Ezért ne etesd soha sétálás előtt a kutyádat 

Ezért ne etesd soha sétálás előtt a kutyádat 

Címlap / Életmód / Család / Ezért ne etesd soha sétálás előtt a kutyádat 

Biztos te is hallottad már, hogy érdemes vacsora után sétálni egyet, hiszen ez támogatja az emésztést, elősegíti a jobb alvást és csökkenti a puffadást. Kézenfekvőnek tűnik, hogy az esti sétára a kutyádat is magaddal vidd, ami jó ötlet – de csak akkor, ha ő még vacsora előtt áll!

Adam Spivey, az Egyesült Királyság Southend Dog Training kutyakiképzője megosztotta egy videóban, hogy séta előtt nemcsak veszélyes, hanem egyenesen életveszélyes etetni a kutyákat. Sajnos erre én is tudok konkrét példát mondani. Egy közeli jó barátunknak hatalmas termetű masztiffja volt és vacsora után kiengedte az udvarra a szokásos „körére”, hogy elvégezze a dolgát. Talán valamit meglátott a kutya és futott egyet, nem derült ki – rövid idő múlva egy bokor alatt találta meg, miközben kínok között küzdött az életéért. Sajnos a gyors beavatkozás ellenére sem sikerült már megmenteni az életét. 

„Az egyik legveszélyesebb dolog, amit tehetsz, ha vacsora után azonnal sétálni viszed a kutyádat”

– mondta Spivey.

A kutyakiképző azt javasolja, hogy mindenképpen a fordított sorrendet válasszuk még akkor is, ha egyébként a kutyánk nem nagytermetű és nem tartozik a veszélyeztetett fajták közé. A mély mellkasú, nagy és óriás fajtájú kutyákat veszélyezteti ugyanis leginkább a GDV.

De mi is az a GDV?

A GDV (Gastric Dilatation Volvulus) egy életveszélyes állapot, amely sürgősségi kezelést igényel. GDV során a kutya gyomra kitágul és levegővel telve megduzzad, felpuffad.

Ennek pontos okai nem ismertek, de ha a kutya túl sok levegőt nyel le (mert pl. túl gyorsan eszik, iszik vagy megerőltető mozgást végez), akkor az lehet kiváltó tényező – akárcsak ezek kombinációja.

Amikor a gyomor megduzzad, a kutya rekeszizmához nyomódhat, ami megnehezíti a légzést. Szűkítheti a főbb szervek ereit is, ami szintén további komplikációkat okozhat. Ha ez az állapot tovább romlik, a gyomortágulás gyomorcsavarodássá alakulhat.

AleksandarNakic/istockphoto.com

Milyen tünetekre kell figyelned a kutyádnál?

A GDV tünetei nagyon hirtelen jelentkeznek, és gyorsan rosszabbodnak. Legáltalánosabb jellemzője a puffadás, ami főleg baloldalon látszik. Az utolsó borda mögötti, gyengéd koppintás üreges hanghatású, a légzés fáradt, hányinger, hányás, reszketés, túlzott nyáladzás jelentkezik, az íny sápadttá válik.

Különösen gyanús a helyzet, ha a tünetek étkezés után jelentkeznek (akár némi mozgást követően): ez az állapot azonnal orvosi kezelést jelent.

Gyomorcsavarodás esetében az emésztés azonnal leáll, a toxinok elkezdenek felhalmozódni a kutya szervezetében, ami fokozza a szisztémás sokkot. A gyomorban lévő szövetek pusztulnak, és a gyomorfal felszakadhat.

A szakértők szerint sose várjunk arra, hátha jobban lesz a kutya, mert minél előbb kerül el az állatkórházba, annál nagyobb az esélye, hogy menthető lesz. Sajnos azonban a GDV nagyon gyakran jár halállal. Műtétre van szükség a gyomor kicsavarásához, de még kezelés mellett is könnyen lehet, hogy a szerv nagy része elhal és a beavatkozás minden igyekezet ellenére sem lesz sikeres. 

Mire kell még figyelni, hogy elkerüljük a gyomorcsavarodást?

Az állatorvosok szerint az olyan kockázati tényezőkön felül, mint amilyen a fajta jelleg és a mozgás érdemes figyelnünk néhány körülményre. Fokozza a gyomorcsavarodás kockázatát a vacsora utáni autókázás vagy ha a kutya kapkodva, türelmetlenül eszik, habzsol. A jelenlegi tanulmányok azt mutatják, hogy ha nem a padlóról, hanem megemelt tálból etetjük a kutyát, az szintén növeli a GDV esélyét, akárcsak az egyszerre történő, nagymennyiségű vízfogyasztás. A megfelelő képzés is sokat számít, ugyanis az izgatott, ideges kutyák hajlamosabbak a GDV kialakulására.

Ha nem cserélhető meg a séta és a vacsora? Amennyiben valamilyen okból kifolyólag muszáj még késő este vagy valamikor vacsora után is sétálni vinned a kutyádat, akkor a szakértők azt javasolják, hogy evés után minimum 45-60 percet várj. Ennél kicsit több a javasolt a biztonság érdekében.

A veszélyeztetett fajták esetében pedig célszerű megfontolni a gyomor műtéti rögzítését, a gastropexiát. Ezt akár más műtéttel (pl. ivartalanítással együtt) is el tudnak végezni az állatorvosok.

Nyitókép: Michael Brave/istockphoto.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!