A Ligetvédők szerint egészséges, a Főkert szerint viszont balesetveszélyes fákat vágtak ki a Városligetben

2024. április 30. – 19:58

Másolás

Vágólapra másolva

Facebook-posztban írt róla a Ligetvédők szerveződés, hogy az elmúlt héten több helyen is fakivágásokat lehetett látni a Városligetben.

A Ligetvédők szerint a Zichy Mihály út mellett, a volt Főkert telephelynél, és a Kresz park jelenleg elzárt területén is gallyaztak, illetve kivágtak fákat. Az aktivisták leírása szerint a fákra nem voltak előzetesen kirakva a favizsgálati adatlapok, amelyek egyértelművé tennék, ha az adott növény valamilyen betegségben szenved, és ezeket online se találták meg sem az Ingatlanfejlesztő, sem a Főkert honlapján.

„Csalódottságunkat csak fokozza, hogy a Főkert ígérete szerint 2020 óta a madarak és fészkek védelmében, március 15. és augusztus 15. között csak vészhelyzetben gallyaz fákat” – írják.

Kerestük a BKM Budapesti Közműveket, vagyis a Főkertet, hogy megkérdezzük, pontosan hol és hány darab fát vágtak ki, és mivel indokolták a fák kivágását. Illetve arról is kérdeztük őket, hogy ezzel kapcsolatban volt-e valamilyen előzetes tájékoztatás.

A Főkert válaszában azt írta, hogy április 22-24. között az előzetesen elvégzett favizsgálatok alapján összesen 13 fát vágtak ki, mivel azok balesetveszélyes állapotban voltak.

Válaszukat kérésükre szó szerint idézzük:

„A BKM Budapesti Közművek FŐKERT Kertészeti Divíziója a Városliget Zrt. megbízásából folyamatosan végzi a Városligetben a fenntartási, ezek részeként mintegy 7000 egyedet számláló faállomány faápolási és indokolt esetben kivágási, ill. újratelepítési munkákat. Az éves szinten több millió látogatóval bíró népszerű pihenőpark egészének, különösen pedig a faállományának a folyamatos és szakszerű karbantartása azt a célt szolgálja, hogy mind mennyiségében mind pedig minőségében a Főváros egyik legszebb, legnagyobb és legbiztonságosabb zöldfelülete lehessen. A budapesti közparkok, így a Városliget esetében is kiemelten fontos, hogy a fák egészségi állapotát folyamatosan monitorozzák, és a szükséges beavatkozásokat, kezeléseket, illetve szükség esetén a fák kivágását elvégezzük, ellenkező esetben a balesetveszély miatt a parkok látogathatósága kerülne veszélybe. 2024. április 22-24. között az előzetesen elvégzett favizsgálatok alapján összesen 13 fát vágtunk ki, ennek szakmai oka az adott fák balesetveszélyessé vált állapota volt. A kivágást okozó gyengültség sok esetben nem látványos és a fának csak egy részét érinti (gyökeret, gyökérnyakat, törzset, koronalapot vagy koronát), de a gyengültség mértéke miatt a balesetveszély kertészeti beavatkozással nem hárítható el. A balesetveszélyességet képesített favizsgálati szakembereink a Magyar Faápolók Egyesülete által kidolgozott módszerrel állapították meg.

A munkát minden esetben – összhangban a FŐKERT zöldfelület-fenntartási szakmai programjában foglaltakkal, – zoológiai vizsgálat előzte meg, a kivágásokat és a zöldhulladék elszállítását is ennek fényében végeztük. A kivágásra kijelölt fákon fészkelő madarat a vizsgálat során nem észleltek munkatársaink, azokat a fatörzseket pedig, amelyeken a zoológusok védett rovarfajok jelenlétére utaló jeleket láttak, külön helyen deponáltuk, hogy a rovarfajok élőhelyét megtartsuk, a lárvák kifejlődését biztosítsuk.

Az előzetes szakmai vizsgálatokat követően a fakivágásokat és -ápolásokat minden esetben a Városliget Zrt. megrendelése alapján ütemezzük be az elhárítandó balesetveszély súlyosságának, illetve a rendelkezésre álló emberi és gépi erőforrások függvényében, a prioritásokat a Megbízóval egyeztetve. Az érintett balestveszélyes fák zöme (9 db) a még nem látogatható, de hamarosan családok és gyerekek által használandó, felújítás alatt álló KRESZ park területén volt, ezért itt tájékoztatókat nem helyeztünk ki. A más területen kivágott 4 db fa közül 3 esetében a fa törzsén helyeztük el a favizsgálati adatlapot. A kivágott fák a park területén kerülnek pótlásra.

A kivágott fák fadiagnosztikai adatlapjai innen letölthetők.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!