Gazdaság

Mutatjuk, honnan lehet tudni, ki árusít tényleg magyar epret

MTVA / Bizományosi: Branstetter Sándor
MTVA / Bizományosi: Branstetter Sándor

Beindult az eperszezon, csakhogy a kilónként 1500–2000 forintért kínált, „mézédes” gyümölcsöt gyakran magyar eperként próbálják értékesíteni, holott valójában vegyszerekkel tartósított spanyol, olasz és görög szamócát árulnak – írja keddi cikkében az Economx a Pénzcentrum nyomán.

A portál emlékeztet: a magyar termelők évről évre szembesülnek azzal a problémával, hogy a piacot importtal elárasztó árusok ellehetetlenítik őket, mert lenyomják az árakat, miközben gyakran megkárosítják a fogyasztót. „Az utcán, bódékban sok eperárussal találkozunk, akiknek a 80 százaléka szélhámos, mert az országba kamionszámra érkező spanyol vagy görög epret magyarként, főként lajosmizseiként adják el” – hívja fel a figyelmet a TikTokon a kunbaracsi Organikus Farm gazdája, aki a videójában arra figyelmeztet, hogy vásárláskor két dologra érdemes figyelni:

  • az egyik, hogy ne elégedjünk meg a nyugtával, hanem kérjünk az eladótól áfás számlát, amit egy csaló árus nem fog tudni teljesíteni, akit arra is megkérhetünk, hogy mutassa meg az őstermelői igazolványát.
  • Az is segíthet, ha a magát magyar termelőnek kiadó eladótól az kérjük, mutasson fotót az ültetvényéről, és igazolja az áru eredetét, hogy hol termeli a gyümölcsöt.

Az Economx emlékeztet: a mozgóárusításhoz is szükséges a működési engedély, így az engedély nélküli árusítás nem csak az áru eredetével kapcsolatos átverést jelenthet, hanem illegális tevékenységet is.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint is nagy a különbség a külföldi és a magyar szamóca között: az importált gyümölcs koraérett, míg a hazait teljesen éretten szedik le, mivel az jóval rövidebb idő alatt jut el a fogyasztókhoz. Ez pedig megmutatkozik a termékek ízvilágában – írja a portál. Emlékeztetnek: a korai fajták között is akad édes, hazai szamóca, és a tévhitekkel ellentétben az sem feltétlenül jelenti azt, hogy import áruról van szó, ha a gyümölcsök túl nagyra nőttek.

Kapcsolódó
Ezekre figyeljünk, ha szamócát vásárolunk
Az sem mindegy, hogy milyen nagyságú.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik