Külföld

Moszkva szolgálatába álltak az egykor az orosz vezetés ellen forduló Wagner zsoldosai

rtl.hurtl.hu

2024. április 29. 14:46

Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport néhai parancsnokának halála után a zsoldossereg az orosz állam ellenőrzése alá került.

Hét hónappal Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport néhai vezérének halála után az orosz állam ellenőrzése alá kerültek a hírhedt magánhadsereg zsoldosai. A Kreml a szolgálatába állított wagnereseket az ukrajnai hadszíntér mellett Afrikában is beveti, hogy aláássák a demokrácia helyreállítására, valamint a terrorizmus elleni küzdelemre irányuló amerikai erőfeszítéseket.

Az egykori Wagner-erők tízezrei Prigozsin halála után legalább négy csoportra szakadtak szét 

– állította két névtelenségét kérő amerikai tisztviselő a Politicónak. A brüsszeli lap szerint az átszervezés során a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz lojális zsoldosokkal hígították fel a csapatokat, amitől azt reméli a Kreml, hogy ezzel megakadályozhatja a tavalyi események megismétlődését.

Mint ismert, a Wagner-parancsnok Jevgenyij Prigozsin, aki 2023 júniusában az orosz hadvezetés ellen fordult, és puccskísérletet hajtott végre, tavaly augusztusban repülőszerencsétlenségben életét vesztette. A pontos körülmények továbbra sem ismertek, de a korábbi feltételezések szerint vagy az orosz légierő lőtte le a gépet, vagy bomba robbant a repülőn. A gépen tartózkodó tíz emberből senki sem élte túl, a zsoldosvezér halálával kapcsolatban viszont rengeteg összeesküvés-elmélet kering. A járaton a Wagner több vezetője utazott, így például Dmitirj Utkin, a zsoldoshadsereg katonai irányítója is.

A Kreml korábban teljes hazugságnak nevezte, hogy Putyin utasítására likvidálták a Wagner-vezért, a témában korábban az RTL Híradója is készített riportot:

Az amerikai katonákat kivonják, az orosz zsoldosokat behívják

Az új, immáron legalább négy részre szakadt magánhadseregeket már bevetik szerte a világon különleges missziókban, többek között Ukrajnában és Afrikában, ahol várhatóan hasonló destabilizáló szerepük lesz, mint Prigozsin parancsnoksága alatt – mondták a tisztviselők. Az orosz zsoldosok jelenléte már a Biden-kormányzatot is arra késztette, hogy csapatokat vonjon ki Nigerből és Csádból, ami számottevő visszalépést jelenthet a terrorellenes háborúban.

Ez presztízsválságot jelent az USA-nak, mivel úgy tűnik, hogy további afrikai országok is inkább Oroszországgal kívánnak együttműködni. Mindez azért sem elhanyagolható, mert a történetnek magyar szála is van. Korábban az rtl.hu is megírta, hogy a kormány magyar katonákat küldene Csádba. A katonai misszió előkészítésében részt vett Orbán Viktor miniszterelnök fia, Orbán Gáspár is, erről többet is megtudhat a lenti videóra kattintva.

Tavaly nyáron katonai puccs történt a hagyományosan a nyugati államok szövetségesének számító Nigerben, erről bővebben itt írtunk. A puccs hátterében sokan ugyancsak a Wagner-csoportot sejtették, amely a térségben harcol a szélsőséges iszlamisták ellen.

A Politico hírszerzési forrásai szerint a négy csoport egyike az orosz Nemzeti Gárdával áll kapcsolatban. Ez elkülönül az orosz fegyveres erőktől, feladata Oroszország határainak biztosítása, a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a közrend védelme és a fontos állami létesítmények őrzése. A közvetlenül Putyin parancsnoksága alá tartozó szervezet már átkerült Ukrajnába, ahol jelentős veszteségeket szenvedett.

Két másik a védelmi minisztérium és a moszkvai hírszerző szolgálatok irányítása alatt működik. A negyedik, Afrikai Hadtest nevet viselő csoport pedig még mindig azon dolgozik, hogy átvegye az irányítást a korábbi Wagner-erők felett néhány afrikai fővárosban – mondták a tisztviselők. A csoportok pontos összetétele egyelőre nem ismert.  

Prigozsin fia, aki apja halála után lett a zsoldossereg új parancsnoka, vélhetően a Közép-afrikai Köztársaságban és Maliban lévő erők egy részét vezeti.

Geopolitikai és diplomáciai tétje is van

Moszkva megerősített ellenőrzése a magánhadseregek felett komoly gondot okozhat, különösen Afrikában, ahol a brüsszeli lap szerint alááshatja a Biden-kormányzat erőfeszítéseit a terrorizmus elleni küzdelemben, a demokrácia helyreállításában és az újonnan alakult rezsimekkel való diplomáciai kapcsolatok kialakítására.

Az amerikai tisztviselők azonban kiemelték: Oroszország tervének vannak buktatói is, hiszen a Wagner zsoldosai közül sokan hűek maradtak Prigozsinhoz. Nem biztos, hogy a wagneresek engedelmeseknek majd annak a védelmi minisztériumnak, amit már a néhai zsoldosvezér is rendszeresen bírált halála előtt, okolva az orosz vezetést az ukrajnai hadszíntéren bekövetkezett kudarcokért.

Nyitókép: Getty Images

#Külföld#Wagner#wagner-csoport#wagner-zsoldossereg#zsoldos hadsereg#magánhadsereg#moszkva#kreml#afrika#nigeri puccs#Niger#csád#oroszország#orosz-ukrán háború#putyin

Címlapról ajánljuk