Megjött a Standard and Poor's ítélete Magyarországról
Gazdaság

Megjött a Standard and Poor's ítélete Magyarországról

A hitelminősítő előzetes közzétételi naptárjának megfelelően a Standard and Poor's péntek este megjelentette értékelését Magyarország adósbesorolásáról és véleményt mondott a magyar gazdaság folyamatairól, kilátásairól. Ezek szerint változatlanul BBB mínusz kategóriában hagyta a besorolást, és a kilátáshoz sem nyúlt, az továbbra is stabil. Az S&P döntése megegyezik az előzetes elemzői várakozásokkal. A hitelminősítő szakembereinek előrejelzésében ugyanakkor kiderül: kétségbe vonják a kormány költségvetési hiányt lefaragó terveit, illetve annak hatásosságát, és számításaik szerint idén 75,6%-ra ugrik a GDP-arányos adósságráta, ami jövőre is ugyanitt fog stagnálni, sőt 2026-ban 75,7%-ra emelkedik, majd onnan kezdhet csökkenni. A hitelminősítő döntésére reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint Varga Mihály pénzügyminiszter is.

Az S&P péntek esti közleménye az első az idei hitelminősítői felülvizsgálatok sorában.

Az S&P Global Ratings 2024. április 26-án kiadott döntésében

megerősítette Magyarország hosszú és rövid lejáratú, deviza- és helyi valutában kibocsátott "BBB-/A-3" hosszú és rövid lejáratú szuverén hitelminősítését. A kilátás stabil

- olvasható a közleményben.

Az előzetes elemzői várakozások is arról szóltak, hogy az S&P ezúttal nem nyúl a magyar adósság besorolásához.

A következő hitelminősítői döntés egy hónap múlva érkezik, akkor a Moody's mond ítéletet, majd június közepén érkezik a Fitch Ratings értékelése.

Itt az indoklás!

A hitelminősítő elemzőinek várakozása szerint a magas kamatköltségek, a lassú áfa-bevételnövekedés és a költségvetésen kívüli tevékenységek nyomást gyakorolnak Magyarország költségvetési helyzetére 2024-ben.

Az S&P szakemberei az alapforgatókönyvükön ugyanakkor bizakodóak a magyar fiskális politika kilátásait illetően, ugyanis azt írták, hogy 2025-től kezdve előrejelzésük szerint a konszolidációs erőfeszítések - amelyeket a gazdasági fellendülés, az alacsonyabb kamatköltségek és energiaszámlák segítenek - a GDP 4%-a körül vagy annál alacsonyabb szinten fogják tartani a költségvetési hiányt, ami lehetővé teszi a kormány számára, hogy középtávon nagyjából stabilizálják az államadósságot.

Arra is kitérnek indoklásukban, hogy Magyarországon az infláció az elmúlt hónapokban jelentősen csökkent, és a folyó fizetési mérleg 2023-ban többletet mutatott, ami lehetővé tette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára, hogy folytassa a kamatcsökkentést és normalizálja a monetáris politikát.

Összességében a fenti indokokkal támasztotta alá a hitelminősítő, hogy nem nyúlt semmihez Magyarországot illetően.

A stabil kilátás a hitelminősítő azon várakozását tükrözi, hogy "Magyarország gazdasági fellendülése, a folyamatos dezinfláció és a csökkenő kamatok középtávon támogatni fogják a kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítéseit, lehetővé téve a GDP-arányos államadósság teher stabilizálódását".

Kockázatok és mellékhatások

Szokás szerint az Standard and Poor's Global Ratings megosztja a pozitív és negatív szcenáriókat, vagyis hogy mikor történhet le-, illetve felminősítés.

A hitelminősítő visszavághatja az adósbesorolást, ha Magyarország költségvetési teljesítménye a jelenleg vártnál sokkal gyengébbnek bizonyulna, ami a nem megfelelő politikai erőfeszítések, a gyengébb gazdasági fellendülés vagy külső nyomás - például az uniós források jelentős csökkentése vagy az energiaellátási sokkok miatt - következménye lenne.

A besorolást akkor javíthatjuk, ha Magyarország költségvetési helyzete jelentősen javulna, és ezzel párhuzamosan csökkenne a külső sebezhetőség - írták.

Az S&P prognózisa számokban

A hitelminősítő részletes táblázatából kiolvasható, hogy a főbb magyarországi makrogazdasági mutatókra mit vár a 2027-ig tartó időszakban. Ezek szerint a GDP növekedése idén 2,2% lehet (a kormányzati prognózis 2,5%-ról szól), míg jövőre ez 3,1% lehet, utána 2,9%, és 2027-ben 2,5%.

