SG.hu

Csődközelben az Atos, Franciaország legnagyobb IT-cége

Franciaország az Atos kulcsfontosságú eszközeinek megvásárlásán gondolkodik, a pénzügyminiszter szerint a kormánynak érdekeltségei vannak az IT-óriás "szuverén tevékenységeiben".

A francia kormány ajánlatot tett a gyengélkedő Atos IT-óriás kulcsfontosságú eszközeinek megvásárlására, miután a vállalat a hétvégén majdnem megduplázta a közeljövőben talpon maradásához szükséges készpénzösszegre vonatkozó becslését. Az Atos megerősítette, hogy nem kötelező erejű szándéknyilatkozatot kapott a francia államtól Big Data & Security (BDS) üzletága egyes eszközeinek megvásárlására. Konkrétan ezek a számítástechnikai és küldetéskritikus rendszerek, illetve a kiberbiztonsági termékek. A párizsi tőzsdén jegyzett cég közölte, hogy az eszközök értéke becslése szerint 700 millió euró és 1 milliárd euró között vannak. Az átvilágítási szakasz hamarosan megkezdődik, és június elejére várják a megerősítő, nem kötelező érvényű ajánlatot.

Bruno Le Maire francia gazdasági és pénzügyminiszter az LCI hírcsatornának adott interjúban elmondta, hogy az Atos a hadsereg és az állam más részei számára végzett informatikai projektekben vesz részt, ezért a kormányzat arra törekszik, hogy ezek ne kerüljenek külföldi tulajdonú szervezetek ellenőrzése alá. "A hétvégén szándéknyilatkozatot nyújtottam be azzal a céllal, hogy az Atos összes szuverén tevékenységét megvásároljam" - mondta Le Maire, hogy megakadályozza, hogy a stratégiai tevékenységek "külföldi szereplők kezébe kerüljenek". Az Atos a Franciaország nukleáris elrettentő erejéhez használt szuperszámítógépek integrátora, valamint az MI- és kvantumszámítási projektek egyik kulcsszereplője, és kiberbiztonsági szolgáltatások nyújtója.

Egy francia politikus tavaly az Atos-csoport "szuverén tevékenységeinek" államosítására szólított fel, de a francia pénzügyminisztérium akkor tagadta, hogy a kormány ilyen lépést fontolgatna. Le Maire az LCI-nek azt mondta, reméli, hogy "az állam nem lesz egyedül", és hogy a kormány lépése más "francia szereplőket" is arra ösztönöz, hogy részesedést szerezzenek a bajba jutott informatikai óriáscégben, mondván, hogy ez a védelmi vagy a repüléstechnika területén működő vállalatokat jelenthet. A Financial Times szerint a Dassault Aviation - amely a francia Rafale vadászrepülőgépeket építi - már korábban kifejezte érdeklődését az Atos egyes eszközei iránt, míg a védelmi elektronikai konszern, a Thales egy másik lehetséges résztvevő lehet. Az Airbus januárban megerősítette, hogy tárgyalásokat folytat az Atosszal a BDS megvásárlásáról, de márciusban visszalépett.

A francia kormány szándéknyilatkozata a csoport pénzügyi szerkezetátalakítási tervével összefüggésben július 31-ig vagy egy globális szerkezetátalakítási megállapodás megkötéséig információcserét és globális ajánlatok megtételét írja elő. A múlt héten az Atos közölte, hogy refinanszírozási javaslatait május 3-ra halasztották, hogy az érdekelteknek legyen idejük az új információk megemésztésére, és július továbbra is a végső céldátum a megállapodás elérésére. A ma kiadott frissítésben azonban az Atos azt írta, hogy a korábban becsült 600 millió euróval szemben most úgy vélik, hogy 1,1 milliárd euróra lesz szükségük a 2024-25 közötti időszakban. Ezt az összeget a meglévő érdekelt felektől vagy harmadik fél befektetőktől származó adósság és/vagy saját tőke formájában kell fedezni.

A mai frissítésben az Atos-csoport idei évre becsült árbevételét is lefelé módosították a korábban közölt 9,9 milliárd euróról 9,8 milliárd euróra, ami mintegy 3,3 százalékos csökkenést jelent a 2023-as évhez képest - közölte a vállalat. Pénzügyi szerkezetátalakítási keretének legfontosabb paramétereit nem érinti a szándéknyilatkozat - állítja az Atos. Ha a francia állammal sikerül megállapodni, akkor a tranzakcióból nem vár bevételt 2025 második féléve előtt, az ilyen bevételek azonban a pénzügyi szerkezetátalakítási csomag részeként rendelkezésre állnának az esetleges új pénzeszközök előtörlesztésére - tette hozzá.

Andrew Buss, az IDC Enterprise Infrastructure egységének európai vezető kutatási igazgatója szerint érthető, hogy a francia kormány, amely nagymértékben támaszkodik az Atos néhány kulcsfontosságú technológiájára, biztosítani akarja, hogy francia ellenőrzés alatt tarthassa azt. "Én ezt egy korai és megelőző lövésnek tartom, amely arra figyelmezteti a befektetőket, hogy bizonyos kritikus fontosságú Atos-technológiák nem lesznek szabadon hozzáférhetők. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy az itt kínált technológiák a vállalat teljes üzletmenetének és bevételeinek meglehetősen kis részét képezik" - mondta.

Roy Illsley, az Omdia vezető elemzője a francia kormány okos lépésének nevezte a döntést a mesterséges intelligencia elfogadásának és a mesterséges intelligencia szuverenitás koncepciójának fényében. "Franciaország 80-90 százalékban nukleáris energiával működik, ami azt jelenti, hogy míg más nemzetek próbálják kitalálni, hogyan fogják kielégíteni az energiaigényt, miközben leállítják a szén-dioxid-intenzív energiatermelést, addig a franciáknak már most megvan a megoldásuk" - mondta. "Tehát a technológia fejlesztésére és az önállóság növelésére való képesség biztosítása nem lenne rossz dolog ezekben a bizonytalan időkben."

A francia állam ezen ajánlata azonban korántsem biztos, hogy megvalósul. "Az elvárás az, hogy az Atosnak sikerüljön a hitelezők és az érdekeltek egyetértésével refinanszírozni, amíg a vezetőváltás alatti jelenlegi bizonytalanságok megoldódnak, így ez egy szükség esetén aktiválandó tartaléktervnek tűnik" - mondta Buss.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sequoyah #4
    Nem valaszoltad meg a kerdest. En, mint egyeni kisbefekteto, miert ne fektethetnek be ezekbe a jovedelmezo cegekbe?
  • end3 #3
    Az elit léte egy emberi társadalomban, létkérdés. Nélküle nincs társadalmi felépítmény, azaz vezető erő. - Ha nem fejlődik, a minősége szempontjából, - és ha degenerálódik, na az a nagy probléma!

    Másrészt, az európai "high tech" cégek felvásárolhatóságát minden eszközzel meg kellene akadályozni. Mert mi itt élünk, és az Eu 500 milliós lakosságának nem kéne még a tengerentúli, kartellező tech-cégek zsebét tömni, - a már az eddig is meglévő pénzeszközeikkel is kinyírhatják az egész világot. (Amint látható, folyamatosan tüsténtkednek is rajta.., épp elégé.)

    A globális mamut-befektető cégek felvásárlásai hosszútávon sem a cégek versenyképességét, sem a fejlődést nem biztosítják, mert nem fejlesztés-, működtetés-centrikus a tevékenységük. Egyszerűen csak pénzt akarnak keresni, bármivel, amivel lehet.

  • Sequoyah #2
    Szoval te azt mondod, hogy a legsikeresebb, legprofitabilisabb cegeknek az elit kezeben kell maradnia, privat tulajdonban. Szoval az atlag-ember ne is reszesuljon a sikerukbol?
    Esetleg elmagyaraznad mi az elonye annak hogy a kis-befektetok ki vannak zarva a korbol? Szerinted a vagyon-ollo nem eleg nagy, es a gazdagoknak meg gazdagabbaknak kene lenniuk?
  • end3 #1
    Soha nem szabadna megengedni, hogy soros vagy blackrock-féle "befektetők", a tőzsdére vitt technológiai cégek részvényeihez hozzáférjenek. Ezért az ilyen high-tech európai cégeket nem is szabadna tőzsdére vinni! (Alapból feltételezem, hogy ebben az esetben is erről lehet szó!)

    Kicsit szabadon fogalmazva, az ilyen európai, - de akár más, harmadik világ országaiban alakult technológiai cégek, - a holnap Európájának, (vagy Afrikájának, stb.,) "aranytojást tojó tyúkjai" lehetnének. A nemzeti vezető erőknek kiemelt figyelmet kellene fordítani rájuk, állami megrendelésekkel és állami technológiai projektekbe történő bevonásukkal kellene többletpénzt juttatni a helyben maradásukhoz.

    Mert egy "befektetésnek" nevezett eljárás keretében, (Valójában ez a tevékenységük harácsolás és emberiség ellenes, köztörvényes bűnözés!) a részvényárfolyamok előzetes, általuk manipulált leértékelődése után felvásárolják, és ha megszerezték a többségi tulajdont, a cég jogi tulajdonát képező licenceket, "know how"-kat, de akár még a vezető fejlesztőiket is értékesíteni fogják a tengerentúli konkurenciának. Aláásva ezzel az európai államok szuverenitását és gazdasági lehetőségeit.

    Ezek a tengerentúli, "befektető cégek".., inkább az ipari és politikai hatalmi kémkedés eszközei, - Bogár László fogalmazásában, - egy nemzetek feletti szuper-struktúrának nevezhető, hatalommániás, az egész világ vagyoni értékeit lassan elnyelő, őrült maffia térnyerésében segédkeznek.
    Utoljára szerkesztette: end3, 2024.04.30. 10:09:32