A magyarországi digitalizáció fejlesztését szolgáló együttműködést közös nyilatkozatban erősítette meg kedden a kormány, a Yettel Magyarország Zrt. és a távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. A megállapodásban foglaltak szerint a vállalatok 2024–2028 között legalább 72 milliárd forint értékű mobilhálózat-fejlesztési beruházást hajtanak végre. 

Yettel
A Yettel és a CETIN legalább 72 milliárd forintos beruházása révén szinte mindenhol lesz 5G Magyarországon / Fotó: Kallus György / Világgazdaság

 

Brutális pénzből fejleszt hálózatot a Yettel és a CETIN 

A kormány nevében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által aláírt dokumentumban a felek többek között 

  • hálózatfejlesztésről, 
  • kiberbiztonságról és 
  • innovációról, valamint 
  • egyetemi együttműködésről állapodtak meg. 

Megerősítették: Magyarország kiemelt célja, hogy a digitalizáció fejlesztése révén erősítse az ország versenyképességét, amelynek nélkülözhetetlen eleme a korszerű, minden követelménynek megfelelő vezeték nélküli hálózatok kiépítése. 

Az elmúlt évtizedekben a hazai mobilhálózatok mindig a nemzetközi élmezőnybe tartoztak, így a következő években az a terv, hogy az 5G-hálózatok is minél szélesebb kör számára hozzák el a mobilitás és a nagy sávszélesség előnyeit. Ahhoz, hogy hazánk lépést tudjon tartani a régiós versenytársakkal, jelentős fejlesztésekre lesz szükség a közeljövőben is, ehhez pedig a Yettel és a távközlési infrastruktúraszolgáltató CETIN részvételére is szükség van – nyomatékosították.

A Yettel és a CETIN többek közt azt vállalja, hogy 

2024–2028 között legalább 72 milliárd forint értékű mobilhálózat-fejlesztési beruházást hajt végre, amely révén 2028 végére jelentősen, akár 99 százalékra növekedhet az országos 5G lakossági kültéri lefedettség.

A megállapodásban foglaltak szerint az állam jövő évtől megszünteti a hírközlési szolgáltatókat terhelő távközlési pótadót. 

A legfejlettebb széles sávú mobiltávközlési infrastruktúra a digitalizáció alapfeltétele

A CETIN 2020. júliusi megalakulása óta ez idáig mintegy 83 milliárd forintot fektetett be komplex, több mint 4000 bázisállomásból álló mobiltávközlési, adatátviteli, IT- és biztonsági infrastruktúrájának fejlesztésébe. A társaság emellett együttműködik a kormányzattal az állami tulajdonú hálózatok fejlesztésében és 5G célú referenciaprojektek lebonyolításában a magyar vállalkozások 5G-használatának ösztönzése érdekében. 

A CETIN Hungary vezérigazgatója, Kübler-Andrási Judit kiemelte: „Az infrastruktúra fontos, a legfejlettebb széles sávú mobiltávközlési infrastruktúra jelentősége pedig különösen kiemelkedő, a digitalizáció alapfeltétele. Az általunk nyújtott széles sávú mobil infrastruktúra minden hazai piaci és állami szolgáltató számára rendelkezésre áll, felhasználható, ezzel a gazdaság, az emberek is jól járnak. Büszkék vagyunk arra, hogy az általunk nyújtott mobil-infrastruktúrán a Yettel kiemelkedő eredményeket ért el az 5G-s minőségi versenyben hazai és nemzetközi összehasonlításban is.” 

Megtenné az utolsó lépéseket a Yettel – miközben az árbevétel hatalmas, a profit kisebb

Lehet még tenni az ügyfelek életének megkönnyítéséért, és százszázalékosan ki lehet iktatni a papírhasználatot – eközben a cég hatalmas árbevétellel, de kisebb profittal zárta 2023-at.