A Hód-Mezőgazda Zrt. edukációs programja, a Hód-Mezőgazda Tanösvény idén is felöleli a teljes, a termőföldtől a takarmányozásig tartó termelési folyamatot. A rendkívül gyakorlatias, a cégnél az elmúlt évtizedekben felhalmozott tudás, benne azonnal használható praktikák átadását célzó szakmai program fókuszában a helyzetfelismerés, a hibafeltárás és a tanulás hármasa áll.

A kezdeményezés értékét és sikerességét jelzi, hogy a tanösvény és annak idei továbbfejlesztése a „Magyar Növénytermesztésért Termékdíj" versenyen 2. helyezést ért el.

Hód-Mezőgazda tanösvény

A tanösvény és annak idei továbbfejlesztése a „Magyar Növénytermesztésért Termékdíj" versenyen 2. helyezést ért el – forrás: Hód-Mezőgazda Zrt.

A Hód-Mezőgazda Tanösvényt az a célkitűzés hívta életre, hogy a termelésben dolgozó szakemberek átfogó továbbképzéséhez olyan új módszer szülessen, amely alkalmas nemcsak egyes technológiai elemek, hanem egy-egy rendszer komplex működésének bemutatására, a hozzá kapcsolódó ismeretek gyors és hatékony átadására. A legfontosabb szempontok a gyakorlatorientáltság és az érzékletes szemléltetés, a tanösvény ezt hivatott felvállalni.

Helyszíne egy hajdani kubikgödör, ami egykoron a város téglagyára számára biztosította a nyersanyagul szolgáló agyagot. A kitermelés megszűnése után azonban feltöltötték különböző helyekről származó sittel és törmelékkel. A több mint húsz éve magára hagyott területet „visszahódította" a természet, és elsősorban a talajbiológiának köszönhetően megindult a talajképződés, így tavasszal egy olyan, a talajtani folyamatokat bemutató, tanulságos szelvényt sikerült a helyi gazdaság szakembereinek feltárniuk, amely izgalmas mondanivalóval volt képes megszólítani az ide látogatókat, gyerekeket és felnőtteket egyaránt. A Hód-Mezőgazda Tanösvény talajszelvényét jelölték a 2023. Év Talaja címre, amelyet sikerült is elnyerni.

Hód-Mezőgazda tanösvény

Az a bizonyos talajszelvény. Folyamatosan tanítja azt, akinek van szeme a látásra – forrás: Hód-Mezőgazda Zrt.

A XXXI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon a gépkiállítói tér melletti talajskanzenben található tanösvény az idei évben 7 állomással várja mindazokat, akik szeretnének minél többet megtudni a fenntartható mezőgazdaságról.



Az állomások:

1. HÁZIGAZDA - TERMŐFÖLDTŐL A TAKARMÁNYOZÁSIG

Előadó: Kurusa Tamás termelési vezérigazgató-helyettes Hód-Mezőgazda Zrt

Az állomáson a Hód-Mezőgazda Zrt.-nél alkalmazott gyakorlati elemeket mutatják be, melyekkel lehetőségeikhez mérten próbálnak alkalmazkodni mind a gazdasági, mind pedig klimatikus változásokhoz és körülményekhez. Legyen az a nagyobb biztonsággal termeszthető őszi tömegtakarmányok előállítása (takarmányrozs, festololium) vagy az öntözési fejlesztéseknek köszönhető kettős termesztés lehetősége (takarmányrozs-kukorica).

A gyakorlati elemeken túl bemutatják és szemléltetik az elmúlt egy év tartalmas pillanatait is, melyek során minden esetben szélsőségek nélkül, gyakorlati szempontok figyelembevétele mellett hívták fel a figyelmet A TERMŐFÖLD fontosságára.

Hód-Mezőgazda tanösvény

Kurusa Tamás termelési vezérigazgató-helyettes a Hód-Mezőgazda Zrt.-nél alkalmazott gyakorlati elemeket mutatja be az első állomáson – forrás: Hód-Mezőgazda Zrt.

2. TALAJTAN - INTERAKTÍV TALAJSZELVÉNY

Előadó: Dr. Hupuczi Júlia főiskolai docens Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet

Tematika: 2024-ben a térség (Hódmezővásárhely és környéke) talajtani adottságainak szélesebb körű bemutatását tervezik, ugyanis a talajtani információátadás lényeges elemének tartják, hogy az érdeklődőknek meg tudják mutatni a talajtakaró sokszínűségét és eltérő tulajdonságait. Ezen az állomáson betekintést nyerhetnek az érdeklődők a mezőgazdasági termelés szempontjából elengedhetetlen környezeti tényező, a talaj összetett és bonyolult rendszerébe. A beszélgetések során képet kaphatnak a látogatók a talaj-víz-növény rendszerben lejátszódó fizikai, kémiai és biológiai folyamatokról, a gazdasági termelés szempontjából fontos talajtulajdonságokról, talajtípusokról, hidrológiai alapokról és a növénytermesztéshez elengedhetetlen víz megőrzéséről, pótlásáról, hasznosíthatóságáról.

3. TALAJBIOLÓGIA – SZERVESANYAG GAZDÁLKODÁS

Előadó: Dr. Varga Sándor szakmai vezető és Csatári Gábor tudományos munkatárs, Phylazonit Kft.

Tematika: Termékeny talajról abban az esetben beszélhetünk, ha rendelkezik elegendő szerves anyaggal, stabil talajszerkezettel és nem utolsó sorban aktív talajélettel. A talajélet károsodásával annak szerkezetépítő hatását veszítjük el, mint ahogy szerves anyag nélkül nem tudjuk optimális szinten tartani a hasznos mikroorganizmusokat sem. E három tényező szorosan összefügg: ha bármelyik sérül, a másik kettő is sérül! Ahhoz, hogy ez az egyensúly megvalósuljon a mikroorganizmusoknak, benne a különböző hasznos baktériumoknak fontos szerepük van, amelyek a visszakevert szerves anyagok tápanyaggá alakításában, a humusz képződésében ezáltal a talaj szerkezetének javításában vagy a lekötött, de a növény számára nem elérhető tápanyagok mobilizálásában egyaránt kiemelt szerepet játszanak. Ezzel a szemlélettel és technológiával nagy lépést tehetünk a fenntartható gazdálkodás és a költségoptimalizálás irányába.

Hód-Mezőgazda tanösvény

Egy olyan Horsch gépkapcsolatot is kiállítanak, amellyel bemutatják a munkaműveletek univerzalitását és a mulcshagyó technológia létjogosultságát – forrás: Hód-Mezőgazda Zrt.

4. TALAJMŰVELÉS – MEGFELELŐ AGROTECHNIKA

Előadó: Barabás Zsolt – HORSCH kelet-magyarországi értékesítési vezető, Axiál Kft. -HORSCH MASCHINEN GMBH.

Tematika: A szerkezeti degradáció, melyet sok esetben a túlművelés okoz, csak több évi munkával fordítható vissza. Elsőként a kevesebb menetszám elérése a fontos a talajtömörödésének mérséklésére, valamint egyes területeken a forgatásos, mélyművelés elhagyását is számba kell venni, hogy megakadályozzuk a talaj nedvességvesztését. Ezen az állomáson egy olyan Horsch gépkapcsolatot állítanak ki, amellyel bemutatják a munkaműveletek univerzalitását és a mulcshagyó technológia létjogosultságát. Céljuk olyan folyamat bemutatása, amely a sekély tarlóhántástól az egy menetben való alapműtrágyázás kérdésén keresztül az intenzív forgatás nélküli talajművelésig bezárólag felhívja a figyelmet a talajkímélő művelés kedvező hatásaira.

5. NÖVÉNYI STRESSZÉLETTAN –ÉLMÉNYSZERŰ NÖVÉNYBIOLÓGIA

Előadó: Dr. Parádi István ügyvezető igazgató, ExperiPlant Kft., az ELTE TTK Biológiai Intézet Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszékének adjunktusa

Tematika: Olyan ismereteket mutat be a szakember, amelyek a különböző stresszhatásokra és kezelésekre adott növényi válaszok értelmezésében segítenek. Fontos, hogy a gazdálkodók és a döntéshozók ismerjék meg a növények növekedését, fejlődését és anyagcseréjét szabályozó legfontosabb folyamatokat, mert ez a tudás gyorsabb és pontosabb döntésekhez és a kezelések, művelési folyamatok sikeresebb kiválasztásához járulhat hozzá. A szervezők célja, hogy élményszerűen közel hozzák a növénybiológiát a látogatókhoz, ehhez mikroszkópot, élettani diagnosztikai műszereket és élő növényeket is alkalmaznak.

6. NÖVÉNYEGÉSZSÉG – NÖVÉNYI TELJESÍTŐKÉPESSÉG

Előadó: Szabó István üzletág-fejlesztési igazgató, Pro-Feed Kft. Növényegészség Üzletág

Tematika: A témakör keretében a termelők által elvárt növényi teljesítmény alapjairól, feltételeinek biztosításáról vagy éppen annak növeléséről hangzanak el fontos információk. Szó lesz a növényi kondíció ápolásának eszközeiről, a biostimulátorokról, illetve felhasználásuk szakmai alapjairól. A szakemberek segítenek a látogatóknak eligazodni, hogy a rendelkezésre álló lehetőségekből – szakmai alapon – a felhasználási céljaiknak legmegfelelőbb megoldást választhassák ki. Idén a régiek mellett (kukorica, cirok, szója) új növényeket (olajretek, fehér mustár, bab, napraforgó) is kiállítanak az állomáson a Hód-Mezőgazda Zrt. jóvoltából és bemutatják azok fejlődésének, termésképzésének jellemző folyamatait. Tavaly a NÖVÉNYEGÉSZSÉG állomás legnépszerűbb „szolgáltatása" a látogatók kérdéseinek megválaszolása volt.


7. TAKARMÁNYGAZDÁLKODÁS – TAKARMÁNYMINŐSÍTÉS ÉS SZAKTANÁCSADÁS

Előadó: Dr. Orosz Szilvia címzetes egyetemi docens, takarmányozási igazgató, ÁT Kft., Takarmányozási Igazgatóság

Tematika: A szakember beszél a tömegtakarmány-bázis klímastratégiájáról, bemutatja a kettős termesztés, vagy más néven 'double cropping' környezetvédelmi vonatkozásait. Információval szolgál arról, hogy az őszi vetésű fű- és gabonafélék meghatározó jelentőségűek nem csak a klímastratégia szempontjából, hanem kedvező étrendi hatásuk révén a tehén bendőkomfortjának biztosításában is, sőt a kimagasló rostemészthetőségüknek köszönhetően csökkentik az üvegházhatású gázok (elsősorban a metán) képződését. Rávilágít arra, hogy a körkörösség elvéhez is jól illik a tömegtakarmány-termesztés fejlesztése, mert a home grown alapanyagoknak kisebb az ökológiai lábnyoma. A látogatók megismerkedhetnek az új hőstressz-tömegtakarmányokkal: (olaszperje-szilázs, az őszi vetésű - kora tavaszi betakarítású rozs-szilázs, tritikálé-szilázs, BMR cirok-szilázs)