Nagykárolyban folytatódott a KMVNF rendezvénysorozata

Nagykárolyban folytatódott a KMVNF rendezvénysorozata
2024. 04. 30., 20:10

A Szatmárnémeti Kisiparosok Kamarája meghívására Nagykárolyban találkoztak a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fóruma (KMVNF) tagszervezetei áprilisban.

„Üzlet nincs kapcsolat nélkül, a kapcsolat megteremtéséhez pedig találkozni és beszélni kell egymással” – hívta fel a figyelmet a találkozón Márkos Tibor, a Szatmárnémeti Kisiparosok Kamarájának alelnöke, az esemény egyik szervezője.

KMVNF rendezvényei meglehetősen konzekvensen szerveződnek az üzlet körül, mivel legfőbb törekvésük, Czomba Csaba elnök megfogalmazásában: az „egymásból megélés, a kölcsönösen előnyös üzletek létrejöttének elősegítése, az ezt támogató környezet létrehozása”.

Az Európa fejlettebb országaihoz való felzárkózás, az ezekkel a piacokkal kiépülő üzleti kapcsolatok iránti érdeklődés ugyan némiképp ellen hat a magyar–magyar kapcsolatok gyors erősödének, de egyre több rendezvény példázza, hogy az „Adjunk üzletet egymásnak” gondolata kölcsönösen előnyös pozíciók eléréséhez vezethet.

Erre az alig több mint fél évtizedes múltra visszatekintő KMVNF életében már több példát találunk. Így találtak egymásra ipari automatizálással, a mezőgazdaság különböző ágaival vagy éppen a helyi termékek forgalmazásával foglalkozó vállalkozások. Létrejöttek tartós üzleti kapcsolatok vajdasági és erdélyi vagy vajdasági és felvidéki vállalkozások között is, amelyekre korábban kevésbé példa akadt. „Számos ígéretes terület van, de főleg a turizmusban rejlenek nagy lehetőségek” – hívta fel a figyelmet Lőrincze Péter, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöki főtanácsadója, tiszteletbeli társelnöke.

Ádám Imre, a VOSZ elnökhelyettese kiemelte: a szervezet küldetése a magyar vállalkozók és munkaadók tevékenységének és hosszútávú, sikeres működésének támogatása, elősegítése. Tevékenységük alappilléreit az érdekképviselet és érdekvédelem mellett a vállalkozások fejlesztése, a szolgáltatások fejlesztése és a társadalmi felelősségvállalás jelentik. A VOSZ aktív tagvállalkozásainak száma jelenleg eléri a 25 ezer főt, mintegy negyedmillió embert foglalkoztatnak, összesített árbevételük 13,6 milliárd forint. A VOSZ ernyőszervezetként mintegy 65 ezer vállalkozást ér el, amelyek együttesen a GDP 54 százalékát adják, összesített árbevételük 35,5 milliárd forint.

Szili Katalin, a kormányfő főtanácsadója, az Országgyűlés volt elnöke figyelmeztetett: „véget ért a kiszámíthatóság, a válságok és konjunktúrák periodikus váltakozásának időszaka. Válságok és háborúk korát éljük. A világot olyan turbulenciák uralják, amelyekre nagyon nehéz felkészülni, a vállalkozóknak mégis ezt kell tenniük”.

Dr. Szabó György, a Nyíregyházi Egyetem rektora a piacszerzés fontosságáról beszélt, mint mondta, olyan szakembereket kell képezniük, akik kellenek a piacnak és boldogulnak a piacon. A rektor szerint az NYE-ben ezt már felismerték, a haladást viszont némiképp lassítja, hogy az egyetemnek túl nagy a merítése, túl sok mindenre koncentrál, túl sok szakkal rendelkezik.

(Fotó: Bart Imre)

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 05. 16., 14:10
Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Női pék, cukrász, kaviárszakértő is helyet kapott a rendezvény nagyszínpadán, hogy a fő téma, a „női energiák” mentén bemutassák a művészi szintre emelt szakmájukat. Nemes Richárd főszervező elárulja, hogy hogyan lehet még fenntarthatóbban működtetni egy műfajából adódóan sok hulladékkal járó gasztronómiai rendezvényt vagy milyen egyszerű ételekkel tudnak nagyot alkotni a Gourmet Fesztiválon bemutatkozó konyhák mesterei. Ha mindez nem lenne elég, kifejti, hogy a fine dining milyen vonásokkal ruházta fel a magyar vendéglátást az utóbbi pár évben és például hogyan lehet „veganizálni” megszokott fogásokat, amelyek ettől csak még jobbak lesznek! Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
Miközben a világ e-személyautó gyártói egyre élesedő versenyt vívnak a vásárlók kegyeiért, nem szabad elfelejteni, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős részéért a teherfuvarozás felel. Egyre több középtávú áruszállítást és utolsó mérföldes kézbesítést kiszolgáló depó elektrifikálja a járműflottáját és alakít ki hozzá megfelelő infrastruktúrát, ám nagyon nem mindegy, hogy az üzemeltetés mennyire tud hatékony és gazdaságos lenni – mutat rá ebben az epizódban Négyesi Szilárd, a Siemens Zrt. szakértője.
Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS