Ezt a bankot veheti meg az OTP
Bank

Ezt a bankot veheti meg az OTP

Csányi Sándor a következő feladványt adta: az OTP olyan bankot venne, amelyik a csoport történetének legnagyobb felvásárlása lehet, a kiszemelt pénzintézet az Európai Unióban van, három országban van jelen, ahol fejlett a digitalizáció. Mutatunk egy olyan bankot, ami minden kritériumnak megfelel.
A hazai részvénypiaccal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

Izgalmas feladványt adott az OTP a piaci szereplőknek. A múlt hét pénteki közgyűlésen Csányi Sándor feltette azt a kérdést, hogy ha közel ezermilliárd forint a bankcsoport profitja, akkor miért fizet „csak” 150 milliárd forint osztalékot, erre pedig az egyik válasza az volt, hogy azért, mert történetének legnagyobb akvizíciójára készül.

A közgyűlést követő sajtótájékoztatón aztán azt is elárulta a bakvezér, hogy az Európai Unióban vennének bankot, olyan országban, ahol az OTP nincs jelen, a Portfolio kérdéseire pedig olyan válaszok érkeztek a bankvezértől, ami alapján egymás után lehetett kizárni a lengyelországi, nyugat-európai, dél-európai célpontokat.

Tegnap az InfoRádióban aztán újabb információt osztott meg Csányi Sándor, a kiszemelt bank nem is egy, hanem valójában három országban van jelen, olyan országokban, ahol nagyon fejlett a digitalizáció és nagyon fejlett a bankrendszer. Ez egy viszonylag nagy bank, tette hozzá a bankvezér.

Vagyis a kiszemelt banknak a következő kritériumoknak kell megfelelnie:

  • európai uniós bank
  • olyan országban, ahol az OTP nincs jelen
  • az OTP eddigi legnagyobb felvásárlása lenne (az eddigi legnagyobb megvett bank a Nova KBM volt, könyv szerinti értéke közel 380 milliárd forint)
  • három országban van jelen, ahol fejlett a digitalizáció
  • és persze: eladó.

Az információ, hogy három országban van jelen, kifejezetten fontos, hiszen kisebb országokban a bankrendszer mérete is jellemzően kicsi, így ott, ha értelmezhető árazás mellett vásárolna az OTP, akkor az nehezen lehetne az OTP történetének legnagyobb vásárlása.

A kritériumoknak pont megfelel egy olyan pénzintézet, amely eladósorba került,

ez pedig a Luminor Bank.

A három országban, Észtországban, Lettországban és Litvániában jelenlévő pénzintézetet a vezető független bank a Baltikumban és a harmadik legnagyobb pénzügyi szolgáltató a régióban, 15 százalékos piaci részesedéssel a hitelezésben. Közel 2500 alkalmazottat foglalkoztat a pénzintézet, fiókjain keresztül közel 900 ezer ügyfelet szolgálnak ki. Két svéd bankkal, a Swedbankkal és a SEB-bel versenyez a Luminor, amelyek az egész régióban tevékenykednek, valamint egy kisebb méretű, helyi bankkal, az LHV Pankkal.

Fun fact: a Luminor vezérigazgatója, az a Peter Bosek, aki idén június végén távozik a banktól, és az Erste vezérigazgatója lesz. (a felügyelőbizottság tagja Anreas Treichl, aki 2019-ig, közel 23 éven keresztül az Erste vezérigazgatója volt)

A Luminornak jelenleg pénzügyi befektetői vannak, tulajdonosa egy konzorcium, amelyben a Blackstone (80,05%) és a DNB Bank (19,95%) által kezelt magántőkealapok vannak benne.

Egy idén januári információ alapján a Luminort a pénzügyi befektető és nagytulajdonos Blackstone értékesítené, a Bloomberg információi szerint a könyv szerinti érték 1,2-szeresén.

A baltikumi bankcsoport könyv szerinti értéke tavaly év végén 1,78 milliárd euró volt,

vagyis a vételár (1,2 x 1,78) 2,14 milliárd euró, jelenlegi árfolyamon közel 837 milliárd forint lehet,

ezzel pedig bőven az eddigi legnagyobb felvásárlása lehet az OTP-nek.

A Luminor első ránézésre jól menedzselt, hatékony és tőkeerős banknak tűnik, saját tőke arányos megtérülése tavaly 11,6 százalék volt (OTP Csoport 27,2%), CET1 rátája 24,1 százalék (OTP Csoport 16,6%).

A pénzügyi csoporthoz nem csak bankok, de lízingcégek, nyugdíjalapok is tartoznak.

Forrás: Luminor

A három ország közül, ahol a baltikumi bank jelen van, egyértelműen a litván operáció a legnagyobb.

A Luminor alaposan megdobná az OTP bankcsoport számait, a baltikumi bank mérlegfőösszege 15,5 milliárd euró, vagyis 6057 milliárd forint, közel akkora, mint az OTP legnagyobb leánybankjai, a bolgár (6457 milliárd forint) és a szlovén (5893). A csoport mérlegfőösszegét (39609 milliárd forint) 15 százalékkal növelné a Luminor. Bruttó hitelállománya 10,6 milliárd euró, vagyis közel 4145 milliárd forint, ez 18 százalékkal növelné az OTP Csoport hitelállományát (22466 milliárd forint), betétállománya 11,3 milliárd euró, vagyis közel 4413 milliárd forint, ezzel együtt 15 százalékkal lenne nagyobb a magyar bankcsoport.

lum3

A Luminor profitja tavaly 194,5 millió euró, vagyis mostani árfolyamon 76 milliárd forint volt, az közel 8 százalékot tett volna hozzá az OTP Csoport 990 milliárd forintos adózott eredményéhez.

Azt már csak mi tesszük hozzá a témához, hogy ha beigazolódnak az elemzői várakozások, és az OTP Csoport a következő években 900+ milliárd forintnyi profitot termel, akkor akár minden évben beleférhetne egy nagyobb felvásárlás.

Címlapkép forrása: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Válságban az autóipar, hatalmas a zuhanás
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
exim