Három éven éven belül 4500 modern textilgyűjtő konténert telepít a Mohu Zrt. Az országban, ennek köszönhetően megnégyszereződik a lakosság által elérhető textilkonténerek száma Magyarországon. Az új, Magyarországon gyártott, feltörésbiztos konténerek körülbelül 250 kilogramm textília összegyűjtésére alkalmasak a társaság közleménye szerint.

Van még rendeznivaló a textilhulladék sorsán / Fotó: B. Horváth Lilla

A bedobott textília, ruházati és lábbeli hulladék egy válogatóba (előkezelőbe) kerül, majd az állapotuktól függően újrahasznosítják vagy újra felhasználják. A Mohu közleménye szerint a konténerek telepítésére az önkormányzatok, kiskereskedelmi egységek online pályázhatnak. A Mohu gyűjtőedény igénybejelentő oldalán a partnernek a regisztráció, sikeres elbírálás és szerződéskötés után nincs egyéb teendője, a telepítés ingyenes, a Mohu alvállalkozója pedig rendszeresen üríti a konténerek tartalmát. 

Az első ilyen konténerek már megtalálhatóak egyes hulladékudvarokban, kiskereskedéseknél, illetve hamarosan Mohács, Nyergesújfalu, Tiszafüred és Sárbogárd településeken, a telepítés folyamatos.

A társaság honlapján közzétett listán már közel 730 textilhulladék-gyűjtő helyszín szerepel. A kihelyezett konténerek száma ennék sokkal nagyobb, mert számos helyszínen több konténer is található, van példa 10-13 darabra is.

Ilyen textilhulladék-gyűjtőket telepít a Mohu (Fotó: Mohu)

 

Sínen a textilhulladék sorsa

Az oldalon látható a székesfehérvári Textrade Kft. logója. Az 1990-ben alakult cég (a saját honlapja szerint) hosszú idő óta Magyarország piacvezető használtruha nagykereskedője. A Nyugat-Európából (Anglia, Svájc, Ausztria, Hollandia, Németország, Olaszország) származó alapanyagokat a székesfehérvári üzemében válogatják szét, majd minőségileg osztályozzák és értékesítik bel- és külföldön egyaránt. Az eladásra szánt használt ruhát típustól függően kis méretű, átlátszó PE zsákokba (20-25 kilogramm), nagy méretű, fehér PP zsákokba (40-100 kilogramm) csomagolja. A krém, extra és 1.osztályú termékeit ajánlja viszonteladóink részére. Az exportra szánt préselt bálák 45-55-450 kilogrammosak. 

A cégnél az újrahasználatba nem kerülő termékek jelentős részéből géptisztító rongy készül.

A Textrade honlapján ugyanaz a konténer-, illetve hulladékudvar lista található, mint a Mohuén.

Nyilvános adatok szerint az iszkaszentgyörgyi székhelyű Textrade Kft. közvetlenül és közvetve magyar magánszemélyek tulajdona. Székesfehérvári, tiszaújvárosi és békéscsabai telephelye van. A humusz.hu-n olvasható, 2020-as írás szerint abban az évben 1500 konténert üzemeltetett a Textrade, ezekbe akkor napi 75 tonna textilhulladék érkezett. A begyűjtött hazai ruha minősége silány, a konténeres ruha 50-60 százaléka kopott, rossz minőségű. A Textrade az összegyűjtött ruha 99 százalékát feldolgozza, és csupán 1 százalékát küldi lerakóba. Ám az 1 százalékos arány egy másik, sokkal kedvezőtlenebb összevetésben is megjelenik: 

az Európai Bizottság adatai szerint a használt ruháknak csupán az 1 százalékát hasznosítják újra új ruhává.

Viszont az európaiak évente átlagosan közel 26 kilogramm textilt vásárolnak és körülbelül 11 kilogrammot dobnak ki. A használt ruha exportálható az EU-n kívülre, de 87 százalékban elégetik vagy hulladéklerakóba viszik.

Szigorítani kell a szabályozást

Nem véletlen, hogy Az EU fenntartható és körkörös textíliára vonatkozó stratégiája részeként az Európai Bizottság 2022 márciusában új stratégiát terjesztett elő azért, hogy a textíliák tartósabbak, javíthatóbbak, újrafelhasználhatóbbak és újrahasznosíthatóbbak legyenek és hogy ösztönözze az ágazaton belüli innovációt.

  • 2023 júniusában a képviselők szigorúbb uniós intézkedésekre vonatkozó javaslatokat fogalmaztak meg a túlzott textiltermelés és -fogyasztás megállítása érdekében.
  • Az Európai Parlament 2024 márciusi javaslata szerint a textilhulladékok is bekerülnének a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerbe. Ez azt jelenti, hogy a textíliák, például ruházati cikkek, lábbelik, kiegészítők gyártóinak, valamint az ilyen termékeket az európai egységes piacra dobó cégeknek fedezniük kell a szelektív gyűjtés, válogatás és újrahasznosítás költségeit.
  • Míg a Bizottság azt javasolta, hogy a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert 30 hónappal az irányelv hatálybalépése után vezessék be, a képviselők 18 hónapot szorgalmaztak.
  • Ezen túlmenően az uniós országok kötelesek lennének legkésőbb 2025. január 1-jétől kezdve külön gyűjteni a textíliákat újrahasználat, újrahasználatra való előkészítés és újrahasznosítás céljából.

Magyarországon becslések szerint évente 60-80 ezer tonna ruhát dobnak ki a 2027-ig szóló Országos Hulladékgazdálkodási Terv szerint. E mennyiség 90 százaléka hulladéklerakóba kerül. Igaz, a dokumentum egy 2017/2018-as elemzésre hivatkozik, amely még csak évi 7-8 ezer tonna használt ruha begyűjtéséről tud, míg a Textrade fenti adata ennél már jóval kedvezőbb.