szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vízpótlást oldották volna meg, mivel a terület elsivatagosodása egyre gyorsul.

Több olyan beruházást halaszt el a kormány saját, korábbi határozatait felülírva, amelyek a lassan sivataggá váló Duna-Tisza közi Homokhátság területén pótolták volna a hiányzó víz egy részét – írja a Telex.

A lap megkeresésére az Alsó Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása alapján azt közölte, hogy két beruházást állítottak le, amelyek közül az egyik két részből áll.

Az egyik a Mórahalom és térségének vízpótlására kitalált projekt, amelyre a vonatkozó kormányhatározat alapján 2,1 milliárd forintot fordítottak volna. A másik a „Duna-Tisza közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotának javítása, helyreállítása”, ez utóbbival ezen a területen biztosították volna a vízpótlást. A tervek szerint a Dunából és a Tiszából átemelőkkel és szivattyúkkal, a meglévő csatornákon és egy új csőhálózaton át juttatták volna el a vizet a Homokhátságra. A két részletben tervezett beruházás első részletére 84, a másodikra 312 milliárd forintot fordítottak volna.

A területen a klímaváltozás hatására mára szinte válságos a helyzet, a régió egyre erőteljesebben sivatagosodik el. Azzal, hogy most két, közel 400 milliárd forintos beruházást lőtt le, a kormány még tovább tolja maga előtt a probléma megoldását.

Kiégett tómedrek, üres víztározók is jelzik az Alföld elsivatagosodását

Eleink a folyószabályozással kiengedték a vizet a Kárpát-medencéből, és ugyan már száz éve rájöttek, hogy ami maradt az kevés, de csak a múlt század közepére-második felére jutottak oda, hogy visszaduzzasszák a Tiszát. Ettől azonban az Alföld nagy része öles léptekkel halad az elsivatagosodás felé.

(Címlapképünk archív, illusztráció.)