Orbán Viktor az Európai Parlament előtt szólalhat fel újra

Magyarország többszöri javaslata célba érhet, módosulhatnak a jogállamisági folyamatok.

2024. 04. 30. 19:07
ORBÁN Viktor
Strasbourg, 2018. szeptember 11. Orbán Viktor miniszterelnök felszólal az Európai Parlament vitáján 2018. szeptember 11-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsõdi Balázs Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bóka János, európai uniós ügyekért felelős miniszter egy brüsszeli sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az Általános Ügyek Tanácsának nem hivatalos ülésén nagy támogatást kapott az a javaslat, amit Magyarország már többször megfogalmazott.

A javaslat értelmében az Európai Unió Bíróságának, amikor általános jogállamisági standardokról nyilatkozik, akkor strukturált párbeszédet kellene folytatni a tagállami alkotmánybíróságokkal. Ez Bóka szerint azért is kiemelten fontos, merthogy „a jogállamisági standardok azok nem európai uniós szinten, hanem tagállami szinten alakultak ki, és ezeknek a standardoknak kell az Európai Uniónak és az Európai Unió intézményeinek is megfelelnie”.

Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter Forrás: Facebook/Bóka János

 

A javaslat értelmében kiküszöbölhető lenne az a kedvezőtlen gyakorlat, amit Bóka János korábban az Infosart számára fejtett ki. – Az Európai Bizottságnak diszkrecionális jogköre van abban, hogy milyen ügyeket, mikor és miért visz a bíróság elé, és amikor a bíróság egy kötelezettségszegési eljárásban döntést hoz, akkor kifejezetten kizárja az eljárásból azt a kérdést, hogy egyébként hasonló vagy esetleg rosszabb helyzet más tagállamokban van-e – részletezte interjújában a tárcavezető. A brüsszeli sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a csatlakozásban legelöl járó négy tagállamot (Szerbiát, Albániát, Montenegrót és Észak-Macedóniát) önkéntes alapon bevonhatják a jogállamisági jelentési folyamatban.

Így – amennyiben a tagságra várakozó országok úgy döntenek, hogy hozzáadott értékkel rendelkezik a jelentés – a magyar elnökség lehet majd az első, amelyik a jogállamisági párbeszédet úgy fogja lefolytatni, hogy abban már négy csatlakozásra váró állam is részt vehet.

Újságírói kérdésre pontosította azt is, hogy milyen együttműködésre számítanak a magyar elnökség alatt az Európai Parlamenttel, hisz mint ismert, az intézmény rendkívüli politikai hadjáratot folytatott a magyar soros elnökség miatt. – A magyar uniós elnökség nem lesz akadálya a korrekt intézményi együttműködésnek – fogalmazott, hozzátéve, hogy ez ugyanakkor az Európai Parlamenten is múlik. A brüsszeli gyakorlat szerint az elnökséget viselő tagállam miniszterelnöke az Európai Parlament előtt is beszámol az elnökség prioritásairól. 

– Úgy készülünk az Európai Parlamenttel való együttműködésre, mint minden más elnökség. És ennek természetes velejárója az is, hogy a soros elnökséget viselő tagállam miniszterelnöke az elnökségi prioritásokról az Európai Parlament előtt beszámol, és válaszol az esetleg felmerülő kérdésekre. Én nem látok olyan szempontot, ami ezt Magyarország esetében kizárná

– nyilatkozott a kérdésben Bóka János.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök felszólal az Európai Parlament vitáján 2018. szeptember 11-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.