Már nem is gyengélkedik, hanem inkább halálos beteg a magyar költségvetés, és az adósság mértéke most már komolyan fenyegeti a stabilitást – a szakértők szerint még a 675 milliárdos spórolásnál is komolyabban meg kell majd húzni a nadrágszíjat.

Rég nem látott rossz állapotban van a magyar költségvetés. Idén januárban 2064,4 milliárd forinttal nőtt a központi költségvetés adóssága – ez derült ki a Pénzügyminisztérium részletes államháztartási jelentéséből. A büdzsé rossz állapota felveti azokat a kérdéseket, melyet a közgazdászok már feszegettek egy ideje: vajon mikor lesz óriási baj, és meddig tudja a kormány amennyire lehet, saját kezében tartani a dolgok alakulását – írta a Pénzcentrum.

Az elemzők szerint a kormánynak nagyon rövid időn belül lépnie kell, és ahogy a korábbi megszorításoknál, úgy most is az átlagemberek hátán csattan majd a gazdasági ostor. Azt már a kormányzat is belátta, hogy kiigazítások mellett spórolásra is szükség van, ezért Varga Mihály már két hete bejelentette, hogy rengeteg projektet leállít a kabinet, minden minisztériumnak meghatározva egy keretösszeget. Ráadásul ebben az évben biztosan nem nyáron – mint az az elmúlt években megszokott volt – hanem csak november 5. után nyújtják majd be az Országgyűlésnek a jövő évi költségvetés tervezetét.

Hatalmas veszélyben a 13. havi nyugdíj – Elveheti az idősektől a választások után érkező Orbán-csomag, itt lebeg felettünk Bokros Lajos szelleme

Lassan pont ennyi forint lesz az államkasszában     Fotó: Pixabay

Bukovszki András, a CIB elemzője szerint vannak olyan egyszeri kiadások, amelyek felborítják az központi büdzsé egyensúlyát. Ráadásul ezek most különösen nagy terhet rónak a költségvetésre. A 13. havi nyugdíj kifizetése mellett az igen magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatokat is most kellett kiutalni. A legnagyobb csalódást viszont továbbra is az ÁFA soron látjuk, hiszen messze elmaradt a remélt bevétel.

Azt is elmondta Bukovszki András, hogy a beruházások leállításának bejelentése jó, csak még messze nem elég. Ha tényleg menteni akarnak, akkor az eddigi összegnek még legalább a kétharmadával számolni kell. Kijelentette, a számításaik szerint ehhez még legalább további 300-400 milliárd forintnyi egyenlegjavító intézkedésre lesz szükség. Hozzátette, ha a kormány kiigazító intézkedésekre készül, akkor azt a lakosság pénztárcája egész biztosan megérzi majd.

Az OTP elemzői szerint egyértelműen a 13. havi nyugdíj, valamint a kamatok kifizetése terhelte meg az államkasszát annyira, hogy most gond legyen a büdzsével. Ők is úgy vélik, további kiigazítások biztosan szükségesek lesznek még, és a kormány által bejelentett 675 milliárd forintos beruházás visszavágásnál is nagyobb erőfeszítésre lesz szükség.

Utóbbit is figyelembe véve az idei hiány megközelítheti az 5%-ot, amennyiben nem kerül sor további kiigazításra. Kockázatot jelent, ha esetleg a várakozások alatt marad a GDP növekedés, mert az negatívan befolyásolhatja a költségvetés adóbevételeit. A fentiek alapján nem kizárt, hogy jövő februárban az idősek hiába várják majd a 13. havi nyugdíjukat.

43 hozzászólásarrow_drop_down_circle

nemkati
@KisTehen: Ja, a kormányé. Ilyen katasztrofális helyzetben nem volt még ez az ország az elmúlt 35 évben. És a kormány hiába hazudozik hogy ki mindenki felelős ezért, egyedül ők!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
izéke
infláció ide,megszorítás oda, orbán sleppje,strómanjai újra kiemelkedően fognak gazdagodni,akár százmilliárd forinttal is év végére...
telegdilaci
@nemkati:ha ezt megteszik csúnyán lejáratják magukat hiteltelenek lesznek,anno habzó pofával szajkózták hogy Gyurcsány elvette mi vissza adjuk,eddig tartott ezek szerint ha valóban elveszik a 13-havi nyugdíjat újra akkor megnézhetik magukat,így sem lehet már nekik azt sem elhinni amit kérdeznek,talán hozzá értőkormány kellene aki nem szórná a milliárdokat az egyházaknak és a Határon túliaknak!
kereső
Az lehet, hogy a 13. havi nyugdij veszélyben van...van aki meg már a saját bőrén érzi a haza megmentőjének áldásos ténykedését. Azok a rokkant nyugdijasok, akik a saját szerencsétleségükre még beteg hozzátartozójukat is ápolják, meglepődve vették észre, hogy az ápolási dijból a T. Államkincstár levonta a rokkantsági ellátásukat, mondván a TBJ szerint nem jár kétszeres ellátás. Igaz, hogy a TBJ éppen a kivételek közé sorolja a rokkantsági ellátást, na dee egy ügyintőzen ott az Államkincstárban nem kötelessége ismerni a jogszabályt, neki csak alkalmazni kellene.
human
Nem hiszem, hogy a 13. havit elvenné. Akkor nem kampányolhatna azzal, hogy Gyurcsány is elvette. Szerintem a Kínaiaktól felvesz annyi költcsönt amiből 2026-ig tudja finanszírozni a választói szavazatokat érzékenyen érintő kiadásokat.
A Kínai hitel pedig egy csapda. Kínának eladósodni olyan lesz, mint a privatizáció 1990-ben, csak most kínaiak lesznek az új tulajdonosok.
human
@Őrnagy: írod: "Kínának egy hasonlóan jól fejlődő partnerra van szüksége"
És ez Magyarország lenne? :D Ezen hangosan felnevettem
Havanagi
@szaboria1: Szerintem ez az idő már rég itt van.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.