szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két évvel ezelőtt bekövetkezett eseményt rekonstruáltak nemrég brit kutatók. A kutatás megmutatja, milyen súlyos volt a helyzet az Antarktisznál.

2022. márciusban rendkívüli hőhullám sújtotta az Antarktiszt, amely során volt, hogy 40 Celsius-fokkal volt melegebb az évszak átlagához képest. Ez a kiugrás elsőre furcsa anomáliának tűnhet, ám sokkal inkább képet ad arról, hogy mi várhat a Földre – írja az IFLScience.

A hőmérséklet megemelkedését 2022. március 18-án rögzítették a Concordia-Dome C kutatóállomáson, az Antarktisz keleti részén. Az eseményről szóló tanulmány minap jelent meg a Journal of Climate című tudományos lapban.

Az éves átlaghőmérséklet Concordiában –55 Celsius-fok körül mozog, bár ez évszakonként eltérő lehet. Télen mértek már –80 Celsius-fokot is, nyáron pedig –30 Celsius-fokig melegszik az idő. Ehhez képest 2022. március 18-án –9,4 Celsius-fokot mértek, ami nagyjából 40 Celsius-fokkal több az évszakos átlagnál. A hőhullám kiterjedése is igen erős volt, mintegy 3,3 millió négyzetkilométerre terjedt ki az Antarktisz keleti felében.

A hő hatására rengeteg jég olvadt el az Antarktisz környékén. Valószínűleg ez lehetett az oka annak, hogy összeroppant egy Róma méretű jégtábla.

A hőséget az Indiai-óceánnál zajló heves trópusi ciklonok okozták, amelyek viszonylag meleg és nedves levegőt juttattak az Antarktisz belsejébe. Ha mindez nem lett volna elég, a Kelet-Antarktisz-fennsíknál is vastag felhőréteg jelent meg, ami bezárta a hőt a légkör alsó részébe.

GPS-jeladót szereltek a jéghegyekre, most lesz érdekes nézni, mi történik

Amerikai kutatók egyszerű, de nagyszerű módszert találtak ki arra, hogy megnézzék, miként hatnak az áramlatok az olvadó sarki jégre.

Ilyen esemény a tudósok szerint százévente egyszer történhet meg, ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a jövőben sűrűbben előfordulhat.

A szakemberek korábban úgy gondolták, hogy az Antarktisz kevésbé érzi meg a klímaváltozást, ám a legújabb vizsgálatok szerint a terület négyszer gyorsabban melegszik, mint bármelyik másik a Földön. Ez azt mutatja, hogy egyre nagyobb hatással lesz a globális felmelegedés a területre, ennek pedig beláthatatlan következményei lesznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.