Robert Fico;Szlovákia;sajtószabadság;törvénytervezet;közszolgálati televízió;

„Robert Fico úgy döntött, hadat üzen a független médiának”

Úgy tűnik, Orbán Viktor nyomdokain a szlovák kormányfő is fel akarja számolni a sajtószabadságot. A  Riporterek Határok Nélkül szerint az EU igen későn reagált a magyarországi belpolitikai helyzetre, és nem kellene megismételnie ezt a hibát.

Robert Fico populista kormánya az Orbán Viktorét  követve térdre kényszeríti a közmédiát. A pozsonyi kabinet egyszerűen meg akarja szüntetni jelenlegi formájában a közszolgálati televíziót, az RTVS-t, olyannyira, hogy szerdán el is fogadta el az erre vonatkozó törvényjavaslatot, amelyet még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Több civil szervezet is bejelentette, levélben fordul az Európai Bizottsághoz és az Európai Parlamenthez, hogy támogatást kérjenek a Fico-kormány tervei ellen. Március közepén Pozsonyban és Kassán már több tízezren tüntettek az RTVS közelgő „reformja” ellen. A közmédia szerkesztői és munkatársai szerda este feketében jelentek meg a rádió épülete előtt. A legrosszabbra készülnek, hiszen menesztik majd az RTVS vezetését és több szerkesztőt.

Zuzana Čaputová elnök, akinek hivatali ideje júniusban jár le, élesen bírálta a tervezetet. Az Európai Műsorszolgáltatók Uniója (EBU) állásfoglalása szerint a törvénytervezet egy elismert közszolgálati műsorszolgáltatót számolna fel. Radoslav Stefancik szlovák politológus felszólította az EU-t, haladéktalanul lépjen fel a Fico-kormány tervei ellen, nyilvánvalóan a szlovák televízió és rádió médiatevékenységének manipulálása a cél. – Az EU igen későn reagált a magyarországi belpolitikai helyzetre, és az EU-nak nem kellene megismételnie ezt a hibát. Több sajtóorgánum fejezte ki szolidaritását az RTVS-szel, köztük az Európai Újságírók Szövetsége (AEJ). „Robert Fico úgy döntött, hadat üzen a független médiának" – értékelt Pavol Szalai, a Riporterek Határok Nélkül egyik vezetője.

Az Európai Bizottság az osztrák közmédia, az ORF kérdéseire úgy válaszolt, hogy elemzi a szlovák törvénytervezetet, és figyelemmel kíséri a fejleményeket: – A közszolgálati média fontos szerepet játszik a demokráciában. A közszolgálati műsorszolgáltatókat soha nem szabad állami műsorszolgáltatókká alakítani. Ezért a médiaszabadságról szóló törvényben erős garanciákat javasoltunk a közmédia függetlenségére és stabil finanszírozására.

Robert Fico, aki tavaly negyedszerre tért vissza a kormányfői székbe, régóta kitartóan támadja a közmédiát. – Az RTVS-nél kialakult helyzet tarthatatlan – jelentette ki szerdán, elfogultsággal vádolva televíziót és a rádiót– Sérül a szlovák állampolgárok azon alapvető emberi joga, hogy objektív tájékoztatást kapjanak – indokolta a törvénytervezetet.

Martina Simkovicová kulturális miniszter, aki korábban egy összeesküvés-elméletek terjesztéséről ismert médiavállalatnál dolgozott, többször is bírálta az RTVS vezetőségét, mondván, „elfogult” vele szemben. Egyúttal kifogásolta, hogy a műsorszolgáltató csak a „mainstream véleményeket” közvetíti.

A Fico-kormány a fennálló jogi helyzet miatt nem tudta eltávolítani a 2027-ig tartó megbízatásra megválasztott főigazgatót, Ľuboš Machajt és csapatát. A pozsonyi vezetés ezt az akadályt úgy akarja megkerülni, hogy az új törvénnyel egyszerűen feloszlatja az RTVS-t, és helyére egy új műsorszolgáltatót hoz létre STVR  néven.

A törvénytervezet a főigazgató kinevezését és felmentését érintő változásokról is rendelkezik. A jövőben egy kilenctagú tanács lesz felelős az igazgató kinevezéséért, négy tagot a kormány jelöl ki, a többiek a parlament által kinevezett szakértők lesznek. A végső döntést csak a parlament hozhatja meg, amelyben a kormánypártok kellő többséggel rendelkeznek. Robert Fico elmondta, erre várhatóan júniusban kerül sor.

Az átdolgozott törvényjavaslat nem tartalmazza a Fico-kormány és a parlament által ellenőrzött programtanács létrehozását, amely közvetlenül befolyásolhatná a rádió és a televízió tartalmát.