A munkanélküliségi ráta esetében fokozatos javulást vár: az idei 3,8%-ról 2027-re 3,5%-ra csökkenhet a mutató.

A költségvetés hiányát idén 5,3%-ra várja az S&P, szemben a kormány új, hivatalos 4,5%-os céljával. Jövőre ez 4,2%-ra csökkenhet (a kormány 3,7%-ot tűzött ki célul), 2026-ban lehet 3,7%, és 2027-ben 3,3%. Vagyis az S&P hitelminősítő szakemberei nem hisznek abban, hogy a kormány három év alatt (2024-2026-os időszakban) vágja az EU által elvárt 3% alá az államháztartás hiányát.

Ez nem meglepő, érdemes felidézni ennek kapcsán Orbán Viktor MKIK-rendezvényen mondott beszédét, melyben azt mondta, hogy egyeztetnie kell még Varga Mihály pénzügyminiszterrel, hogy hány év alatt térjen vissza a magyar költségvetés a 3%-os szint alá. Értelmezése szerint az uniós szabályok 4 évet adnak mindenkinek.

A hitelminősítő várakozása szerint idén és jövőre is még mínuszban lesz a költségvetés elsődleges (kamategyenleg nélkül számolt) egyenlege.

Az előrejelzés leginkább szembetűnő idősora, hogy a hitelminősítő számításai szerint

idén 75,6%-ra ugrik a GDP-arányos adósságráta (a tavalyi 73,5%-ról), ami jövőre is ugyanitt fog stagnálni, sőt 2026-ban 75,7%-ra emelkedik, majd onnan kezdhet csökkenni.

Az éves átlagos infláció a tavalyi 17%-ról idén az S&P Ratings várakozása szerint 4,4%-ra süllyedhet, majd 3,8%-ra és 3,5%-ra csökkenhet tovább.

A döntés háttere

Az S&P részletes magyarázatot is ad, amely a döntés hátterére is rávilágít.

Ezek szerint a hitelminősítő azt várja, hogy Magyarország idei költségvetési csúszása átmeneti lesz, és az államháztartás 2025-től javulni fog anélkül, hogy veszélyeztetné a gazdasági stabilitást. Ezt a véleményüket a következőkre alapozzák:

  • Magyarország 2023-ban és 2024-ben kiugróan magas kamatkiadása átmeneti, és 2025-ben érdemben csökkenni fog a központi kormányzat inflációhoz kötött lakossági kötvényeinek 2024 végén és 2025 elején történő átárazása következtében.
  • Várakozásuk, hogy a kormány 2024 második felében hiteles konszolidációs programot jelent be, amely a költségvetési pályát stabilizáló lépéseket vázol fel, a közelgő túlzott hiány esetén követendő eljárás szakpolitikai horgonya alatt.
  • A 2024-es költségvetési évet egyszeri, 2025-ben meg nem ismétlődő kiadások terhelik, mint például a Budapest Airport 80%-os tulajdonrészének megszerzése.
  • Úgy vélik, hogy a rövid távú költségvetési kockázatokat ellensúlyozzák az olyan konstruktív fejlemények, mint az uniós források folyósítása és a közvetlen külföldi befektetések (FDI) által finanszírozott projektek erős beáramlása - véleményük szerint mindkettő alkalmas lehet arra, hogy középtávon növelje Magyarország növekedési potenciálját.
  • Azt írják, hogy Magyarország csökkenő inflációs rátája és a külkereskedelmi mérleg 2023-as erőteljes egyensúlyának helyreállítása, valamint a 2024-2025-ben várhatóan ismétlődő folyó fizetési mérlegtöbbletekkel kapcsolatos várakozások segíteni fogják az MNB-t abban, hogy - bár óvatosan - 2024-2025 folyamán folytassa monetáris politikai enyhítési programját.

Egy ponton odaszúrt a kormánynak az S&P, amikor a veszélyhelyzeti kormányzást véleményezte. "Az, hogy a kormány gyakran alkalmazza a szükségállapotra vonatkozó intézkedéseket, amelyeket 2020 óta különböző indokokkal meghosszabbítottak,

megerősíti azt a véleményünket, hogy a fékek és ellensúlyok rendszere továbbra is korlátozott,

és ez kevésbé teszi kiszámíthatóvá a politikai lépéseket - fogalmazza meg kritikáját az S&P.

