Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Kásás Tamásék sikereinek bemutatása folytatódik, jön A nemzet aranyai sorozatverziója

Takács Márton

Frissítve 27/04/2024 - 20:41 GMT+2

A hét elején derült ki, hogy készül A nemzet aranyai című dokumentumfilm sorozatverziója, amely a 2000 és 2008 között három olimpiát nyerő magyar férfi vízilabda-válogatott sztoriját dolgozza fel. Tavalyi kritikánkban és az Eurosport podcastjában, a Duplacsavarban is érveltünk a sorozatformátum mellett – megkapjuk.

Kásás Tamás a 2008-as málagai Európa-bajnokságon

Fotó: AFP

Benedek Tibort, Kásás Tamást, Kiss Gergőt és csapattársaikat A nemzet aranyai sorozatverziójában is láthatjuk majd.
"Az egyik kulcsjátékos a csütörtöki sajtóvetítés után említette, hogy csak vele úgy 4 órányi felvett anyag készült. Ez így pazarlás. Akkor már egy igényes, részletgazdag sorozatot is lehetett volna csinálni a rengeteg leforgatott anyagból (ami még akár el is készülhet).”
Ezt egy éve majdnem ilyenkor, 2023 áprilisában írtuk A nemzet aranyai című dokumentumfilm kritikájában. Idén április 22-én 12:46-kor landolt egy sajtóközlemény a postafiókunkban, amely Nichs Andrea sajtófőnöktől érkezett.
Témája, hogy a nemzetközi Cote d’Azur Sportfilm Fesztivál olimpiai kategóriájának nagydíját nyert el A nemzet aranyai. Az érdekesebb viszont az, hogy fejlemények is akadnak a mozival kapcsolatban:
"A kiemelkedő sikerű mozifilm után az alkotók már a tévésorozat verzión dolgoznak a Filmintézet támogatásával. .. Zákonyi S. Tamás és Elek Ottó rendezők már a magyar vízilabdasport világhírű titánjait és a nívós eredményekkel teli évtizedet bemutató sorozaton dolgoznak, amely a további személyes beszámolók mellett sok újdonságot és ritkán látott felvételeket is tartogat.”
Ugyanaznap egy videó is felkerült a film Facebook-oldalára, melyben a háromszoros olimpiai bajnok Szécsi Zoltán megfogalmazása szerint "újabb 400 órányi anyaguk van, amit meg kell vágniuk, és bízunk benne, hogy hasonlóan ütős sorozatot láthatunk majd".
Talán a mozifilm helyett a sorozattal kellett volna kezdeni.
Csepelyi Adrienn úgy fogalmaz a filmről tavaly, a wmn.hu-n megjelent cikkében, hogy "A nemzet aranyai egy két és fél órás pilot egy pazar tévésorozathoz. És ez esetben a pilot nem a kezdetlegességet, kidolgozatlanságot, hanem azt jelenti, hogy sokkal többet szeretnék látni ebből, így."
Megkapjuk. Nagy divatja van amúgy is a sportsorozatoknak.
Tavaly az Eurosport filmes podcastjában, a Duplacsavarban beszélgettünk Szabó Bence kollégánk és Gaál Csaba társaságában A nemzet aranyairól. A vízilabda Real Madridjáról szóló filmet sorozatként is megnéznénk - ez volt az adás címe.
Mindhárman egyetértettünk abban, hogy sorozatformátum illett volna egy ilyen nagy korszakot bemutató, rengeteg szereplőt, eseményt felvonultató témához, nem pedig egy 149 perces, sok aránytalansággal rendelkező mozifilm.
"Ez a film érzelmi alapokon működik elsősorban, nem feltétlen a vizualitását tekintve. Nem úgy ül neki az ember, mint egy Christopher Nolan-mozifilmnek, és nem is azt kapja, mint egy Christopher Nolan-filmtől, hanem inkább érzelmileg hatja meg... Sorozatformátumként sokkal jobban működhetett volna." – fogalmazott Gaál Csaba.
A mi kritikánk egyik kulcsszempontja, hogy unalmas lett a dramaturgia, statikus, szerkezetileg fantáziátlan a kronologikus elbeszélés, sokkal mélyebbre kellett volna menni. Már csak ezért is jobb ötlet a sorozat. Pláne, hogy annyi alapanyag és annyi mondandó is van. A sorozatban lehet majd ugrálni az időben is, lásd Last Dance.
"Közben az összes dokumentumfilmes jelleg és a beszélő fejek mellett az látszik, hogy a meccsösszefoglalókkal abszolút egy másféle élményt próbáltak meg nyújtani. És ez mondjuk passzolhatott volna a sorozatos formátumba is, de ennek meg a mozis környezet sem áll rosszul." – említette Szabó Bence.
Szerepelt vagy 40 nyilatkozó a filmben, többnyire jók is lettek a megszólalások, ezek emelték a színvonalat. De egy egészestés filmhez képest rengeteg volt a beszélő fejek száma, a sorozatformátumban sokkal jobban el lehet osztani ezek mennyiségét és személyét.
A szerkezet arányaival nagy gond volt a filmben, hosszú felvezetés után közel egy óra alatt jutottunk csak el a sydneyi fináléig, az athéni döntő került a középpontba, az a dramaturgiai csúcspont, de a pekingi olimpiával véget ért a dolog, mintha utána nem történt volna semmi, pedig. A sikerek levezetése, a következmények levonása teljesen hiányzott. Nem lett rendesen befejezve, csak abba lett hagyva, elvágták egy ponton, torzó maradt.
Ezen is lehet majd javítani.
Hasonló problémákat emelt ki Vigh Martin is a Filmtetten megjelent kritikájában.
A sorozatban a londoni olimpiával is lehet foglalkozni, amelyen Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely és Szécsi Zoltán személyében még négy háromszoros olimpiai bajnok is részt vett.
Akár Kemény Dénes távozása is beleférhet is, a szövetségi elnöki posztjával, az átmenettel, Benedek Tibor szövetségi kapitányi kinevezésével. Kemény amúgy sem jött ki valami jól a filmből, a sorozatban talán ő is jóval nagyobb megszólalási lehetőséget kap.
Kimaradt a 2001-es fukuokai világbajnokság 5. helye, Székely Bulcsú egy mondatán kívül nem foglalkoztak vele a készítők, a sorozatban kontextusba lehet ágyazni a gyengébben sikerült világversenyeket is.
További ötletként vetjük fel, hogy Nagy Viktoron kívül további olyan játékosok is megszólalhatnának, akik később kulcsszerephez jutottak (Szivós Márton, Hárai Balázs), vagy éppen az erős konkurencia miatt nem lehettek olimpiai bajnokok (Kiss Csaba, Vincze Balázs).
Meg lehetne kérdezni nem vízilabdázó magyar sportolókat, akik Kiss Gergőékkel egy időben versenyeztek, vagy kulturális, közéleti szereplőket, hogy nekik mit jelentett ez a csapat.
Ahogy a családtagok, a játékosok vízilabdázó gyerekei is mesélhetnének a tapasztalataikról. Az OB I-ben pólózik többek között Biros Péter fia, Samu, Molnár Tamás ikerfiai, Hugó és Manó, Kiss Gergely lánya, Kiss Patrícia.
Ahogy a csapattal kapcsolatos árnyoldalak taglalása is beleférne. Például a kétszeres olimpiai bajnok Fodor Rajmund kimaradása a pekingi együttesből, vagy az, hogyan fordulhatott elő, hogy a londoni olimpia befejeztével magára hagyta a válogatottat a szövetségi kapitány, a csapat és a szövkap külön jöttek haza – ahogy arról Kásás Tamás könyvében olvashatunk.
Ha már fentebb az aránytalanságokról beszélünk.
Amellett nehéz elmenni szó nélkül, hogy "a magyar film fuck you-korszakában” Varga Ferenc) A nemzet aranyai a magyar dokumentumfilm történetének eddigi legmagasabb állami támogatási összegéből, 770 millió forintból készült el, a sorozat pedig 198,5 millió Ft NFI-támogatásnál jár.
picture

A nemzet aranyai film főszereplői közül jó néhány, és a producer-rendező © Balogh László

Fotó: Other Agency


Csatlakozz az Eurosport magyar nyelvű Viber-csatornájához a legfrissebb sporthírekért, a legmenőbb videókért, játékokért és érdekességekért!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés