A nagy forróság miatt luxuscikk lett Maliban a jégkocka

2024. április 28. – 18:55

Másolás

Vágólapra másolva

Pusztít a forróság Maliban, sok élelmiszernél is drágább lett egy kis csomag jégkocka – adta hírül a BBC.

Körülbelül 48 Celsius-fok van a nyugati-afrikai országban, ami március óta már 100 ember halálát okozta. A hőség miatt az áramkimaradások is rendszeresek, jéggel próbálják frissen tartani a hűtőszekrénybe való ételeket a lakosok, így néhány helyen már egy kenyér árának a kétszeresét kell fizetni egy kis csomag jégért.

Az áramkimaradás nem új jelenség az országban: anyagi gondokkal küzd az állami villamosenergia-szolgáltató, így nem tudja kielégíteni a növekvő áramkeresletet. Tartalék generátorokat sem tud használni a lakosság, mivel túl drága az ahhoz való üzemanyag.

Március óta a hőmérséklet Mali egyes részein gyakran az éjszakai órákban is eléri a 46 fokot, de az áramkimaradások miatt a hőségre még a ventilátorok sem jelenthetnek megoldást. Több iskolát is bezártak az országban, és úgy néz ki, a következő hetekben is 40 Celsius-fok felett maradhat a hőmérséklet. Hasonló a helyzet a szomszédos országokban, Szenegálban, Nigériában.

Afrika mellett Délkelet-Ázsiában is komoly gondokat okoz a hőség. A Guardian írta meg, hogy a Fülöp-szigeteken több ezer iskola bezárta, miközben az ország tartományainak a fele küzd a szárazsággal. Az április és a május szokott a legmelegebb lenni a Fülöp-szigeteken, de az egyébként néhány évente jelentkező El Nino időjárási jelenség idén tovább rontott a helyzeten.

Thaiföldön a hatóságok szerint már 30-an haltak meg hőguta miatt, és 35 ezer megawattal új rekordot döntött hétfő este az áram iránti kereslet, miután mindenki elektromos eszközökkel próbált enyhíteni a forróságon. Az ország fővárosában, Bangkokban 40 fok volt szerdán, de csütörtökre már 52 fok feletti hőérzetre figyelmeztettek a hatóságok. A hőérzet számításánál a levegő páratartalmát is figyelembe veszik, mivel minél párásabb a levegő, annál nehezebben tudja az emberi test izzadással kontrollálni saját hőmérsékletét.

Banglades is bezárta az iskoláit, de Indiát sem kímélte a hőség. Már tavaly is 110 halálos áldozata volt áprilisban és júniusban a hőgutának Indiában. Az ember okozta klímaváltozás azonban tovább fokozza a szélsőséges időjárási viszonyokat, és okoz világszerte hőhullámokat, árvizeket vagy éppen erdőtüzeket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!