Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az elmúlt 30 évben soha ennyien nem próbáltak rajthoz állni főpolgármester-választáson. A Jobbik jelöltje a start előtt visszalépett, de még így is tizennégyen gyűjtenek aláírásokat. Kérdés, hánynak sikerül ötezret összeszedni. Van birodalmi jelölt és nemzetegyesítő, valamint hét független jelölt is – köztük két visszatérő és több teljesen ismeretlen. A legidősebb 77, a legfiatalabb 18 éves.

Önkormányzati választások
Marad-e Budapest főpolgármestere Karácsony Gergely? Melyik városokban lehet esélye az ellenzéknek? Megrengethetik-e a közéleti botrányok a Fidesz helyi bástyáit? Június 9-én kiderül - kövesse velünk a 2024-es önkormányzati választások legfontosabb híreit!
Friss cikkek a témában

Karácsony Gergely, Szentkirályi Alexandra és Vitézy Dávid a legismertebb résztvevői a június 9-i önkormányzati voksolásnak, és az is biztos, hogy a főpolgármester-választás eredményhirdetése után ők hárman állhatnak a dobogóra – bár a győztes fog örülni a legjobban. Ám nem csak ők szeretnék vezetni a várost: 14 főpolgármester-jelölt kezdett aláírásgyűjtésbe a napokban. Az elmúlt 30 évben soha ennyi jelöltet nem vett nyilvántartásba a választási bizottság. Az eddigi rekord 2014-es, amikor Tarlós István főpolgármesternek 12 kihívója akadt. Íme az idei mezőny:

Főpolgármester-jelöltek 2024-ben – nem mindenki adta hozzá az arcát
Nemzeti Választási Iroda

Persze most sem jut majd el mindenki odáig, hogy elinduljon a választáson, és szavazni is lehessen rá június 9-én. Most ugyanis a politikai selejtező zajlik, a szavazólapra pedig már csak azoknak a neve kerül majd fel, akik „kvótát szereztek“ az indulásra – ehhez ötezer érvényes ajánlást, vagyis támogató aláírást kell összegyűjteni. A törvény nem ír elő határidőt arra, meddig lehet felvenni az ajánlóíveket, csak a leadásának van határideje: május 6., 16 óra. Aki tehát nagyon biztos magában, akár aznap reggel is bejelentkezhet, a lényeg, hogy délutánig leadja az ötezer érvényes aláírást. 

Jelölt neveJelölőszervezet
Ács Lászlófüggetlen
Ferenczik JózsefÚj Magyar Birodalmi Mozgalom
Grundtner AndrásMi Hazánk Mozgalom
Kajtor GáborSzabad Ország Mozgalom
Karácsony GergelyPárbeszéd–DK–MSZP
Kolek Márton Ottófüggetlen
Kovács János (1947)Nemzetegyesítő Mozgalom
Kovács János (1979)független
Nimmervol Márk Erikfüggetlen
Révész Ferencfüggetlen
Simon Szilárd Attilafüggetlen
Szentkirályi AlexandraFidesz–KDNP
Torda Dávidfüggetlen
Vitézy DávidVitézy Dáviddal Budapestért–LMP

Két régi ismerős a 2019-es indulók közül 

Egyelőre tehát 14 főpolgármester-jelölt van – a Jobbik aspiránsa, Brenner Koloman még a start előtt visszalépett Vitézy Dávid javára –, és a korábbi választásokhoz képest meglepően sok a nem pártjelölt, hanem független induló. A legutóbbi, Karácsony Gergely győzelmét hozó 2019-es választásra eredetileg nyolc induló készült, végül csak öten szerepeltek a szavazólapon, de az akkori első körösök közül hárman is megpróbálják idén.  

Az egyikük Karácsony, de a fenti listáról két másik név is ismerős lehet öt évvel korábbról. Az egyikük Révész Ferenc, aki akkor is függetlenként indult volna, de már az ajánlásgyűjtéskor elvérzett. A 66 éves, nyugdíjas villanyszerelő most újra próbálkozik, és frissített is a programján: míg 5 éve a még csak épülő Mol-toronynak nekiment volna az Aranybullára hivatkozva, ma már nem bántaná. Viszont továbbra is vannak más céljai, amiket nem adott fel: 

A 2036-ig szóló, de másfél oldalba összesűrített programjának része 8000 budapesti közterület átnevezése, a Nyugati téri felüljáró elbontása és a „Nemzeti Keresztény Budapest helyreállítása”. 

