeni, és meg kell találnunk a módját, hogy elérjük a célunkat. A Real Madrid otthonában nehéz lesz, de teljes hittel, a győzelemért kell odamennünk.

A Bajnokok Ligája-trófea a legértékesebb mind közül, ha valahogy meg tudnánk szerezni, akkor ez egy csodálatos szezon lenne, de addig még hosszú az út

– mondta a TNT Sportsnak Harry Kane. – A hangulat hihetetlen volt, és biztos vagyok benne, hogy jövő héten is így lesz. Sok pozitívumot vihetünk tovább a mai napból, de van néhány apró részlet, amit el kell felejtenünk és kijavítanunk, mert azokat megbüntetik."

„Nagyon jól kezdtünk, és már az első percben vezetést szerezhettünk volna, de aztán

nem ragaszkodtunk tovább a tervünkhöz, és nem értem, miért.

A kapott gól után nehezebb lett a dolgunk, de a második félidőben jobb lett, nagyobb elszántságot mutattunk. 2-1-re alakítottuk az állást, és utána is sok helyzetünk volt, meg kellett volna szereznünk a harmadik gólt. Furcsa érzés, két helyzetből lőttek két gólt. A helyzet világos: győzni kell Madridban, és irány a Wembley. Számomra még mindig 50-50 a két csapat esélye" – értékelt a Bayernt irányító Thomas Tuchel a Prime Videónak.

Thomas Tuchel szerint a döntetlen a Realnak hízelgőbb
Fotó: NurPhoto via AFP / NurPhoto via AFP/Jose Breton/NurPhoto

Tuchel kritizált, Müller poénkodott

Tuchel külön kiemelte a nyáron Nápolyból 50 millió euróért érkezett Kim Mindzse hibáit is, hiszen a dél-koreai védő az első gól előtt lemaradt Viníciusról, a másodikat megelőzően pedig feleslegesen szabálytalankodott Rodrygóval szemben.

„Mindzsének nem lett volna szabad ilyen agresszívan kilépnie középső védőként, mielőtt megjátszották a labdát [az első gól előtt].

Túl mohó volt, mert nem lehetett tudni, hogy mi következik, és a passz után már nem lehetett ezen [a rossz helyezkedésen] segíteni

– mondta Tuchel a Bildnek a Kroos gólpasszánál lejátszódott jelenetről, majd kitért Kim hajrábeli szabálytalanságára is. – Akkor is túl mohó volt, ő volt kedvezőbb helyzetben, majd hagyta magáról lefordulni Rodrygót. Utána pedig hiába segítette volna ki őt Eric Dier, szabálytalankodott."

A legkritikusabb interjú mellett pedig nem szabad kihagyni a legmókásabbat sem. A Bayern csatárának,

Thomas Müllernek a mostani volt a 150. BL-meccse, egyetlen klub színeiben ezt a mérföldkövet korábban csak Xavi és Iker Casillas érte el, de egy esetleges BL-döntős szerepléssel Müller mindkettejüket megelőzné.

A CBS Sportsnak adott nyilatkozata közben Müller örömét fejezte ki az illusztris társaságba való bekerülés miatt, majd elmondta, ettől függetlenül nem érzi magát öregnek. Ám ezután az interjút megzavarta a Real játékosa, Aurélien Tchouaméni, Müller pedig félbeszakította a mondandóját, és humorosan megjegyezte, hogy Tchouaméni épp most hallgatná ki a müncheni taktikát. A két játékos ezután kezet fogott, majd a francia focista ideiglenesen távozott, Müller pedig folytatta az értékelést.

Hosszabbítás

Végezetül jöjjenek a keddi játéknap legérdekesebb statisztikái!

• Jude Bellingham 32. alkalommal játszott a BL-ben, 21 éves koráig csak Cesc Fabregas (34) lépett ennél többször pályára a legrangosabb európai kupasorozatban.
  • Vinícius Júnior sorozatban három évben is gólt szerzett BL-elődöntőben, a rekordot Cristiano Ronaldo tartja néggyel. Továbbá a 2021-22-es BL-szezon kezdete óta Vinícius Júnior az egyetlen, aki legalább 30 BL-gólban is benne volt (immáron 16 gólnál és 15 gólpassznál jár).
  • A Real Madrid sorozatban a 36. egyenes kieséses szakaszbeli BL-meccsén szerzett gólt, ilyen hosszú szériája még soha egyetlen csapatnak sem volt a Bajnokok Ligájában.
  • Leroy Sané több mint fél éve, 2023. október 28. óta az első gólját szerezte, azóta a Bayern színeiben 25 meccsen játszott.
  • Harry Kane a 8. gólját lőtte az idei BL-ben, amellyel Kylian Mbappéval holtversenyben vezeti a góllövőlistát. Kane és Mbappé is 43-43 gólnál jár az idényben minden sorozatot figyelembe véve. Kane a 8 gólja mellett 3 gólpasszt is jegyzett már, így első angolként jutott el 11 pontig egy BL-szezon kanadai táblázatán.
  • A Bayern München 93,7 százalékos passzpontossága (555-ből 520 volt sikeres) magasabb, amelyet az elmúlt kilenc BL-szezonban bármelyik csapatnál mértek.
  • Jude Bellingham 9. alkalommal játszott a Bayern ellen, de győztes csapat tagja továbbra sem volt még (7 vereség mellett már 2 döntetlenje van).
  • A Real Madrid még sosem veszített a Bayern vendégeként, amikor az idegenbeli szerelését hordta.
  • A Real Madrid az idei szezonban még veretlen a kedden is használt, kék mezében.
  • A két klub 27. alkalommal játszott egymás ellen az európai kupaporondon, 12 Real- és 11 Bayern-siker mellett a mostani volt a harmadik döntetlen.
  • Thomas Tuchel és Carlo Ancelotti 10. egymás elleni meccsét vívta, Tuchel együttese eddig négyszer győzött, Ancelotti tanítványai háromszor jártak sikerrel, most harmadszor pedig döntetlent játszottak egymással a két szakember csapatai.
Bajnokok Ligája, Bayern München, Real Madrid, BL-trófea

Bajnokok Ligája, elődöntő, első mérkőzés

Bayern München (német) – Real Madrid (spanyol) 2-2 (0-1)
München, 75 ezer néző, v.: Clément Turpin (francia)
gólszerzők: Sané (53.), Kane (57. - 11-esből), illetve Vinícius Júnior (24., 83. - a második 11-esből)
sárga lap: Kim (82.), illetve Kroos (64.), Lucas Vazquez (91.)

Bayern München: Neuer - Kimmich, Dier, Kim, Mazraui - Laimer, Goretzka (Guerreiro, a szünetben) - Sané (Davies, 87.), Müller (Gnabry, 80.), Musiala - Kane
Real Madrid: Lunyin - Lucas Vazquez, Rüdiger, Nacho (Camavinga, 64.), Mendy - Valverde, Tchouaméni, Kroos (Brahim Díaz, 75.) - Bellingham (Modric, 75.) - Rodrygo (Joselu, 87.), Vinícius Jr.

A visszavágót május 8-án, azaz jövő szerdán este rendezik meg Madridban. A másik ágon szerdán (ma) este a Borussia Dortmund és a Paris Saint-Germain elődöntős párharcának első, németországi mérkőzését játsszák, annak a párizsi visszavágójára jövő kedden kerül sor.