Kultúra hátsó ablak

Széthordott, pár éves sapkáknak tűnnek, pedig közel négyszáz évet töltöttek a föld alatt

Klaus Vedfelt / Getty Images
Klaus Vedfelt / Getty Images
Van, ami nem változik.

A mindennapokban körülöttünk lévő tárgyak között számtalan olyat találunk, amik hosszú évtizedek, vagy épp évszázadok óta változatlan formában vannak velünk, a ruhadarabok terén azonban eszünkbe sem jut, hogy lennének hasonló példák. Pedig igenis vannak – derül ki az Egyesült Államokban élő történész, Tom Askjem friss Facebook-posztjából.

A szakember négy egyszerű képpel mutat rá arra, hogy

a ma sokak által hordott téli sapkák nem csak alakjukban, de akár mintázatukban is megegyeznek az akár négyszáz évvel ezelőtti társaikkal.

Askjem ennek bizonyítására olyan, gyapjúból kötött darabokat mutatott be, amik az 1619-től negyven éven át, a bálnavadászat hanyatlásáig létező egykori holland település, Smeerenburg 1979-1981 között feltárt temetőjéből kerültek napvilágra.

A Jeges-tengeren fekvő, Norvégia és az Északi-sarkpont között fekvő Spitzbergák (Svalbard) északnyugati részén megbújó településre ma már csak néhány, a bálnazsír olvasztásához használt kemence maradványai emlékeztetnek, az üresen maradt faházakat az elemek ugyanis teljes egészében elpusztították, a raktárépületeket pedig még a XVII. század derekán lebontották.

A sapkákat ma számos másik, innen származó tárggyal együtt az amszterdami Rijksmuseum őrzi, nagyobb felbontásban pedig itt láthatók.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik