Megvan a nagy alku: bezárják a szénerőműveket a G7-országok a 2030-as évek elejéig
Üzlet

Megvan a nagy alku: bezárják a szénerőműveket a G7-országok a 2030-as évek elejéig

Portfolio
A G7 csoport energiaügyi miniszterei hétfőn előzetes technikai megállapodást kötöttek a széntüzelésű erőműveik 2030-as évek eleji leállításáról, ami fontos lépést jelent a fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentése felé, miközben mérlegelik a cseppfolyósított földgáz orosz importjának korlátozását is - jelezte Gilberto Pichetto Fratin olasz energiaügyi miniszter és a torinói találkozó elnöke.

A G7 országok energiaügyi miniszterei egyetértettek abban, hogy a 2030-as évek elejére megszüntetik a széntüzelésű erőműveik működését. Ez a döntés fontos lépést jelent a fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentése felé. Gilberto Pichetto Fratin szerint

a technikai megállapodás már kész, és a végleges politikai döntést kedden hirdetik ki.

A végső közleményben részletezik majd azokat a kötelezettségvállalásokat, amelyekkel a G7-ek elkötelezik magukat gazdaságaik szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése mellett. Pichetto hozzátette, hogy fontolóra veszik az orosz cseppfolyósított földgáz Európába irányuló importjának korlátozását is, amire az Európai Bizottság hamarosan javaslatot tesz. Erről bővebben éppen hétfőn írtunk a készülő 14. uniós oroszellenes szankciós csomag kapcsán:

A szénről szóló G7-megállapodás összhangban van az ENSZ tavalyi COP28 éghajlat-változási csúcstalálkozóján kijelölt irányvonalakkal, amelyek célja a fosszilis tüzelőanyagok, különösen a nagy mértékben szennyező szén fokozatos kivezetése. Olaszországban jelenleg a villamos energia 4,7%-a származik széntüzelésű erőművekből, de terveik szerint 2025-re lekapcsolják ezeket az erőműveket Szardínia kivételével, ahol 2028-ra tervezik ezt.

Németországban és Japánban nagyobb mértékben támaszkodnak még a szenre; ezekben az országokban tavaly a villamos energia több mint 25%-a szénből származott. A G7-országok már korábban is vállalták, hogy prioritást adnak a szénalapú energiatermelés megszüntetésének konkrét lépéseire, bár konkrét határidőt nem tűztek ki.

Az olasz napirenden előkelő helyen szerepel továbbá az atomenergia és bioüzemanyagok kérdése is. Ezek mind megjelennek majd a záróközleményben mint lehetőségek az energiatermelés és közlekedés szén-dioxid-mentesítésére. Információk szerint kedden bejelenthetik azt is, hogy 2030-ig hatszorosára kell növelni az akkumulátor kapacitását ahhoz képest, ami 2022-ben volt. Ez kulcsfontosságú lépés lenne a megújuló energiaforrások tárolása és így az energiaellátás stabilitása szempontjából.

Forrás: Reuters

Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Új nagybank született Magyarországon, ötből egy bankszámlát már nála nyitnak a magyarok
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Property X 2024
2024. május 29.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Portfolio AgroFood 2024
2024. május 22.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
Eséssel zárta a csütörtöki kereskedést a magyar tőzsde