A másik 2019-es újrázó Ács László, aki öt éve még a Zöldek Pártja színeiben próbálkozott – de az indulásig el sem jutott –, most viszont már függetlenként indulna. Talán nem függetlenül attól, hogy egykori pártját fizetésképtelenség miatt, végelszámolást követően éppen felszámolják. Ács a három esélyes főpolgármester-jelölt mindegyikét élesen kritizálja a Facebookon, Szentkirályi Alexandra szerinte például Rogán Antal „asztrálteste”. 

Ácsról azt érdemes még tudni, hogy egykori újságíró, de volt cégvezető és banktulajdonos is. Főpolgármesteri ambíciói régóta vannak, mert már 2014-ben is indulni akart, de akkor sem sikerült összegyűjtenie elég támogatói aláírást – akkor ezért a szabadkőműveseket okolta. Most – mint bemutatkozásában írja – ismét tesz „egy reménytelennek tűnő kísérletet, hogy hozzáértésemmel és hatalmas élettapasztalatommal azt nyújtsam a fővárosi polgároknak, ami jár nekik”. 

A 7 éve halott nagymamát és negyven éve emigrált, 116 éve született szomszédot is értesítették, hogy mehet szavazni

A választási irodához fordult egy halásztelki család, mert a júniusi önkormányzati és EP-választásról kiértesítették 2017-ben elhunyt rokonukat is. Ráadásul az 1980-as években külföldre távozó szomszédjuk is kapott választási küldeményt, aki 116 éves lenne. A választási iroda szerint a belügy hibás nyilvántartása miatt csúszott be a dupla baki.

Egyetlen nő van, de két Kovács János is 

A 14 jelölt között – a korábbi évekhez hasonlóan – ezúttal is túlnyomó többségben vannak a férfiak, az egyetlen női jelölt a Fidesz–KDNP-s Szentkirályi Alexandra. Szentkirályi – amúgy a már Orbán Viktor által is „újrahasznosított” Donald Trump-i jelszó mintájára – 7 pontos programjának egyik elemét emelte kampányígéretté, miszerint „Újra naggyá tesszük a nemzet fővárosát”, emellett lényegében nem csinál mást, mint gyurcsányozik. Karácsony Gergelynek 11 pontos, Vitézy Dávidnak 101 pontos programja van.

A HVG közéleti podcastjának a minap Karácsony volt a vendége, nézze meg a videót: 

Karácsony Gergely: Megnyerem a választást, és bekopogok a kormányhoz, hogy helló, beszélgetnünk kell

Valóban háborúban áll-e a kormány Budapesttel? Miért nem küldte el Lázár Jánost a fenébe a debreceni sajtótájékoztatója után? Fenntartható-e az új bérletrendszer? Miért nem történt semmi az Airbnb-szabályozással? Béna kacsa lenne-e egy új ciklusban? Miért ő áll legközelebb a budapesti fiatalokhoz? Közéleti podcastunk Budapest2024 minisorozatában a főpolgármester-jelölteket kérdezzük, elsőként a főváros jelenlegi vezetőjét, Karácsony Gergelyt.

Bár női jelölt csak egy van, Kovács Jánosból rögtön kettő is. Eddig nem volt olyan főpolgármester-választás, ahol két olyan jelölt indult volna, akit ugyanúgy hívtak. De azért meg lehet őket különböztetni, mert az egyikük 1979-es, a másikuk 1947-es születésű. Utóbbi Kovács János a maga 77 évével a legidősebb jelölt, és őt a NEEM, vagyis a Nemzetegyesítő Mozgalom indítja. A szegedi párt 2017 óta létezik, és célja, hogy „a pártokrácia helyett demokráciát hozzon létre”. 

A másik, a fiatalabb Kovács János függetlenként indulna a főpolgármesteri posztért, de közös a két Kovácsban, hogy mindketten ismeretlenek a politikában, és nem találtunk róluk lényegében semmit: se életrajzot, se választási programot. Az eddig a politikában és a közéletben ismeretlen főpolgármester-jelöltek táborába tartozik a független jelöltként próbálkozó Simon Szilárd Attila is.

