Oroszország;újságírók;Vlagyimir Putyin;üldözés;letartóztatások;munkatársak;Alekszej Navalnij;

Folytatódik a hajsza Alekszej Navalnij volt kollégái és újságírók ellen, most két videóst tartóztattak le

A február közepén meghalt ellenzéki vezetővel kapcsolatban állókat szisztematikusan üldözi a putyini rendszer. 

A néhai Alekszej Navalnij korrupcióellenes alapítványának két videósát: Konsztantyin Gabovot és Szergej Karelint tartóztatták le Vlagyimir Putyin Oroszországában – írja a Media1, hozzátéve, hogy a két újságírót azzal vádolja a Kreml, hogy szélsőséges szervezetben vettek részt. A moszkvai hatalom nem először nyúl ilyen eszközökhöz, Gabovot és Karelint akár hat-hat év börtönnel fenyeghetik.

A 444 szerint mindkettőjüket vizsgálati fogságban tartják az eljárás lezárásáig. Gabov a Reuters, Karelin az Associated Press (AP) és a német Deutsche Welle (DW) munkatársa volt mindaddig, amíg a Kreml 2022 februárjában be nem tiltotta a médiaszolgáltató oroszországi működését. Az elmúlt hetekben több újságírót is őrizetbe vettek. Szergej Mingazovot, az orosz Forbes újságíróját azzal a váddal vitték el, hogy „hamis információkat terjeszt az orosz hadseregről”.

Március végén mi is beszámoltunk arról, hogy őrizetbe vették azt az újságírót, aki az utolsó videót készítette Alekszej Navalnijról. Antonina Favorszkaját azzal vádolják, „szélsőséges szervezetben” vett részt azzal, hogy a börtönben meghalt ellenzéki vezető Korrupcióellenes Alapítványának közösségi oldalain tett közzé bejegyzéseket. Navalnij szóvivője azonban azt állítja, Favorszkaja valójában semmit nem posztolt a platformokon.

A sajtó elleni hadjárat nem most kezdődött, megírtuk, hogy több mint egy éve letartóztatták és kémkedéssel vádolják Oroszországban a The Wall Street Journal egyik munkatársát, például azért, mert arról írt, hogy a szankciók milyen nehézségekkel küzd Moszkva. Evan Gershkovich az első amerikai újságíró, akit Oroszországban letartóztattak a hidegháború vége óta, azóta is fogva tartják. Az orosz-ukrán háború kitörése óta számos ellenzéki médiumot tiltottak be, újságírókat ítéltek börtönre vagy kényszerítettek menekülésre.