Elemzések Komoly tervei vannak az IT-vel a magyar kormánynak

Komoly tervei vannak az IT-vel a magyar kormánynak

Pörge Béla | 2024.04.26 16:23

Komoly tervei vannak az IT-vel a magyar kormánynak

Fotó: Pexels

Magyarország nemrégiben bemutatott új versenyképességi stratégiájában fontos szerep jut az infokommunikációs technológiák szektorának is, ami nem véletlen – egyre nagyobb mértékben járul hozzá az ország és a világ GDP-jéhez ez a terület.

Hirdetés

Az IKT (infokommunikációs technológiák) szektor jelentős mértékben járul hozzá a magyar GDP-hez (5,4 százalékkal 2021-ben), emellett kiemelt foglalkoztató közel 172 ezer munkavállalóval. Az IKT digitalizáció és technológiai diszrupció révén más ágazatok teljesítményére is pozitív hatással bír.

Az ágazat víziója 2030-ra:

  1. Az IKT gyártás hozzáadott értéke tekintetében hazánk élen jár az Európai Unión belül.
  2. A vállalatok által megvalósított beruházások több mint 50 százalékát az Ipar 4.0 megoldások teszik ki.
  3. A hulladékká vált elektromos és elektronikus berendezések hulladékának közel 100 százalékban történő újrafeldolgozásához a technológia adott.
  4. A telekommunikációs infrastruktúra világszínvonalon biztosítja a modern ipar.

Egyre fontosabb az IKT a geopolitikában is

Az IKT szektor a világ GDP-jének 7,7 százalékát tette ki 2022-ben. Ázsia a legmeghatározóbb régió az IKT szektorban, a szektor árbevételének 33 százalékát állította elő 2022-ben. Vezető pozícióját a további 10,2 százalékos éves átlagos növekedési ütem erősítheti meg 2022 és 2027 között. A legnagyobb növekedés az IT szolgáltatások piacán várható, mérsékeltebb bővülésre lehet számítani a számítástechnikai eszközök gyártása és a telekommunikáció alágazatokban.

A technológia korunk világának legfőbb geopolitikai színtere. Az USA és Kína közötti technológiai harc folytatódik, USA korlátozza Kína hozzáférését a kulcsfontosságú technológiákhoz, Kína egyre jobban az önállóságra törekszik. A technológiai szabályozások körül fokozódnak a feszültségek az USA, az Európai Unió és Kína között (például adatvédelem, mesterséges intelligencia, és kiberbiztonság kérdésekben).

A fizikai helyett a kiberhadviselés kerül előtérbe: a digitális technológián keresztül támadják meg a létfontosságú kormányzati és vállalati rendszereket. A vezető technológiai vállalatok egyre nagyobb mértékben kívánják birtokolni a piacot (például felvásárlások a szolgáltatások bővítéséhez, saját optikai kábelek létesítése az óceán alatt).

Szennyező is, meg nem is

A szektorhoz tartozott a világ energiafelhasználásának 7 százaléka 2022-ben, ez az arány az IT szolgáltatások és a hálózati infrastruktúra bővülése miatt 13 százalékra nőhet 2030-ig. 2022-ben az IKT ágazat volt felelős a globális üvegházhatású gázkibocsátás 3-5 százalékáért.

Új, környezetbarát technológiák kerülnek bevezetésre a klímaváltozás kezeléséhez. A környezeti terhelés mérsékléséhez hozzájárul az energetikai hálózatokhoz kapcsolódó okos eszközök, mérők és megoldások alkalmazása.

A hazai IKT szektor stratégiai céljai – kapcsolódó kiemelt javaslatok

  • A helyzeti előnnyel rendelkező és az ellátásbiztonsági szempontból kiemelkedő jelentőségű beszállítói láncok célzott fejlesztése.
  • Modern technológiák összehangolt stratégiájának kialakítása a nemzeti platformok tudásbázisán, a modern technológiák hatékony alkalmazása érdekében
  • A startup ökoszisztéma fejlesztése, finanszírozása
  • IKT felsőoktatás fejlesztése, modernizálása és innováció vezérelt együttműködések piaci szereplőkkel
  • Mérnöki pálya vonzerejének növelése ösztönző programok és képzések brand építése által
  • Üzleti, sales, marketing és digitális kompetenciák fejlesztése, valamint vállalkozói és menedzsment kompetenciák középiskolai és felsőoktatási szinten egyaránt
  • Telekommunikációs infrastruktúra fejlesztésének előmozdítása
  • A dedikált 5G frekvencia-tartományok ipari célú allokálásának átgondolása.

Tetszett ez a hír? Értesüljön elsőként a járműipari történésekről, iratkozzon fel az autopro.hu hírlevelére az alábbi linken!

Hirdetés

Kiemelt Partnereink