Nem minden növényi olaj egyforma az egészségügyi előnyöket és a felhasználhatóságot tekintve. Az extraszűz avokádóolajról bebizonyosodott, hogy az egyik legegészségesebb és legsokoldalúbb étkezési olaj.

Felhasználási módjai

A gazdag, bársonyos íz fokozza az ételek ízét, és magas égési pontja miatt a legjobb választás a sütéshez és a magas hőmérsékleten történő főzéshez is, de természetesen salátaöntetnek is remek választás. Enyhe ízének köszönhetően rendkívül sokoldalúan felhasználható, hiszen zöldségekhez, turmixokhoz, de akár sütemények, sőt pékáruk sütéséhez is kiválóan alkalmas, egészséges alternatívát nyújtva.

Az avokádóolaj egészségügyi előnyei

Az avokádóolajat a szív vitaminjaként is szokták emlegetni. Telítetlen zsírtartalma az egyik legmagasabb, amely jót tesznek a szívnek, és többszörösen telítetlen zsírokat is tartalmaz, melyek nélkülözhetetlenek a szervezetünk számára. Az olajsav és a fitokemikáliák összetételének köszönhetően is segíthet az avokádóolaj a szív- és érrendszer egészségének támogatásában.

Egy tanulmány szerint az avokádóolaj segíti a karotinoidok – a sárga, narancssárga és piros gyümölcsökben és zöldségekben található természetes pigmentek – felszívódását. Ezt követően retinolt, azaz A-vitamint képez. A karotinoidok ugyanis nem szívódnak fel teljesen a szervezetben, ebben segíthet az avokádó és más egészséges zsírok. Tanulmányok összefüggésbe hozták a karotinoidok bevitelét a jobb látással és a mell- és prosztatarák kockázatának csökkenésével is.

avokádó

Az avokádó olaja minden szempontból kiváló választás – fotó: Pixabay

Az avokádóolaj antioxidánsokban és E-vitaminban is gazdag, és csökkenti a koleszterinszintet. Kiváló az agy egészségének fenntartásához, emellett jelentős gyulladáscsökkentő hatása is van.

Ez a tápláló, természetes olaj továbbá gazdag olyan esszenciális zsírsavakban, amelyek hidratálják és regenerálják a bőrt. Különleges összetétele segít helyreállítani a bőr természetes védőrétegét, csökkentve a szárazság és az irritáció érzetét. A rendszeres használat során bőrünk puhábbá, simábbá és ragyogóbbá válik.


Az avokádó terméséből készült olajat hidegen sajtolják. Az érett avokádót betakarítják, kimagozzák és meghámozzák, majd húsát összetörik, később az olajat hidegsajtolási technikával elválasztják a termék többi részétől, majd fogyasztásra készen palackozzák.

Amikor avokádóolajat választunk, érdemes a biotermékek közül válogatnunk, és jobb a hidegen sajtolt termékeket választani a finomított verziók helyett. Ebben az olaj színe is a segítségünkre lehet: a finomítatlan avokádóolaj zöld színű, míg a sárga szín arra utal, hogy finomított verzió van az üvegben.

Érdemes sötét üvegben, hűvös helyen tárolni, hogy minél tovább megőrizze minőségét és jótékony hatásait.

Indexkép: Pixabay