Hirdetés

Ezt a 8 szokást azonnal abba kell hagynod, ha hosszú életet szeretnél

Garai Kitti portré Garai Kitti

Bár az időt nem tudjuk lelassítani, de azért sokat tehetünk, hogy tovább éljünk. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy bizonyos káros szokásainkról lemondjunk.

"Az öregedés egyik elsődleges jellemzője a felhalmozódott sejtkárosodás, amely szervi diszfunkcióhoz és végül halálhoz vezet” - mondta Dr. Brett Osborn neurológus, aki a hosszú élet szakértője is. "Az egészség megőrzésének kulcsa a sejtkárosodás minimalizálása azáltal, hogy öntünk olajat a tűzre, amit sajnos a legtöbb amerikai tesz" - fogalmazott. 

Az orvosok most elárulták azt is, hogy mi az a nyolc leggyakoribb egészségtelen viselkedési forma, amelyek felgyorsítják az öregedés folyamatát - írja a New York Post.

Ezt a 8 szokást azonnal hagyd abba

Hivatkozás másolása

1. Dohányzás: a dohányzás bizonyítottan rövidíti a várható élettartamot. A brit Action on Smoking and Health kutatói arról számoltak be, hogy egy 30 éves dohányos még körülbelül 35 évig élhet - szemben a nemdohányzó, szintén 30 éves társaikkal, akik még körülbelül 53 évig élhetnek. "A dohányzás felgyorsítja az öregedést azáltal, hogy káros vegyi anyagoknak teszi ki az embert, csökkenti az oxigénellátást, lebontja a kollagént és növeli az oxidatív stresszt” - mondta Dr. Dawn Ericsson, szülész-nőgyógyász és a floridai Tampában működő AgeRejuvenation orvosi igazgatója.  "A dohányzás káros hatásai túlmutatnak a tüdő egészségén, felgyorsítják a bőr öregedését, és növelik az ínybetegségek és a fogvesztés kockázatát. Emellett olyan méreganyagokat juttat a szervezetbe, amelyek rontják a bőr rugalmasságát és a kollagéntermelést, ami ráncokhoz vezet. A füstben lévő szabad gyökök károsítják a tüdőszövetet és az erek falát, rákot idézve elő - magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy a szívroham, a stroke és az agyi aneurizma előfordulása jelentősen magasabb a dohányosoknál a nemdohányzókhoz képest. 

A legjobb megoldás a dohányzásról való azonnali leszokás - állapították meg a szakértők. A sikeres leszokás esélyének növelése érdekében Ericsson azt javasolta, hogy határozzunk meg egy „leszokási időpontot”, kerüljük el a kiváltó okokat, és keressük a barátok, a család és az egészségügyi szolgáltatók támogatását. "Egyesek nikotinpótló terápiával vagy olyan gyógyszerekkel, mint a bupropion és a vareniklin, eredményt érnek el" - mondta.

2. Túl sok napozás: a túlzott napozás a bőr DNS-ének károsítása révén öregedéshez vezethet, ami ráncokat, megereszkedett bőrt és sötét foltokat okozhat - jegyezte meg Ericsson. Osborn egyetértett ezzel, és figyelmeztetett a bőrrák, például a bazálsejtes karcinóma és a melanoma megnövekedett kockázatára is, utóbbi halálos kimenetelű is lehet. "A magas fényvédő faktorú naptej rendszeres használata, a védőruházat viselése és a napozás elkerülése a csúcsidőben védheti a bőrt” - tanácsolta Osborn. Ericcson pedig azt javasolta, hogy viseljünk kalapot, napszemüveget, védőruhát, valamint próbáljunk árnyékban tartózkodni délelőtt 10 és délután 4 óra között. A hidratálás és az antioxidánsok, például a C- és E-vitamin használata szintén segíthet a bőr védelmében. 

3. Rossz étrend: a tápanyaghiányos étrend bizonyítottan felgyorsítja az öregedést, ezzel minden szakértő egyetért. "A feldolgozott élelmiszerekben, cukorban és egészségtelen zsírokban gazdag étrend gyulladást okozhat, károsíthatja a kollagént és felgyorsíthatja a bőr öregedését” - figyelmeztetett Ericsson. Osborn is megjegyezte, hogy ezek az ételek gyulladást és szabadgyök-károsodást okozhatnak. "A kiváltott inzulinrezisztens vagy prediabéteszes állapot egy lépéssel közelebb visz a rettegett »metabolikus szindrómához« - amely olyan betegségek kapuja, mint a koszorúér-betegség, a rák és az Alzheimer-kór” - fogalmazott.

Az öregedés jeleinek csökkentésére a szakértők kiegyensúlyozott, alacsony glikémiás indexű gyümölcsökben, zöldségekben, sovány fehérjékben és gyulladáscsökkentő zsírokban (omega-3 és omega-9) gazdag étrendet javasolnak. "Az ezekben az élelmiszerekben található antioxidánsok felveszik a harcot a szabad gyökök okozta károsodások ellen, akárcsak az olyan antioxidáns kiegészítők, mint a C-vitamin, a zöld tea és az omega-3 zsírsavak” - mondta Osborn. Ericcson hozzátette, fontos az étkezések megtervezése - a teljes értékű, feldolgozatlan élelmiszerekre összpontosítva. "Az otthoni főzés, az adagok szabályozása és a folyadékbevitel szintén jó módszer a táplálékbevitel javítására" - mondta.

4. A testmozgás hiánya: "A testmozgás hiánya hozzájárul az öregedéshez azáltal, hogy izomvesztést, csontsűrűség-csökkenést, súlygyarapodást és szív- és érrendszeri problémákat okoz” - mondta Ericsson.  A rendszeres testmozgás elengedhetetlen az izomtömeg, a keringés és a kognitív egészség megőrzéséhez, ahogy öregszünk.  Osborn szintén az aktív életmód híve, megjegyezve, hogy a testünk arra való, hogy mozogjon. "A testmozgás több mint 100, a hosszú élethez kapcsolódó gént kapcsol be, ezért ne hagyd ki! Jót tesz a testnek és az elmének" - magyarázta. 

A rendszeres testmozgás, különösen az erőnléti edzés Osborn szerint alapvető fontosságú az egészségünk szempontjából. "Ez azt jelenti, hogy súlyokat kell emelned és keményen kell lélegezned az edzések során” - mondta. A "pihenőnapokon" pedig végezzünk 45 perces, könnyebb edzéseket, például gyaloglást, evezést, úszást vagy kocogást, ugyanis az  javítja a szív- és érrendszeri kondíciót, miközben lehetővé teszi, hogy regenerálódjon a szervezet a nehéz erőnléti edzésekből. A hosszú távú edzésrutin fenntartásához fontos, hogy találjunk olyan tevékenységeket, amelyeket következetesen élvezünk, tűzzünk ki reális célokat, maradjunk rugalmasak és „hallgassunk a testünkre” - mondta Ericsson.

5. Túlzott alkoholfogyasztás: az alkohol dehidratálja a bőrt, és májkárosodáshoz és kognitív károsodáshoz vezethet - figyelmeztetett Osborn. "Problémákat okoz a vércukorszint szabályozásában is, és szorosan összefügg az elhízással” - mondta, hozzátéve: mivel az alkohol sejtméreg, felgyorsítja az öregedési folyamatot. Ericsson egyetértett azzal, hogy a túlzott alkoholfogyasztás felgyorsítja az öregedést, mivel kiszáradást, tápanyagcsökkenést, gyulladást, májkárosodást és kollagénlebontást okoz."A krónikus alkoholfogyasztás kiszáríthatja a bőrt, károsíthatja a májat és növelheti a kognitív hanyatlás kockázatát” - mondta Ericsson. A szakértők egyetértettek abban, hogy a dohányzáshoz hasonlóan a megoldás az alkoholfogyasztás megszüntetése. "Nem azt mondom, hogy hideg fejjel hagyjuk abba, de törekedjünk arra, hogy a következő hat-tizenkét hónapon belül megszüntessük a megszokott alkoholfogyasztást” - tanácsolta Osborn. "Jobban fogja érezni magát, és hosszú távon rengeteg pénzt fog megtakarítani.”

Ericsson szerint az ivásról való leszokáshoz további tippek közé tartozik a kiváltó okok elkerülése, az egészséges tevékenységekkel való elfoglaltság és szükség esetén szakember segítségének igénybevétele.

6. Krónikus stressz: míg bizonyos fokú stressz normális és egészséges, a krónikusan magas stresszszint megrövidítheti a telomereket, az olyan DNS-fehérje struktúrákat, amelyek „központi szerepet játszanak a sejtek sorsában és az öregedésben azáltal, hogy a korábbi sejtosztódások és DNS-károsodások alapján beállítják a sejtek stresszre és növekedési stimulációra adott válaszát. "A krónikus stressz a bőrbetegségeket is súlyosbíthatja, és hatással lehet a mentális egészségre, felgyorsítva az öregedést” - tette hozzá Ericsson.

Osborn szerint a hosszú távú stressz befolyásolja a szervezet öngyógyító képességét, és korai öregedéshez vezethet. "Az öregedés a fokozott gyulladás állapota - és amint a szervezet kortizoltermeléssel történő gyulladásmérséklési képessége kimerül, a gyulladás féktelenül eluralkodik” - mondta. Az olyan stresszkezelési technikák, mint a pihenés, a terápia és a rendszeres testmozgás enyhíthetik a stresszt. "Az erőnléti edzés szintén csökkenti a kortizoltermelést (több órával az edzés után) - és ennek köszönhetően megkönnyíti az alvást, ami kritikus fontosságú a stressz csökkentéséhez” - jegyezte meg Osborn.

7. Rossz alvás: az alváshiány felgyorsítja az öregedést azáltal, hogy csökkenti a bőr egészségét, növeli a gyulladást és hormonális egyensúlyhiányt okoz, emellett akadályozza a sejtek javítását és befolyásolja a kognitív funkciókat - magyarázta Ericcson. Osborn pedig azt mondta, az alvás létfontosságú a szervezet regenerációs folyamataihoz. Az alvás a neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór kialakulásának is elejét veszi. "Az alvást nem lehet meghekkelni - az egészség és a jólét alapvető része" - fogalmazott Osborn, aki azt javasolja, hogy legyen egy rendszeres időbeosztásunk, is mindig teremtsük meg a pihentető környezetet, valamint kerüljük a lefekvés előtti stimulánsokat. 

8. Rossz szájhigiénia: a rossz szájhigiénia felgyorsítja az öregedést, mivel ínybetegségeket, fogvesztést  és rossz leheletet okoz - figyelmeztetett Ericsson. "A fogínybetegségek és a fogvesztés nemcsak a szájüregi egészségre van hatással, hanem az általános közérzetre is, hozzájárulva az öregedő megjelenéshez” - tette hozzá.

A szívbetegség kockázata és a koszorúér-betegség előfordulása, valamint az ínygyulladás között is van összefüggés - jegyezte meg Osborn. "A gyulladás nem csak a szájban jelentkezik - ez egy szisztémás probléma. Tehát, ha a szájban van egy felgyorsult öregedési állapot, akkor jobb, ha elhisszük, hogy máshol is van” - mondta. Az optimális szájhigiéniához rendszeres fogászati ellenőrzésre, megfelelő fogmosásra és fogselyem használatára, valamint antimikrobiális szájvíz használatára van szükség - sorolta Osborn. A cukros és savas ételek korlátozása, a dohánytermékek kerülése, a folyadékpótlás és az étkezések utáni cukormentes rágógumi szintén segíthet a száj egészségének megőrzésében, tette hozzá Ericsson.

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés