Öt olyan ajánlást fogadtak el az Energia21 kezdeményezés tagjai a közelmúltban tartott megbeszélésükön, amelyekre nagy hangsúlyt kell fektetni a megújuló alapú energiatermelés térhódítása érdekében.

 Chikán Attila Alteo
Ifj. Chikán Attila: a zöldátmenethez célzott finanszírozási megoldásokra van szükség  / Fotó: Stiller Ákos

 Ezek

  • a hálózatfejlesztés,
  • az energiaközösségek létrehozásának, működésének segítése,
  • a zöldenergia felértékelődése a nap és a szél elsőbbségével, kiegészülve a nukleáris energiával, a biomasszával és a biogázzal,
  • az energia tárolása feltétele a zöldátmenetnek
  • és a célzott finanszírozási megoldások.

Arról, hogy miért éppen ezekre került a hangsúly, ifj. Chikán Attila, a kezdeményezés egyik alapító tagja, az Alteo Nyrt. elnök-vezérigazgatója nyilatkozott a Világgazdaságnak. Elsőként a hálózatfejlesztések jelentőségére mutatott rá.

Azért ilyen fontos világviszonylatban is a hálózatfejlesztés, mert a hálózatok fokozott igénybevételnek vannak kitéve, ugyanis nagy kihívás a megtermelt energia betáplálása és a mennyiségének összehangolása a felhasznált energiával. Mivel a hálózatoknak egyre több, kis erőműből érkező villamos energiát kell kezelniük, éppen a fejlesztésük sikerességén múlik a szén- és a gázalapú energiatermelés kivezetése. Ha ez a korlát nem lenne, 2050-re eltűnhetne a szén. De a korlát létezik. 

Ezért, ha nem történik jelentős fejlesztés, akkor 2050-re jó eséllyel megmarad a jelenlegi szénalapú energiatermelés harmada, a gázalapú pedig még nőni is fog.

 Tehát a zöldenergia-termelő kapacitások bővítésének talán legfőbb akadálya a hálózatfejlesztés, aminek persze komoly műszaki és finanszírozási feltételei vannak.

Az optimális energiahordozó-mixen belül miért éppen a nap-szél zöldkombináció mellett érvel?

A naperőművek nyáron, vagyis akkor adják a legtöbb áramot, amikor a szélerőművek éppen a legkevesebbet, és fordítva. Vagyis az energiatermelés görbéjén belül a napos időszakok éves szinten jól kiszabályozhatják egymást, persze, megfelelő nap-szén arányban. A portfólió kiegyensúlyozottsága terén naperőművekkel már jól állunk, de a szélerőmű-kapacitásokat még bővíteni kell. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a hő előállításában kicsit más a helyzet, ott nagyobb a biomassza, a gáz és a geotermikus energia súlya. A nukleáris és a gázalapú energiatermelés egyenlőre még a rendszer része marad. Gázra ugyanis még hosszú ideig szükség lesz a villamosenergia-rendszer egyensúlyának fenntartásához, a klímaváltozás miatti problémák pedig nagyobbak azoknál, mint amekkorákat az atomenergiával kapcsolatos aggodalmak generálnak.

Az energiatárolás valós lehetőségei nem maradnak el nagyon a hazai szükségletektől?

Ha van energiatárolásunk és jól szabályozható okoshálózatunk, az már egy jó mix. Ilyen esetben, bár nő az energiatermelés volatilitása, de nő a rendszer kiszámíthatósága, az anomáliákra való reagálóképessége is.

Folyamatosan érkeznek a támogatások az energiaágazatba, miért emelték ki mégis a finanszírozás fontosságát?

Célzott finanszírozási megoldásokra lenne szükség. A KÁT jól működött: a termelő az állammal szerződött az áramának adott áron történő eladásáról, de ez már többségében kifutott. 

A megújuló alapú energiatermelés most piaci alapon történik, amit nem biztos, hogy a bankok szívesen meghiteleznek. 

Erre a területre ki kellene dolgozni új finanszírozási konstrukciókat, például az energiaközösségek számára.

Nem túl kevés az a szélenergia-kapacitás, amelynek létesítését a jogszabály megengedi?

A Nemzeti Energia és Klímaterv frissítésekor jelentős kapacitás került a szélenergia mellé is, első lépésként az teljesen rendben van.