Meglepő, mit okozhat, ha nem iszunk eleget

A hidratáció szervezetünk egésze számára fontos: a bőrünk, az idegrendszerünk és az összes szervünk igényli a rendszeres és tudatos folyadékbevitelt. Egy friss tanulmány a dehidratáció újabb lehetséges hatásairól számolt be.

Az elégtelen napi folyadékbevitel káros egészségügyi hatásairól – egyebek mellett a dehidratációról és az azzal járó fejfájásról vagy koncentrációs zavarokról – már számos tanulmány beszámolt. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) nemrégiben publikált, 25 évet felölelő vizsgálata szerint a dehidratáltság összefügghet a korai öregedéssel és a krónikus betegségek kialakulásával is írja az NBC News. 

Nem csak nagy melegben fontos a bőséges folyadékbevitel. Fotó: Getty Images
Nem csak nagy melegben fontos a bőséges folyadékbevitel. Fotó: Getty Images

A NIH tanulmánya szerint azoknál, akik nem isznak elég folyadékot (egészséges felnőttek esetében ez minimum napi 1,5-2 liter), nagyobb az egyes betegségek kialakulásának kockázata, mint a hidratációra odafigyelő társaiknál. Például gyorsabban öregedhetnek, és nagyobb valószínűséggel halnak meg fiatalabban. Ezek a megállapítások egy több mint 11 ezer amerikai adatain alapuló, 25 évig tartó vizsgálat eredményein alapulnak. A résztvevők kora a kezdetekor 45 és 66 év között alakult, és 70-90 évesen vonták be őket az utolsó vizsgálatokba.

Érdekes eredmények születtek

A NIH szakemberei a hidratáltság mértékét a résztvevők vérének nátriumszintjével hozták összefüggésbe, azt feltételezve, hogy a magas nátriumkoncentráció az elégtelen folyadékfogyasztást jelzi - számolt be róla az NBC News. Ez alapján megállapították, hogy akiknek a vérében magasabb volt a nátrium koncentrációja, élettanilag gyorsabban öregedtek, mint azok, akiknél alacsonyabb. Az eltérés az öregedéssel összefüggő egészségügyi markerek, például a vérnyomás, a koleszterinszint és a vércukorszint esetében is megmutatkozott.

A vizsgálatban résztvevők mindegyikének vérében normál tartományon belül – azaz 135 és 146 millimol/liter között – alakult a nátrium koncentrációja. Ám az eredményekből az körvonalazódott, hogy akiknél ez az érték a normál tartomány felső határát súrolta, azoknál 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel mutatkoztak a korai fizikai öregedés jelei, mint azoknál, akiknél a nátrium koncentrációja az alsó határ közelében maradt. Előbbiek esetében ráadásul a korai halálozás kockázata is 20 százalékkal nagyobbnak bizonyult.

A tanulmány szerzői szerint azoknál is megnőtt bizonyos krónikus betegségek, például a szívelégtelenség, a stroke, a krónikus tüdőbetegség, a cukorbetegség vagy a demencia kockázata, akiknek a vérében a nátrium szintje 142 millimol/liter felett alakult. Ugyanakkor azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ezek kialakulásának esélye az öregedéssel, és az azzal járó szövetkárosodással egyébként is nő - mondta Natalia Dmitrieva, az NIH kutatója. A tanulmány szerzői azt is kiemelték: további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, a megfelelő belső hidratálás segíthet-e egyes betegségek megelőzésében, vagy az öregedés folyamatának lassításában.

Vannak, akik szkeptikusak 

A folyadékfogyasztással és az életkorral összefüggő krónikus betegségek kialakulása közötti kapcsolat továbbra is "erősen spekulatív" - ezt már Lawrence Appel, a Johns Hopkins Egyetem klinikai kutatási igazgatója nyilatkozta a tanulmány eredményeire reagálva. Hozzátette: ezek egyáltalán nem bizonyítják, hogyha több vizet iszunk, azzal megelőzhetjük a krónikus betegségek kialakulását.

Appel szerint egyébként a tanulmányban említett negatív egészségügyi következményekhez tartósan minimum 150 millimol/liter, vagy annál magasabb nátriumkoncentrációra "lenne szükség", ezt viszont jellemzően csak rendkívüli, például extrém hőhullámok idején fellépő dehidratáltság idézi elő. Amint arra felhívta a figyelmet: a folyadékbevitel mellett számos egyéb tényező is befolyásolhatja a vér nátriumszintjét, például egyes vízhajtók, vagy néhány neurológiai probléma.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljes gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütés várható. Több helyen kell záporra, zivatarra számítani, helyenként heves zivatar is kialakulhat. A délnyugati, déli tájakon kisebb eséllyel és számban valószínű csapadékgócok kialakulása. A délnyugati szél zivataroktól függetlenül is megerősödik, de zivatarok környezetében viharos széllökésekre is számítani kell. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati felén 20 és 25, délkeleti felén 26 és 30 fok között alakul. Napközben kettős fronthatás okozhat tüneteket sokaknál.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra