6p

Hszi Csin-ping feloszlatta a haderő egyik legfontosabb alegységét. Korrupció, a tájékoztatás hiánya, vagy mi indokolta ezt a döntését? És jelent ez bármit mondjuk Tajvan jövője szempontjából?

Egy váratlan lépés keretében a múlt héten Hszi Csin-ping kínai elnök egy tollvonással megszüntette a kínai haderő egy néhány éve létrehozott haderőnemét. A Stratégiai Támogató Erők (STE) nevű haderőnem a Kínai Néphadsereg űrbéli, kiberhadviselési, elektronikus, illetve pszichológiai hadviselésre képes erőit gyűjtötte egy parancsnokság alá.

A Stratégiai Támogató Erőket 2015-ben, tehát már bőven Hszi Csin-ping „uralkodása” idején hozták létre, méghozzá a haderő átfogó átalakítása keretében, azzal a céllal, hogy egyik pillére legyen a kínai haderőt egy modern háború sikeres megvívására alkalmassá tevő képességeinek. Tíz év sem telt el azonban, és a kínai vezetés mégis irányt változtatott, a haderőnemet most feldarabolták, és az így létrejött parancsnokságokat közvetlenül a Hszi Csin-ping vezette Központi Katonai Bizottságnak rendelték alá.

Kínai Hosszú Menetelés hordozórakéta fellövése - a haderő űrbéli képességeit is közvetlenül Hszi Csin-ping alá rendelték
Kínai Hosszú Menetelés hordozórakéta fellövése - a haderő űrbéli képességeit is közvetlenül Hszi Csin-ping alá rendelték
Fotó: Fotó: EPA / Roman Pilipey

Mi van a háttérben?

Mint a kínai védelmi minisztérium sajtótájékoztatóján a CNN a témával foglalkozó cikke szerint kiderült, az STE-t három egységre bontották, így létrejött az Információs Támogató Erők, a Világűr Erők, illetve a Kibertér Erők parancsnoksága. Ezáltal a kínai haderő négy fegyvernemből – a hadseregből, a haditengerészetből, a légierőből és a rakétás erőkből – fog állni, ezekhez csatlakozik a fenti három szervezeti egység, valamint a Közös Logisztikai Támogató Erők külön parancsnoksága.

Mindez persze nem vákuumban történik, a háttérben ott van a nyugat-csendes-óceáni térségben, Tajvan kapcsán is éleződő feszültség, a rég nem látott mélységekben járó kínai-amerikai viszony, és távolabbra nézve természetesen az ukrajnai háború sem zárható ki a képből. A másik oldalról ott van a kínai haderő elképesztő, a hivatalos számokat is jócskán meghaladó ütemű fejlesztése, illetve a nyilvánosság számára csak korlátozottan ismerhető korrupciós ügyek, amelyek a kínai haderőt érintik.

Emlékezhetünk, tavaly ősszel hirtelen „eltűnt” Li Csangfu védelmi miniszter, idén januárban pedig kilenc kínai tábornokot fosztottak meg az Országos Népi Gyűlésben viselt tisztségétől. Az ügyek kapcsán az is felmerült, hogy Hszi Csin-pingnek kétségei támadhattak afelől, hogy a kínai haderő valóban képes-e arra, amit vezetői állítanak, és ez az ország stratégiai célkitűzéseit is befolyásolhatja. (Erről bővebben az alábbi cikkre kattintva olvashat.)

Vajon a mostani átszervezésnek is van köze a korrupciós ügyekhez? Az mindenesetre érdekes, hogy az STE korábbi parancsnoka, Dzsu Csian-seng tavaly szintén eltűnt a nyilvánosság szeme elől, és csak idén januárban, egy konferencián tűnt fel újra, a mostani átszervezés kapcsán pedig nem közölték új posztját, miközben az STE több korábbi vezetője is átkerült az újonnan felállított szervezeti egységek élére. A szakértők szerint azonban a korrupció valószínűleg nincs az átszervezés legfontosabb indokai között.

Jobb rálátás

A megszüntetett STE alá két divízió volt osztva, az egyik a Kínai Néphadsereg űrben végzett tevékenységét, illetve műholdas felderítését irányította, a másik pedig a kiber-, elektronikus és pszichológiai hadviselés képességeit fogta össze. Ezzel a struktúrával azonban Hszi két lépcsővel volt elválasztva ezektől – a jövő háborúiban nemcsak Kína által kulcsfontosságúnak ítélt – képességektől, így aztán nem is volt tökéletes rálátása arra, mi zajlik ezeken a területeken.

Az STE űrtevékenységeket irányító részlege alá tartozhatott például az a program, amelynek keretében megfigyelőballonokat indított útjára a kínai haderő. Emlékezhetünk, tavaly az amerikai légierő az Egyesült Államok légterében lőtt le egy ilyen ballont, az ügyből hatalmas diplomáciai botrány is lett, az amúgy is hűvös kínai-amerikai viszonyt hónapokra fagyossá változtatva.

Az amerikai hírszerzés szerint a lelőtt ballon egy kiterjedt kínai hírszerzési program része volt – Hszi Csin-ping azonban lehet, hogy nem is tudott erről a programról. Joe Biden amerikai elnök tavaly júniusban legalábbis úgy nyilatkozott, hogy a kínai vezető nem tudott a ballonról, és „nagyon kellemetlenül érezte magát” a történtek miatt. Akár ez az eset is szerepet játszhatott a mostani döntésben.

