A Ligetvédők szerint egészséges fákat vágtak ki a Városligetben

HírKlikk 2024. április 30. 20:15 2024. ápr. 30. 20:15

A Ligetvédők azt állítják, hogy az elmúlt héten több helyen is fakivágások voltak a Városligetben. Az aktivisták szerint a kivágott fák egészségesek voltak, a Főkert viszont azt mondja mind balesetveszélyes volt ezért kellett kivágni azokat.

A Ligetvédők szerint a Zichy Mihály út mellett, a volt Főkert telephelynél, és a Kresz park jelenleg elzárt területén is gallyaztak, illetve kivágtak fákat. Az aktivisták Facebook posztjukban azt írták: a fákra nem voltak előzetesen kirakva a favizsgálati adatlapok, amelyek egyértelművé tennék, ha az adott növény valamilyen betegségben szenved, és ezeket online se találták meg sem az Ingatlanfejlesztő, sem a Főkert honlapján.

„Csalódottságunkat csak fokozza, hogy a Főkert ígérete szerint 2020 óta a madarak és fészkek védelmében, március 15. és augusztus 15. között csak vészhelyzetben gallyaz fákat” – fejezték ki aggodalmukat.

A Telex megkereste a BKM Budapesti Közműveket, vagyis a Főkertet, hogy megkérdezzék, pontosan hol és hány darab fát vágtak ki, és mivel indokolták a fák kivágását. Illetve arról is kérdezték őket, hogy ezzel kapcsolatban volt-e valamilyen előzetes tájékoztatás.

A Főkert válaszában azt írta, hogy április 22-24. között az előzetesen elvégzett favizsgálatok alapján összesen 13 fát vágtak ki, mivel azok balesetveszélyes állapotban voltak.

„A kivágást okozó gyengültség sok esetben nem látványos és a fának csak egy részét érinti (gyökeret, gyökérnyakat, törzset, koronalapot vagy koronát), de a gyengültség mértéke miatt a balesetveszély kertészeti beavatkozással nem hárítható el” – írják hozzátéve, hogy a balesetveszélyességet a Magyar Faápolók Egyesülete által kidolgozott favizsgálati módszerrel állapították meg a szakemberek.

A madarak fészkelésével kapcsolatban is reagált a Főkert: azt írják, hogy a kivágásokat és a zöldhulladék elszállítását megelőzően felmérték, hogy fészkel-e madár az adott fán, de ilyen esettel nem találkoztak. „Azokat a fatörzseket pedig, amelyeken a zoológusok védett rovarfajok jelenlétére utaló jeleket láttak, külön helyen deponáltuk, hogy a rovarfajok élőhelyét megtartsuk, a lárvák kifejlődését biztosítsuk” – tették hozzá.

A Főkert elmondása szerint a favizsgálati lapokat azért sem helyezték ki minden fára, mert azok az amúgy sem látogatható KRESZ park területén voltak, ahol felújítást terveznek. A más területen lévő, maradék négy fa esetében viszont csak három törzsére került ki favizsgálati adatlap. Az adatlapok ide kattintva egyébként elérhetőek az interneten.

A Főkert szerint a kivágott fák a park területén kerülnek pótlásra.

Forrás: Telex