– Az orosz erők már több helyen is áttörték az ukrán védelmi vonalakat. Az egyik ilyen áttörést Kopjanszk környékén érték el, a másikat pedig Pavgyivka városa mellett a múlt héten. Ez lehet az oka annak, hogy Jens Stoltenberg NATO-főtitkár most Kijevbe látogatott, hogy a szövetség támogatásáról biztosítsa Volodmir Zelenszkij elnököt

Hirdetés

– mondta Somkuti Bálint, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Geopolitikai Műhelyének kutatótanára a hirado.hu kérdésére válaszolva. A szakértő arra is rámutatott, hogy a védelmi vonalak áttörése alapján az ukrán erők helyi szinten már bajban vannak.

– Ennek egyik fő oka az, hogy az Egyesült Államoktól érkező 61 milliárd dolláros katonai segélycsomag elkésett, emellett pedig eleve olyan kitételeket tartalmaz, amelyeket csak évek alatt tud teljesíteni az amerikai hadsereg

– mondta. Somkuti Bálint hangsúlyozta, hogy Ukrajna nem kapott plusz tüzérségi eszközöket, de lőszerből és légvédelmi rakétából sem kaptak eleget. Mint mondta, a most szállított eszközök valamelyest javítani fognak a helyzetükön, de a pontos mennyiségek ismeretlenek. „Ennek a háborúnak az ütemét figyelembe véve ez egy pár hónapra oldhatja meg a problémát ideális esetben is” – tette hozzá.

Az izraeli konfliktus egyértelműen fontosabb az USA számára

A NATO-főtitkár kijevi látogatása kapcsán a szakértő megjegyezte: a NATO támogatása Ukrajna felé „erkölcsileg maximális szinten van továbbra is”, a kérdés viszont az, hogy anyagi szinten hol áll.

Az izraeli konfliktus egyértelműen fontosabb az Egyesült Államok számára, amelyet az is jól mutat, hogy amikor Irán megtámadta Izraelt, az amerikai F35-ös vadászgépek azonnal Izrael segítségére siettek – olvasható a hirado.hu cikkében.

Korábban írtuk

Azzal kapcsolatban, hogy több európai uniós tagállam is tovább fokozná az Ukrajnának szánt fegyverszállításokat, az MCC szakértője emlékeztetett: Európa az elmúlt húsz évben teljesen leépítette a saját védelmi iparát, amelynek hátrányai most mutatkoznak meg.

– Hiába van rendkívül határozott, és már-már a hisztériába menő politikai támogatása Ukrajnának Európában, ha ezt nem tudja fegyverekre és katonai eszközökre váltani

– mutatott rá. Somkuti Bálint szerint emellett az Egyesült Államoknak is megvannak a maga problémái: hiába vannak tartalékkészletei, ha nem lehet tudni, hogy azok mire elegendőek egy hirtelen háborússá alakuló világban. Mint mondta, Washington éppen ezért óvatos. A szakértő úgy véli: Európa magára maradt az Ukrajnával kapcsolatos harcias álláspontjával.

– Az alapvető helyzet az, hogy az európai hadseregek most már csak a saját védelmükre elegendő, sőt sokszor arra sem elegendő készletekkel rendelkeznek

– fogalmazott Somkuti Bálint. A szakértő arra is rámutatott, hogy a körülmények ellenére például Dánia éppen a teljes tüzérségét készül felajánlani Ukrajnának. „Európa most egy olyan haláltáncba lovalja magát, amelyet védelmi vagy biztonságpolitikai szempontból nem lehet értelmezni” – tette hozzá.

Európa úgy támogatja Ukrajnát, mintha egy NATO tagállamról lenne szó

A szakértő szerint Európa olyan mértékben támogatja Ukrajnát szóban és tettekben, mintha egy NATO tagállamról lenne szó. Mindezt pedig annak ellenére teszik, hogy a NATO-val szemben Oroszország katonai hátrányban van. Az MCC kutatótanára azt is megjegyezte: a NATO alapvető problémáját az jelenti, hogy a szövetség szinte teljes erejét az Egyesült Államok adja.

Arról, hogy elképzelhető-e a jelenlegi helyzetben, hogy az orosz erők teljesen áttörik az ukránok védelmét, Somkuti Bálint elmondta: ennek a kockázata már egy éve megvan. Mint mondta, annak ellenére, hogy nincsenek pontos információk az orosz erők képességeiről és az orosz vezetés politikai szándékáról, az nyilvánvalóan látható, hogy az ukránok fogyatkoznak. „Gondoljunk csak a tüzérségi lőszerhiányra, a légvédelmi rakétahiányra, a fogyatkozó harckocsikra, amelyekből szintén nem érkezik utánpótlás” – húzta alá, majd hozzátette: a katonai képességek fogyatkozását már eddig is csak az ukránok fanatizmusa tudta lassítani.

Emlékeztetett, hogy tavaly Bahmut eleste után, valamint az ukrán ellentámadás kudarcát követően már egyértelmű volt, hogy Ukrajna csak vereséggel szállhat ki a háborúból. „Minden elismerés az ukrán katonákat illeti, amiért az életüket és vérüket adják hazájuk szabadságáért, de fölmerül a kérdés, hogy ezt meddig érdemes folytatni” – fogalmazott.

A további részletekről a közmédia hírportálján olvashatnak.