Az viszont biztos, hogy egy esetleges konfliktus során a kínai haderőnek e képességeire hatalmas súly fog nehezedni. Ukrajnában például a drónok hihetetlenül gyors ütemű fejlődése, vagy éppen a mesterséges intelligenciát is felhasználó célkijelölés-felderítés is jelzi a hadviselés átalakulását. Az STE helyén létrehozott három parancsnokság nagyon nagy részben lesz felelős pontosan az ilyen új képességek koordinálásáért és fejlesztéséért, Kína pedig már egy 2019-es stratégiai összefoglalóban is kifejezte azon szándékát, hogy az információs technológiák felhasználását haderőfejlesztésének egyik sarkköveként kezelje.

Mint arról korábban, például a hiperszonikus fegyverek, a levegő-levegő rakéták, az 5. generációs vadászgépek vagy éppen a kínai haditengerészet fejlesztése kapcsán is írtunk, jelenleg a legnagyobb különbséget az amerikai és a kínai haderő között már nem a bevethető eszközök, katonák száma és minősége jelenti, hanem az információgyűjtésben és –feldolgozásban még mindig jelentős amerikai előny jelenti - főként pedig az, hogy a kínaiakkal szemben ezeket az amerikai képességeket éles körülmények között is számtalan alkalommal tesztelték.

A nagy kérdés persze az, hogy ez az átszervezés most arra utal-e, hogy Kína gyengébb ezeken a területeken, mint esetleg akár maga Hszi Csin-ping is gondolhatta, vagy egyszerűen csak még nagyobb fókuszt helyez az „intelligens hadviselésre”. A másik nagy kérdés pedig az, hogy mindez hogyan befolyásolja Kína a nyugat-csendes-óceáni térséggel, és persze egy Tajvan elleni, nyilvánvalóan részleteiben is folyamatosan tervezett, modellezett, de talán végrehajtani egyelőre nem szándékozott támadással kapcsolatos terveit.

via CNN

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nagyon meglepő dolgot mondott Zelenszkij nyugati szövetségeseiről
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 18:01
Ez történt az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan.
Nemzetközi Haladékot kapott a börtönben senyvedő Assange, aki háborús bűnöket leplezett le
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 16:01
Engedélyezte a londoni felsőbíróság, hogy Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója fellebbezést nyújthasson be az amerikai kiadatását lehetővé tévő legutóbbi bírósági végzés ellen.
Nemzetközi Nagyon rossz hírt kapott Izrael
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 15:16
Karim Khan, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze hétfőn elfogatóparancs kiadását kérte a bíróság illetékes kamarájától Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant izraeli védelmi miniszter és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet több vezetőjével szemben háborús és emberiesség elleni bűnök feltételezett elkövetése miatt.  
Nemzetközi A világ 30 legveszélyesebb repülőtere
Kormos Olga | 2024. május 20. 14:07
Rábukkantunk a világ 174 legveszélyesebb repülőterének listájára, de csak arra vállalkozunk, hogy az első harmincat bemutassuk. Jön a nyár, a szabadságok ideje, szóval nem árt tisztába kerülnünk ezekkel.
Nemzetközi Párhuzamot vont az iráni és a szmolenszki tragédia között a lengyel elnök
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 13:16
Az Ebrahim Raiszi iráni államfőt szállító helikopter katasztrófája kapcsán Andrzej Duda lengyel elnök hétfőn részvétét nyilvánította az iráni népnek, és felidézte a lengyel állami küldöttség halálával végződő 2010-es szmolenszki légikatasztrófát.
Nemzetközi Váratlan kijelentést tett Joe Biden
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 11:01
Az amerikai elnök vasárnap Georgia államban egy főiskolai diplomaosztón gesztust tett a palesztinpárti tüntetők felé, jelezve, hogy megérti dühüket. Egyúttal azonnali tűzszünetet sürgetett a Gázai övezetben, Izraelt ennek végrehajtására szólította fel, valamint a kétállami megoldást említette az egyetlen járható útként.
Nemzetközi Kevésbé szeretjük az autoriter rendszert, mint a Fico-merényletet emésztgető szlovákok
Bózsó Péter | 2024. május 20. 10:29
A magyar lakosság döntő többsége az Európai Unió és a NATO tagjaként képzeli el a jövőjét, szereti a demokráciát, de nem elégedett vele - tárja fel a Globsec legfrissebb kelet-európai felmérése.
Nemzetközi Üzenetet küldött Zelenszkijnek a Kreml
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 09:18
Reggeli összefoglaló az orosz-ukrán háborúról.
Nemzetközi Balesetben meghalt Irán elnöke és külügyminisztere – merre megy tovább az ország?
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 08:47
Ebrahim Raiszi iráni elnök és Hoszein Amirabdollahián külügyminiszter meghalt az őket szállító helikoptert ért balesetben vasárnap - jelentette a Mehr iráni félhivatalos hírügynökség hétfőn.
Nemzetközi Vadászat politikusokra - a Fico-merénylettel újrakezdődik a véres sorozat? Vigyázat, felkavaró tartalom!
Litván Dániel | 2024. május 20. 05:44
Margaret Thatcher és Jacques Chirac túlélte, Aldo Moro és Olof Palme viszont nem - és ez csak néhány példa az elmúlt fél évszázadból, amikor vezető európai politikusokat próbáltak meggyilkolni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG