»
A százéves rejtély nyomában, vagyis 25 éve találták meg George Mallory holttestét – videóval

A százéves rejtély nyomában, vagyis 25 éve találták meg George Mallory holttestét – videóval

Jelölések a száz és a huszonöt évvel ezelőtti expedíció legfontosabb állomásain. (Fotó: Jochen Hemmleb)

Jelölések a száz és a huszonöt évvel ezelőtti expedíció legfontosabb állomásain. (Fotó: Jochen Hemmleb)

2024.05.01 05:30Módosítva: 2024.05.01 06:24

Feljutott a Mount Everest csúcsára a brit hegymászó 1924-ben? A hegymászó-társadalmat megosztja a kérdés, és az 1999-es expedíció sem adott választ a kételyre.

Bár a mai napig nem tisztázott, megmászta-e a Mount Everest 8848 méter magas csúcsát, sőt halálának pontos dátuma is kétséges, mégis George Mallory a magashegyi hegymászás úttörője, akinek holttestét pontosan huszonöt éve, 1999. május 1-jén találta meg egy expedíció.

Csatlakozz a WhatsApp csoportunkhoz a legfrissebb sporthírekért! Kattints ide!

George Herbert Leigh Mallory brit hegymászó az 1920-as években több szervezett expedícióban is részt vett, amely a Mount Everest (Csomolungma) első megmászására irányult. Tagja volt 1921-ben az első brit Everest-expedíciónak is, és ekkor hangzott el híressé vált válasza, amelyet egy újságírónak adott, amikor feltette a kérdést, hogy miért szeretné megmászni a hegyet. Mallory csak annyit mondott: „Mert ott van.”

Az első expedícióval sikerült pontosan feltérképeznie a környéket, de nyolcezres hegyre teljességgel alkalmatlan ruházata és felszerelése, illetve a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt visszafordult. Egy évvel később – többedmagával – visszatért, oxigénpalackot is vitt, amelyet azonban már akkoriban is sportszerűtlennek, a heggyel szembeni tiszteletlenségnek tartottak, ráadásul a kezdetleges szerkezet nehéz és megbízhatatlan volt. Végül 8229 méterig jutott, ekkora magasságban korábban senki sem járt.

Harmadik próbálkozására 1924-ben vállalkozott egy csapattal. Június 4-én Edward Norton és Howard Somervell szintén két brit hegymászó próbálkozott meg elsőként a csúcsmászással, de utóbbi visszafordult, előbbi viszont 8570 méterig jutott.

A brit Everest-expedíció tagjai 1924-ben, a hátsó sorban balra Andrew Irvine, mellette George Mallory. (Fotó: Getty Images)

A brit Everest-expedíció tagjai 1924-ben, a hátsó sorban balra Andrew Irvine, mellette George Mallory. (Fotó: Getty Images)

Mallory a tapasztalatlan, de erősnek tartott fiatal mérnökkel, Andrew Irvine-nal próbálkozott, és június 5-én elindultak az előretolt alaptáborból. A tervnek megfelelően a 8170 méteren felállított táborból június 8-án vágtak neki a csúcsnak, csakhogy aznap köd ereszkedett a hegyre. A korabeli beszámolók alapján néhány percre kitisztult az ég, s 12.50-kor Noel Odell, az expedíció geológusa naplójába feljegyezte, hogy látta és le is fényképezte Malloryt és Irvine-t a gerincen. Ez volt az utolsó pillanat, hogy élve látták a két hegymászót, akik sosem tértek vissza a hegyről.

Ezért aztán az is kérdéses, feljutottak-e egyáltalán a 8848 méteres csúcsra. Az elmúlt száz évben ugyanis semmi sem igazolta ezt. Természetesen a kétség a teljes hegymászó-társadalmat izgatta és izgatja a ma napig is. Andrew Irvine jégcsákánya 1933-ban előkerült a gerincen, vagyis 8400 méter felett, majd az expedíciót követően ötvenegy évvel, 1975-ben egy kínai mászó, Wang Hongbao jelezte, úgy véli, Irvine holttestét látta hozzávetőlegesen 8100 méteren. Utóbbi bizonyosságára 1986-ban kutatóexpedíció indult, de eredménytelenül fejeződött be, mígnem 1999. május 1-jén, pontosan huszonöt évvel ezelőtt a Mallory és Irvine Kutató Expedíció megtalálta George Mallory holttestét. A ruházat és a test környékének átkutatása után a fényképezőgép azonban nem került elő, márpedig az esetleges csúcsfotókkal megoldódhatna rejtély.

Márványtábla az Everesten a két brit hegymászó emlékére. (Fotó: Jochen Hemmleb)

Márványtábla az Everesten a két brit hegymászó emlékére. (Fotó: Jochen Hemmleb)

Minden egyéb csupán feltételezés. Lányának elmondása szerint Mallory egy fényképet vitt magával feleségéről, amelyet a csúcs elérése esetén fennhagyott volna. Mivel ezt a fotót sem találták meg 1999-ben a holttestnél, akár a csúcson is hagyhatta. Ugyanakkor a későbbi sikeres expedíciók mászói nem jelentették, hogy láttak volna fényképet odafent. Szintén feltételezésen alapul a következtetés, miszerint, azért tartják lehetségesnek, hogy jártak a csúcson, és a visszaúton, sötétedés közben történt a tragédia, mert Mallory védőszemüvegét a zsebében találták meg, vagyis korábban használta ugyan, de az est beálltával már nem volt rá szüksége. Ha így lenne, az is elképzelhető, hogy már június 9-én érte a halál…

Ami biztos, hogy Andrew Irvine jégcsákánya közelében a két mászó által használt oxigénpalackok is előkerültek. A halottkém vizsgálata George Mallory mellkasán szorosra húzott kötél nyomait mutatta ki, vagyis a két mászó vélhetően egymáshoz rögzítette magát, de valamelyikük kicsúszott, a mélybe rántva a másikat is. A képek alapján szintén megállapítható, hogy Mallory egyik lába eltört, illetve a homlokán talált fejseb valószínűsíti, hogy a zuhanást követően azonnal meghalt. Andrew Irvine teste még nem került elő, pedig nála is lehetett egy fényképezőgép, s akkor végérvényesen vége lehetne a találgatásoknak.

George Mallory testének egy része mumifikálódott a jég birodalmában. (Fotó: Andy Politz)

George Mallory testének egy része mumifikálódott a jég birodalmában. (Fotó: Andy Politz)

Egyelőre tehát annyi bizonyos, hogy a Mount Everest csúcsán elsőként az új-zélandi Sir Edmund Hillary járt 1953. május 29-én segítőjével, Tendzing Norgajjal.

Több mint hetven évvel a tragédia után viszonylag épségben került elő George Mallory teste. (Fotó: David Hahn)

Több mint hetven évvel a tragédia után viszonylag épségben került elő George Mallory teste. (Fotó: David Hahn)

Magyarok az Everest csúcsán

Bár többen is próbálkoztak, oxigénpalack nélkül még egyetlen magyar sem ért fel a 8848 méteres magasságba. A hat hegymászó (ketten kétszer is teljesítették az expedíciót) használt pótlólagos oxigént, de ez mit sem von le érdemeikből. Egy kísérlet az északi, a többi a hegy déli részéről járt sikerrel.

 

2002. május 25. – Erőss Zsolt

2007. május 23. – Jelinkó Attila

2009. május 21. – Ugyan Anita

2010. május 17. – Ugyan Anita

2016. május 20. – Neszmélyi Emil*

2018. május 18. – Németh Alexandra

2022. május 13. – Neszmélyi Emil

2023. május 14. – Price Márton

*északi irányból

Az Everest északi útvonaláról (balra) eddig csak egy magyar, Neszmélyi Emil jutott fel a csúcsra. (Fotó: Getty Images)

Az Everest északi útvonaláról (balra) eddig csak egy magyar, Neszmélyi Emil jutott fel a csúcsra. (Fotó: Getty Images)

Ezt olvasta már?

Varga Csaba hat nyolcezres csúcson már állt, a Sisapangma megmászására azonban egyelőre még várnia kell. (Fotó: Varga Csaba/Facebook)
Egyéni sportok

Kényszerből, de befejeződött a magyar Sisapangma-expedíció

A csúcson ideális körülmények fogadták Lengyel Ferencet. (Fotó: Kalifa)
Egyéni sportok

Bokatörés, covid-járvány, csigolyatörés – viszontagságos évek után az Ama Dablam csúcsán

Egyszerűen hihetetlen, hogy emberek ilyen lelketlenek tudnak lenni (Fotó: YouTube)
Egyéb egyéni

Döbbenetes: több tucat hegymászó segítés helyett csak átlépte a haldokló serpát – videóval

Kövesd a Sportal cikkeit a Google hírekben is!

Legfrissebb videók

BlikkRúzsKiskegyedEgészségkalauzGlamourNoizzProfession

© sportal.hu © Ringier Sports Media Group Minden jog fenntartva! Az oldalak, azok tartalma - ideértve különösen, de nem kizárólag az azokon közzétett szövegeket, képeket, fotókat, hangfelvételeket és videókat stb. - a Ringier Hungary Kft./Blikk Kft./Ringier Sports Media Hungary Kft. ("Jogtulajdonos") kizárólagos jogosultsága alá esnek. Mindezek minden és bármely felhasználása csak a Jogtulajdonos előzetes írásbeli hozzájárulásával lehetséges. Az oldalról kivezető linkeken elérhető tartalmakért a Jogtulajdonos semmilyen felelősséget, helytállást nem vállal. A Jogtulajdonos pontos és hiteles információk közlésére, tájékoztatás megadására törekszik, de a közlésből, tájékoztatásból fakadó esetleges károkért felelősséget, helytállást nem vállal.

Powered by:sportal365 logo
;