Hirdetés

Milliárdosok versenyeznek a TikTok megvásárlásáért, de hiába

Garai Kitti portré Garai Kitti

Egy maroknyi amerikai pénzügyi és technológiai mágnás több milliárdos ajánlatra készül a TikTok megvásárlására, miután Joe Biden elnök aláírta azt a törvényt, amely arra kényszerítené a kínai tulajdonosokat, hogy eladják az alkalmazást, máskülönben betiltják azt az Egyesült Államokban.

A Wall Street és a Szilícium-völgy alakjait Steven Mnuchin, a volt pénzügyminiszter vezeti, aki nyíltan kijelentette, hogy meg akarja vásárolni a népszerű alkalmazást. A kérők között van az Activision Blizzard korábbi vezérigazgatója, Bobby Kotick is, aki a hírek szerint már beszélt az OpenAI vezérigazgatójával, Sam Altmannal egy esetleges ajánlatról.

És vannak olyan spekulációk, hogy a szókimondó Pershing Square fedezeti alap vezetője, Bill Ackman is ajánlatot tehet. Sőt, még a „Shark Tank” multimilliomos Kevin O'Leary is azt mondta, hogy „szívesen megvenné” a TikTokot - írja a New York Post

Ám sajnos hiába a nagy tervek, ugyanis mindannyian hatalmas akadályba ütköznek a TikTok megvásárlásban, ugyanis a ByteDance nem tervezi eladni a platformot egy amerikai tulajdonosnak. Mint ismert, a most elfogadott és Joe Biden által aláírt törvény szerint a ByteDance-nek egy éve van arra, hogy megváljon a TikToktól, vagy különben az Egyesült Államokban teljesen betiltják az alkalmazást. A kínai kormány azonban kijelentette: határozottan elleneznek bármilyen eladást. 

És ennek eredményeképpen a vevők valószínűleg nem fognak hozzáférni az ultra-függőséget okozó algoritmushoz - a technológiához, amely órákra odaköti a felhasználókat az alkalmazáshoz. Mindez azt jelenti, hogy egy potenciális vevő csak a márkanevet és a felhasználói bázist kapná meg, és a technológiát, valamint az azt létrehozó csapatot a semmiből kellene újraépítenie. A vevőnek emellett milliárdokat kellene összeszednie. Bár a TikTok értékelése nem nyilvános, egyes elemzők szerint az algoritmussal együtt 100 milliárd dollárnál is többe kerülhet, bár anélkül olcsóbb lenne. A ByteDance-t tavaly 220 milliárd dollárra értékelték a Pitchbook adatai szerint. 

Végül, a vevőknek át kellene esniük a szabályozó hatóságok ellenőrzésén, beleértve a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot. Ez már alapvetően kizárja Mark Zuckerberg Meta és Tim Cook Apple vállalatát, amelyek megengedhetnék maguknak, hogy 100 milliárd dollárért megvegyék az alkamazást, ugyanis mindkét vállalat folyamatban lévő trösztellenes eljárások alatt áll - magyarázta Joel Thayer, a Thayer PLLC tanácsadó és trösztellenes jogi cég igazgatója. "Szinte lehetetlen lenne, hogy egy már trösztellenes vizsgálat alatt álló vállalat olyan céget vásároljon, amely nagyobb hatalmat és piaci részesedést biztosítana számára” - tette hozzá. 

Egy, a TikTokhoz közel álló forrás a The Postnak elmondta: "Egyetlen amerikai techcég sem tudná keresztülvinni a szabályozókon a TikTok megvásárlását. Szóval, ha egy lépést hátrébb lépünk, nem sok olyan személy van, aki képes lenne a finanszírozást megoldani, meggyőzni az igazgatótanácsot, és felépíteni a céget”.

Ezek a milliárdosok szállhatnak versenybe a TikTokért

Hivatkozás másolása

Steven Mnuchin volt a legnyilvánosabban érdeklődő vásárló, aki márciusban a CNBC-n kijelentette, hogy "összeállít egy befektetői csoportot, akik megvásárolhatnák az alkalmazást” a Liberty Strategic Capital nevű alapján keresztül. Miután évtizedekig banki tevékenységet folytatott, és fedezeti alapokhoz, sőt, olyan filmekhez is gyűjtött pénzt, mint az Avatar, van tapasztalata a befektetések megszerzésében. Az algoritmus újraalkotásához azonban egy egész csapatnyi szakembert kellene bevonnia. Azonban ha Trumpot megválasztják, Mnuchin lehet majd a pénzügyminiszter, ami azt jelentené, hogy távozna a vállalattól. 

Bobby Kotick lehet a legjobb helyzetben ahhoz, hogy valóban algoritmust hozzon létre és technológiai céget építsen, mondták a források a The Postnak. Márciusban a Wall Street Journal arról számolt be, hogy Kotick beszélt lehetséges befektetőkkel, köztük az OpenAI vezérigazgatójával, Sam Altmannal arról, hogy találjanak egy konzorciumot, amely megvásárolná az üzletet. A ChatGPT gyártója a TikTokot használhatná az AI-modellek betanításához, ha egy olyan partner, mint Kotick, össze tudná szedni a hatalmas tőkét, ami az üzlet lebonyolításához szükséges. 

Egyébként Kotick volt az Activision Blizzard játékipari óriáscég alapítója és vezérigazgatója, amely alkalmazásokat és játékokat készített és fejlesztett, amíg el nem adta 69 milliárd dollárért a Microsoftnak. A The Postnak nyilatkozó források szerint a férfi kapcsolatokat épített ki a nagypénzű befektetőkkel, azonban ő maga nem kívánt nyilatkozni az ügyben.

Bill Ackman nem közölte, hogy érdeklődne a TikTok iránt, azonban Wall Street-i források szerint gyorsan pénzt tudna szerezni.

Beltway-i források szerint a másik lehetséges vevő Jeffrey Yass, a Susquehanna alapítója, akinek vagyona 30 milliárd dollár felett van. Ő már 15%-os tulajdonosa a ByteDance-nek - és a források szerint van elég pénze ahhoz, hogy nagyobb részesedést vásároljon a TikTokban. Ám Yass komoly erőfeszítéseket tett a törvényjavaslat megállítása érdekében, beleértve a kongresszusi tagok nyomás alá helyezését és Trump volt elnökkel való találkozását is. Egy nemrégiben megjelent jelentés még azt is felvetette, hogy a Susquehanna rendelkezhet az algoritmus egy korai verziójával, ami technológiai előnyt jelentene számára. A cége a ByteDance-hez és Kínához fűződő mély kapcsolatai miatt jó helyzetben van ahhoz, hogy meggyőzze az igazgatótanácsot és a kormányt, hogy meg kell szereznie az alkalmazást. 

Egy maroknyi más vásárló - akik 2020-ban kísérletet tettek a TikTok megvásárlására, amikor Trump megpróbálta kikényszeríteni az eladást - szintén megjelenhet az elkövetkező hónapokban. A Walmart vezérigazgatója, Doug McMillon már korábban is tárgyalt arról, hogy a szoftveróriás Oracle-lel együttműködve megvásárolják a TikTok amerikai piacon működő részét. Bár ez meghiúsult, McMillon folyamatosan tartotta a kapcsolatot a céggel. Zhang tavaly Arkansasba repült egy találkozóra McMillonnal - idézte fel a portál.  Az Oracle alapítója, Larry Ellison 2020 óta nem nyilatkozott a TikTok megvásárlásáról. A vállalat azonban már most is a szerverein tárolja az amerikai TikTok-felhasználók adatait.

Kevin „Shark Tank” O'Leary pedig márciusban azt mondta a CNBC Asia-nak, hogy összeállítana egy konzorciumot, amely 20-30 milliárd dolláros ajánlatot tenne a TikTokért. A „Mr. Wonderful” néven is emlegetett befektető azonban azóta eltűnt, és a The Postnak nyilatkozó források szerint kételkednek abban, hogy megvan az ajánlattételhez szükséges forrása.

A Bill Gates által alapított Microsoft 2020-ban szintén megpróbálta megvásárolni a TikTokot, de a források szerint nem valószínű, hogy ismét beszállna.

Hogy valóban eladják vagy betiltják-e az alkalmazást, az még nem derült ki. Szerdán a TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew biztosította a felhasználókat, hogy az alkalmazás „nem megy sehova”, és hogy a vállalat jogi lépéseket tesz a betiltás megakadályozása érdekében. Más források szerint ha Trumpot megválasztják, a volt elnök megpróbálhat majd beleszólni az eladásról szóló tárgyalásokba, ahogyan azt 2020-ban tette, vagy megpróbálhatja megállítani a kényszerű elidegenítést. 

Elindult a Naphire.hu YouTube-csatornája, iratkozzon fel a legfrissebb videóinkért!

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés