Életmód

Örök szingliként is lehet boldognak lenni?

rtl.hurtl.hu

2024. április 27. 8:03

Egy új kutatás szerint a kötődési stílus befolyásolhatja, miért maradhat valaki szingli, és hogyan boldogulhat egyedülállóként hossz útávon.

Sokan azt gondolják, hogy az örök szinglik önbizalomhiányosak, boldogtalanok, mert nem tudnak párt találni maguknak vagy fenntartani egy komoly kapcsolatot. De vajon mennyi igaz ebből? Vajon a magányos évek hosszú távon áldásnak vagy inkább átoknak bizonyulnak?

A Conversation tudományos lapban ismertetett, a Journal of Personality folyóiratban közzétett kutatásból az derül ki, hogy bár a hosszú ideje egyedülálló emberek is lehetnek boldogok és mentesek a szorongástól, valóban nem mindenki tud szingliként boldogulni. A tanulmány szerint a döntő tényező az egyén kötődési stílusában keresendő.

A kötődési stílus állhat az örök szingliség mögött?

Az egyedülállók száma világszerte növekszik. Kanadában például a 25 és 29 év közötti fiatal felnőttek körében a szinglik aránya az 1981-es 32 százalékról 2021-re a kétszeresére, 61 százalékra emelkedett, míg az egyedül élőké 1,7 millióról 4,4 millióra.

A kötődéselmélet azt vizsgálja, hogyan alakulnak ki, és milyen jelentőséggel bírnak az emberi kapcsolatok kezdetben a gyermek és gondviselóje között, majd később az ember életének további szakaszaiban. A kötődéselméletet az 1960-as és 1970-es években alkották meg elsősorban a szülő-gyermek viszony kontextusában, majd az 1980-as évek végén az elméletet a felnőttkori párkapcsolatokra is kiterjesztették. Felnőttkorban négy kötődési stílus különböztetünk meg:

  • biztonságos;
  • szorongó–aggodalmaskodó;
  • elutasító-elkerülő;
  • bizalmatlan–elkerülő.

Az elmélet szerint kapcsolatainkat a szorongás és az elkerülés mértéke alakítja. A szorongó kötődési stílus például gyakran jár együtt az elhagyatottság gondolatával, míg az elkerülők például kevesebb intimitást igényelnek. A biztonságosan kötődők biztonságban érzik magukat a kapcsolatokban, támogatók és nyitottak, szeretnek függeni másoktól, intimitást kapni és adni.

Az idézett kutatásban szociál- és klinikai pszichológusok azt vizsgálták, van-e összefüggés az egyedülálló emberek kötődési stílusa és boldogsága között. Két vizsgálatot végeztek, az egyiket a 482 fiatalabb egyedülálló, a másikat pedig 400 idősebb ember körében, akik már jó hosszú ideje szingliként élik mindennapjaikat.

Megállapították, hogy az alanyok 78 százaléka összességében a bizalmatlan kategóriába sorolható, míg 22 százalék a biztonságosba. A kutatók szerint a biztonságosan kötődő szinglik viszonylag komfortosak, ha intimitásról van szó, míg a szorongók gyakran kérdőjelezik meg, hogy szeretik-e őket mások, félnek az elutasítás miatt.

Az elkerülő szinglik kényelmetlenül érzik magukat mások közelségében, és a függetlenségüket helyezik előtérbe. Hajlamosak távolságot tartani érzelmileg a partnerüktől, nehéznek találhatják a bizalom kifejezését és az intimitás megosztását. Ez gyakran vezethet ahhoz, hogy nem jön létre az érzelmi összehangolódás, és a párkapcsolatban fennálló problémákat megoldás helyett elkerülik. A félelemteli-bizalmatlan egyedülállók pedig fokozottan tartanak az elhagyatottságtól, ugyanakkor kényelmetlenül érzik magukat az intimitás és a másik közelsége miatt.

A kötődési stílusok egyébként nincsenek kőbe vésve, az életünk során változhatnak. Az eredmények a kutatók szerint rávilágítanak arra, hogy sok egyedülálló ember érzi magát biztonságban és boldogul társ nélkül is.

A kutatás szerint számtalan oka lehet annak, miért választja valaki a szingliséget. Van, aki életformaként fogja fel, és tudatosan dönt az egyedüllét mellett, míg mások inkább magukra koncentrálnak, ezért nem keresnek párt. A szerzők megjegyzik: már korábbi kutatások is bizonyították, hogy sokan lehetnek boldogok úgy is, hogy önszántukból szinglik maradnak egész életükben.  

Túlzott elvárások és önmegvalósítás – ezek lehetnek főként a szinglilét okai a párkeresők szerint

A Randivonal társkereső oldal Dr. Rövid Irén szociológussal nemrég elkészítette az első magyar szinglitérképet. Az 1600 regisztrált felhasználó segítségével végzett kutatás azt próbálta kideríteni, hogy vajon milyen okokból lesz valaki szingli, milyen az ideális partner a párkeresők számára, és létezik-e szerintük az a bizonyos nagy Ő?

A szinglilét nagyon sokféle élethelyzetet jelenthet, így az okok is különbözőek lehetnek, hogy miért van valaki egyedül. A kutatásban részt vevő párkeresők szerint a másikkal, a jövendőbeli párunkkal szembeni túlzott elvárások, a saját célok előtérbe helyezése és a karrierépítés befolyásolhatja leginkább a szinglik számának alakulását. 

A Fókuszban korábban Bánitzky Kata párkapcsolati szakértőt kérdeztük arról, hogy miért nem jó, ha a személyes találkozás előtt a kiszemelt fél közösségi médiában feltöltött profilja alapján próbálunk a másikról véleményt alkotni. Hogy miben befolyásolhatja mindez a későbbi párkapcsolatot, kiderül az alábbi videóból:

Hogyan hat a bezártság az egyedülállókra?

Nem mindegy, hogy vágyunk arra, hogy kicsit otthon legyünk egyedül akár egy hosszabb pihenőn, vagy kötelezően nem mozdulhatunk ki a lakásból. És ezt teljesen máshogy érzik, élik meg a családok, a párok és az egyedülállók is. A Fókusz stábja 2020-ban, a koronavírus-járvány tetőpontján járt utána annak, hogy mennyire nehéz időszak lehetett a karantén a szingliknek, akik teljesen egyedül maradtak, miután nem lehetett randizni, sőt még baráti vagy családi összejöveteleket sem tartani.

Nyitókép (illusztráció): Getty Images

 

#Életmód#egyedülálló#szingliség#szinglik#párkapcsolat#kutatás#kötődési stílus#boldogság#szerelem#pszichológia#egyedüllét

Címlapról ajánljuk