EU Observer: Orbán Viktor EU-elnöksége miatt sietne Brüsszel az új szankciókkal
Uniós források

EU Observer: Orbán Viktor EU-elnöksége miatt sietne Brüsszel az új szankciókkal

Portfolio
Az Oroszországgal szembeni uniós szankciók közelgő, 14. fordulója várhatóan megtiltja a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalát a tagállamoknak, és a Moszkvát a meglévő olajembargó kijátszásában segítő „árnyék” hajózási cégek ellen irányul majd. Nagyon sietne az Európai Bizottság, hogy még az Orbán Viktor vezette magyar kormány EU-elnöksége előtt elfogadja a csomagot – írja az EU Observer.

Az oroszoktól származó LNG importját, valamint az olajembargót kijátszó cégeket sújtaná újabb szankciós csomagjával az EU. A javaslatok azonban enyhébbek, mint a balti államok – Észtország, Lettország és Litvánia – követelései, amelyek az EU orosz energiától való függőségének megszüntetését, valamint további import- és exportkorlátozásokat követeltek.

Az Európai Bizottság a tervek szerint pénteken terjeszti be a javaslattervezetét, az uniós nagykövetek pedig jövő szerdán tartanak róla megbeszéléseket. Diplomaták az EU Observernek hangsúlyozták, hogy a 14. fordulót még azelőtt le akarják zárni, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök július 1-jén átvenné az EU soros elnökségét, mivel attól tartanak, hogy ezt követően lehetetlenné válna annak elfogadása.

A lap megjegyzi, hogy Orbán Viktor korábban megvétózta az orosz nukleáris ágazat és az orosz ortodox egyház elleni uniós szankciókat, ezért is tartanak attól, hogy a magyar kormány diplomatái hamarosan átveszik a Tanács kulcsfontosságú csoportjainak irányítását, amelyek felelősek a további oroszországi szankciók keresztülviteléért. A magyar külügyminisztérium nem válaszolt a megkeresésekre.

A balti államok az uniós leányvállalatok fokozottabb ellenőrzését és a szankciók kijátszásának visszaszorítását célzó átvilágítási intézkedéseket is sürgettek. Az amerikai pénzügyminisztérium figyelmeztette az Oroszországban működő uniós bankokat – például az osztrák Raiffeisen Bank International bankot és német bankokat –, hogy amerikai szankciókkal nézhetnek szembe, ha működésükkel közvetve is, de az orosz hadsereget finanszírozzák.

Az uniós bankok tavaly 800 millió euró adót fizettek Putyin állami költségvetésébe, szemben a 2021-es 200 millió euróval.

Az amerikai Yale Egyetem szerint azonban nem volt szó arról, hogy szankciókat vezessenek be az európai nemzeti bajnokok ellen, mint például a francia Auchan kiskereskedelmi cég és a Clarins luxuskozmetikai márka, vagy az olasz Benetton és Diesel divatmárkák, amelyek két év háború után is folytatják tevékenységüket Oroszországban.

Címlapkép forrása: EU

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjelent a 100 leggazdagabb magyar listája, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
hőszivattyű, fűtési rendszer, fűtésbekötés