Mit mondanak a minisztériumok?

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki a hitelminősítő döntésének bejelentését követően. Az NGM értékelése szerint "töretlen a bizalom Magyarországgal szemben: a Standard and Poor’s ismét megerősítette Magyarország adósság-besorolását és továbbra is befektetésre ajánlott kategóriába sorolja hazánkat". A magyar gazdaság biztos alapokon áll, ezt tükrözi vissza a Standard and Poor’s mai jelentése, amely stabil kilátással továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat. Magyarország iránt erős a bizalom, a jelentős hitelminősítők mindegyikénél, így a Standard and Poor’s mellett a Moody's és a Fitch Ratings is befektetésre ajánlott kategóriába tartozik a magyar államadósság - emlékeztet az NGM. "Magyarország megítélése a nemzetközi pénzpiacokon kedvező, az erős befektetői és piaci bizalmat a sikeres kötvényaukciók és a külföldi működőtőke-befektetések folyamatos beáramlása is alátámasztja. Hazánkban ruháznak be többek közt a legnagyobb német autógyártó cégek, ráadásul a kínai BYD elektromos autógyártó az unióban elsőként Magyarországon kezdi meg elektromos autóinak gyártását. A magyar állampírok népszerűsége mind a nemzetközi piacon, mind a magyar lakosság körében töretlen, ezt bizonyítja az is, hogy a lakossági állampapírok állománya március végén új rekordon, több mint 10.760 milliárd forinton zárt" - részletezi Nagy Márton tárcája, amely szerint az ország finanszírozási helyzete stabil és biztonságos, a kormány elkötelezett a költségvetési hiány és az államadósság csökkentése mellett, az ikerdeficit megszűnt, hazánk külkereskedelmi mérlege pedig folyamatosan javul.

Varga Mihály pénzügyminiszter egy péntek este közzétett Facebook-videóban értékelte a jó hírt. Azt hangsúlyozta, hogy a Standard and Poor's továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot. A tárcavezető kiemeli: az elemzés szerint, hogy Magyarország továbbra is vonzó célpont a befektetések számára, a munkanélküliségi ráta tovább javulhat, a folyó fizetési mérleg többlete fennmaradhat. Elismerően írnak a magyar bankrendszer stabilitásáról is, valamint az államadósság kedvező szerkezetéről, és annak biztonságos finanszírozásáról is - mondta a pénzügyminiszter.

2023 januárjában lépett az S&P legutóbb, és azóta is szorosan figyeli a magyar ügyeket

A Standard and Poor's egy évvel ezelőtt januárban döntött a magyar adósbesorolás leminősítéséről. Akkor BBB-ről BBB mínuszra minősítette le Magyarországot a hitelminősítő, így a befektetésre ajánlott és a bóvli határára ért a minősítés. A másik két hitelminősíítőnél, a Fitchnél és a Moody’s-nál eggyel feljebb vagyunk, vagyis két fokozattal vagyunk a befektetésre ajánlott kategória határa felett.

Az S&P a tavaly januári leminősítés után 2023-ban kétszer adott ki állásfoglalást a magyar adósbesorolásról, júliusban és decemberben egyaránt megerősítette a minősítést és annak stabil kilátását.

Az elmúlt hónapokban egyébként az S&P aktívan követte a magyar gazdaság és gazdaságpolitika fejleményeit, a fontosabb ügyeknél nem is maradt csendben. Legutóbb arra figyelmeztettek az elemzők, hogy idén emelkedhet a magyar államadósság.

Címlapkép forrása: Scott Eells/Bloomberg via Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bármikor beleroppanhat Oroszország a háborúba, ha a Nyugat enged a riválisának

Szenior treasury és kontrolling munkatárs

Szenior treasury és kontrolling munkatárs
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Automotive Business in CEE Region Conference 2024
2024. június 5.
Digital Compliance by Design & Legaltech 2024
2024. május 8.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Tőzsdetanfolyam

Tőzsdei hullámok, vagyonépítés és részvénykiválasztás

22+1 órás komplex tanfolyam ahol a tőzsdei kereskedés és a hosszú távú befektetés alapjait sajátíthatod el. Megismered a tőzsdei ármozgások törvényszerűségeit, megismered a piaci trendeket, megtanulod felismerni a trendfordulókat.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
szavazas-valasztas-szavazo-valaszto-valasztopolgar