eur:
386.7
usd:
355.86
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál
Kanyaró elleni védőoltást ad be egy Fülöp-szigeteki gyereknek egy otthonlátogató védőnő Manila szegénynegyedében 2019. február 16-án. A cseppfertőzéssel terjedő betegség az utóbbi hetekben mintegy hatvan ember halálát okozta Luzon szigetén és a Visayan-szigeteken, az áldozatok többsége négyéves kor alatti gyermek.
Nyitókép: MTI/AP/Bullit Marquez

Csökken az ember ébersége a kanyaróval szemben - íme a számok

A számok növekedése már jól látható. Az átoltottság hiánya lehet a probléma gyökere; ahol terjed, ott ez jellemzőbb.

A számok világjárvány esélyét festik fel a kanyarós megbetegedések terén; mint az Index cikkéből kiderül, a kanyarós megbetegedések száma világszerte egy év alatt csaknem megduplázódott. Olyan országok is vészhelyzet előtt állhatnak, mint például az Egyesült Királyság, az Egészségügyi Világszervezet fogja megítélni szeptemberben, hogy egy adott állam megtarthatja-e "kanyarómentes állam" státuszát.

A kanyarós megbetegedések száma a kutatók szerint világszerte csaknem megduplázódott 2022 és 2023 között, amely tendencia 2024-ben tovább erősödhet.

Illetékesek szerint a kanyaróvírus rendkívül fertőző, és az immunizációs lefedettségben mutatkozó hiányosságok kockázatot jelenthetenek egy járvány kitörése szempontjából.

A kanyaró elleni védőoltás 2000 és 2022 között becslések szerint 57 millió halálesetet előzött meg. Az Egyesült Királyságban 1968-ban vezették be a kanyaró elleni védőoltást, és egészen a közelmúltig a széles körű elterjedésnek köszönhetően a betegséget szinte teljesen felszámolták. Az oltási arányok azonban csökkentek. Az Egyesült Királyságot a WHO 2017-ben kanyarómentesnek nyilvánította, de 2019-ben az esetek megugrása után ezt a státuszt elvették tőle. A Covid terjedésének megállítását célzó intézkedések a kanyaró terjedését is megszakították, és az Egyesült Királyság 2021-ben visszanyerte a kanyaróeliminációs státuszát.

A számok nyelvén: tavaly 368, idén már 900 esetet regisztráltak.

A mostani terjedés fészke a West Midlands lehet.

Világszerte 321 582 megbetegedés volt tavaly, ez egy év alatt 88 százalékos növekedés.

A kanyaró fő tünetei a magas láz, a fájó és vörös, vizenyős szem, a köhögés, a tüsszögés és a kiütés, amely általában a kezdeti tünetek után jelentkezik. A kanyarós megbetegedések többsége alacsony és alsó-közepes jövedelmű országokban fordult elő. A világon a legmagasabb arányban Azerbajdzsánban, Kirgizisztánban és Jemenben fordult elő.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

A Robert Fico elleni merényletnek hatása lehet az európai parlamenti választási kampányra is, ám a politikusokat a választások előtt nehéz lesz meggyőzni arról, hogy távolságot tartsanak az emberektől – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×