Mi történne, ha mindenki egyszerre ugrana a Földön? Nagyon meglepő választ adtak rá a tudósok

Több kísérletet is végrehajtottak, hogy kiderítsék, milyen hatással lenne, ha mindenki egyszerre ugrana.

Ha mindenki egyszerre ugrana a Földön
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Létezik egy népszerű elképzelés arról, mi történne, ha minden ember egyszerre ugrana a magasba. Eszerint a Föld forgása a keletkezett erő hatására megváltozna. De vajon mennyire áll ez közel a valósághoz, és mit gondolnak róla a tudósok?

Mi történne, ha mindenki egyszerre ugrana a Földön?

Mivel a kísérlet - amelyben nyolcmilliárd ember egyszerre ugrik fel, és ér földet - kivitelezhetetlen, ezért nem lehet biztos választ adni arra, mi történne pontosan a hatására. Néhány kíváncsi és elhivatott tudós azonban apróbb kísérletekkel és elméleti számításokkal megpróbálta lemodellezni, milyen következményei lennének, ha mégis megtörténne.

A BBC Earth Lab című műsorában Greg Foot műsorvezető 50 ezer embert vett rá egy fesztiválon, hogy egyszerre ugorjon, miközben 1,5 kilométeres távolságban rögzítették a szeizmikus adatokat. A kísérlet 0,6-os erősségű rengést idézett elő, amelyből kiderült, hogy a világ összes embere sem lenne elég ahhoz, hogy módosítsa a bolygó forgását. 

Mi képes befolyásolni a Föld forgását?

Nagyobb földmozgások, elhanyagolható módon, de hatással lehetnek a bolygónk mozgására. Például a 2011-es Richter-skála szerinti 9-es erősségű japán földrengés és cunami 1,8 mikroszekundummal rövidítette meg a napokat a Földön. Rhett Allain fizikus pedig úgy kalkulálta, hogy ha az emberek mind egy helyszínen ugranának, így kerülve el az energia kioltódását, akkor körülbelül hétmilliárd ember egy hidrogénatom sugarának nagyjából a századrészével mozdítaná el a Földet az eredeti pozíciójából. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A közösségi média ilyen-olyan formában, de mindenki életének része. Mégis sokszor úgy tűnik, nem tudjuk megfelelően használni. De vajon hol rontjuk el? Miért mindig a legbántóbb kommenteken van a legtöbb like? Kell-e reagálni egy utálkozó hozzászólásra, vagy az ignorálás az egyetlen út? A legújabb epizódban többek között ezekre a kérdésekre Tóth Dani pszichológus, Verebélyi-Kovács Csilla, a Femina social media managere, valamint Pintér Ada műsorvezető kereste a választ.

Promóció

A bolygó forgását egy legalább 8-as erősségű esemény tudja számottevően befolyásolni, amelyhez a jelenleginél mintegy kétmilliószor nagyobb populációra lenne szükség. Tehát az az elképzelés, miszerint, ha minden ember egyszerre ugrana a Földön, az megváltoztatná a Föld forgását, teljesen hamis. 

Igaz vagy hamis? Magyarországon még sosem volt tornádó

Most kiderül, mennyire ismered Magyarország éghajlatát és a hazánkban előforduló időjárási jelenségeket!

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük