A Fidesz-kormánynak nem fontos, hogy a magyarok más nyelvet is beszéljenek.

Elkeserítő hazánkban az idegennyelv-oktatás helyzete – derül ki abból a felmérésből, amelyet az Európai Bizottság készített az európai iskolai nyelvoktatásról.

Magyarországon a 2020/21-es tanévre vonatkozó adatok szerint a kötelező idegennyelv-oktatás óraszáma általános iskolában, nappali tagozaton mindössze 13 óra volt, ami az uniós tagországok között az egyik legalacsonyabb – értesült az Economx.hu. A nappali tagozatos középiskolai oktatás esetében pedig 107 nyelvi óra volt, amivel a szintén a mezőny vége felé vagyunk.

„Yes” helyett jöhet a „da” – katasztrofális a magyar diákok idegennyelv-tudása

Elkeserítően kevés óraszámban tanítják Magyarországon az idegen nyelveket – Fotó: Pixabay

A második idegen nyelv tanulása általában az alsó tagozat végén vagy a felső tagozatban kezdődik. 2020-ban uniós szinten a felső tagozat egészében a diákok 59,2 százaléka tanult legalább két idegen nyelvet. A legtöbb oktatási rendszerben a diákok az alsó tagozat utolsó éveiben vagy a felső tagozat korai éveiben kezdik meg a második idegen nyelv tanulását kötelező tantárgyként – míg nálunk ez akkor válik kötelezővé minden diák számára, amikor elérik a középfokú oktatást.

A szakképzésben még rosszabb a helyzet: 2020-ban uniós szinten 35,1 százalék volt azoknak a szakképzésben tanuló diákoknak az aránya, akik legalább két nyelvet tanultak. Ez csaknem 25 százalékponttal alacsonyabb a gimnáziumba járó társaikhoz képest, ahol a két nyelvet tanulók aránya 60 százalék.

Csak hogy érzékelhető legyen, mit jelent mindez európai összehasonlításban: Európában 2020-ban már az alapfokú oktatásban részt vevő diákok 86,1 százalékos arányban tanultak legalább egy idegen nyelvet.

Az EU-ban egyébként 2013 és 2020 között az angol nyelvet egyre több diák tanulta az alapfokú oktatásban. Az angol után a német és a francia a legkedveltebb nyelvek. 2020-ban a felsősök 30 százaléka tanult franciául, a diákoknak pedig összesen a 20 százaléka a német nyelvet biflázta. Öt országban pedig a spanyol volt a leginkább tanult nyelv. Eközben nálunk a politikai vezetők a „yes” helyett egyre többször használják az orosz „da” szót…

6 hozzászólásarrow_drop_down_circle

jáger laszló
Nyelvében él a nemzet,bár nyelvével még senki nem nemzett
csak ennyi
barátilag
J.L.
Nessy
"Tudás alapú társadalom" fidesz módra!
Feller_Peti
Kedves fiatalok! Június 9-én jusson eszetekben,
hogy a magyar baloldal azért dolgozott az EPben,
hogy ti ne jussatok hozzá az Erasmus ösztöndíjhoz!
Philip Marlowe
Mi történt?
Semmi NAPI Magyar P.???
Hi...hi...hi...
Billibácsi
@Nessy: Armando yes? Jevek tanár úr!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.