promotions.hu
Sötét mód
Keresés
Menü megnyitás
Te is látod azokat a furcsa mintákat, amikor becsukod a szemed? Ekkor jelenthet problémát!
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions
Megosztás
Másolás

Többnyire természetes jelenség, más is tapasztalja, mindenesetre érdekes dolog húzódik a jelenség mögött.

Legalapvetőbb és legérzékenyebb érzékszervünk mai napig sok titkot rejteget, melyek feltérképezése a kutatók számára is folyamatos elfoglaltságot biztosítanak. Most épp azt vizsgálták, hogy miért látunk furcsa alakzatokat, amikor becsukjuk, és közben megdörzsöljük a szemünket.

Katrina Schmid, a Queenslandi Műszaki Egyetem Optometria és Látástudományi Karának docense a The Conversationnek írt cikkében taglalta, hogy a legtöbb ember csukott szemmel olyan, egyébként ártalmatlan „vizuális hallucinációkat” tapasztal, amelyek a szemünk normális működésének következményei.

Ezeket "foszféneknek" nevezik, amelyek egyfajta fényérzetek, a szemünk által létrehozott belső jelek, amik a fényt utánozzák, és a szemünk hátsó részén található sejtek bocsátják ki. Ezek lehetnek színesek is, ugyanis a szemünkben lévő színérzékelő sejtek is képesek aktivitást mutatni. Érdekesség, hogy az agyunk nem tudja, hogy ezeket nem valódi fény hozza létre, ezért egyfajta illúziónak tűnhet.

Foszfénjelenség gyakorta tapasztalható akkor is, amikor hirtelen világos környezetből sötétebbe megyünk. Ez azért van, mert a retinában lévő fotoreceptorok a szokásosnál gyorsabban alkalmazkodnak a fényváltozásokhoz.

Ez leginkább a természetes fény hiányában jön létre, és akár szándékosan is előidézhetjük, például a szemünk megdörzsölésével, ugyanakkor szemfáradtság, erős fényhatások vagy gyors szemmozgások is okozhatják. Általában ezek ártalmatlan jelenségek, ugyanakkor Schmid kifejtete, hogy a mintázatok megváltozása és feltűnőbbé válása „problémára is utalhat”.

Amennyiben hirtelen jelenik meg, és hosszabb távon fennáll, úgy a retina károsodására, vagy neurológiai betegségekre is utalhat, ám nem kell megijedni, bizonyos szintig teljesen természetes dologról van szó.

Forrás: IFL Science

Hasonló tartalmak
Galéria - Van képünk hozzá
Színes
Tech & Tudomány
Helyi Hírek
Időjárás