Szintén független induló, és úgy tűnik, hogy a legfiatalabb is a 18 éves Kolek Márton Ottó, aki a hvg.hu-val azt közölte: „Budapest az elmúlt időszakban be nem tartott ígéretek csapdájába zuhant”, ő viszont „a realitás talaján készült, a város lehetőségeit felmérő, Budapest fejlődését és az emberek jólétét garantáló” programot írt. Négy fő pontja: a korrupció és még a gyanújának is a megszüntetése, több pénzből nagyobb köztisztaság, reintegrációs program hajléktalanoknak és a dugók megszüntetése.

Hiába fordult fel a politika az elmúlt két hónapban, Szentkirályi mintha még mindig Tarlósnak kampányolna

Újra naggyá tesszük Budapestet! – ígérte kampánynyitóján Szentkirályi Alexandra, de hogy pontosan hogyan, arról eddig nem sokat tudunk. Az egykori kormányszóvivő kampánya egyelőre nem áll többől, mint hogy Karácsony Gergelyt, de főleg Gyurcsány Ferencet támadja a most trendi online formátumokon. Kacskovics Mihály Béla és Lengyel Tibor cikke.

22 éves tiktokker és az ötpontos jelölt 

A mezőny egyik legfiatalabb tagja a 22 éves Torda Dávid független jelölt, aki jelentős, közel 400 ezres követőtáborral bír a TikTokon. Videói alapján Magyar Péter-rajongó, és amint a hvg.hu-nak küldött bemutatkozásából kiderült, hozzá hasonlóan kritikusan viszonyul a jelenlegi politikai szereplőkhöz – oldaltól függetlenül. Azt írta egyébként, hogy  

a főpolgármester-jelöltségem csak a kezdet, fiatalokat fogok magam mellé gyűjteni, és nagyobb célokat is ki fogunk tűzni 2026-ra. 

A politikai helyzetről kifejtette, hogy „a nemzet pusztulás szélére került, mert az elmúlt 30 évben gengszter politikusaink saját hazájukat szanaszét lopták, így az a Fidesz–KDNP 14 éve alatt Európa második legszegényebb és a legkorruptabb országa lett”. Torda azért is bírálta Orbánékat, hogy Gyurcsányt nem számoltatták el, szerinte azért, mert „ez a kettő bűnöző összejátszik”.

Egyelőre Karácsony-Vitézy-Szentkirályi a sorrend a főpolgármester-jelöltek között, a Magyar Péter-hatás máshol okozhat meglepetést

Továbbra is magabiztosan vezet Budapesten Karácsony Gergely, a második Vitézy Dávid, és csak a harmadik a Fidesz jelöltje. A Závecz Research vezetője, Závecz Tibor szerint a budapesti kerületek többségében az ellenzéki polgármesterek újrázhatnak majd. Azt is mondta, Magyar Péter miatt sok minden nehezen kalkulálható még, bár úgy tűnik, nem veszélyezteti az ellenzék pozícióit.

A szintén független Nimmervol Márk Erik régóta készülhetett a főpolgármester-jelöltségre, mivel a YouTube-ra feltöltött, indulását bejelentő videó már egyéves. Ebben öt vállalást tesz, mert szerinte ez passzol a főpolgármester 5 éves ciklusához. Ezek: a környezetvédelem, az igazságos közpénzfelhasználás, a kulturális élet fejlesztése „hazai érzelmű dolgokkal”, az általános igényesség, például „a padok le legyenek festve, ne kelljen izgulni, hogy itt egy kátyú”, végül a közlekedésfejlesztés.

Nem mindig közvetlenül választották
A főpolgármesteri poszt Magyarországon jelenleg a legmagasabb, közvetlen választással betöltött politikai tisztség, ez pedig komoly legitimitást biztosít a betöltőjének.
Budapest főpolgármesterét 1990-ben még nem közvetlenül választották, hanem az akkor 88 tagú Fővárosi Közgyűlés választotta meg a saját tagjai közül. Akkor még a választók közvetlenül a testület háromnegyedének összetételéről döntöttek, további 22 tagot a kerületi képviselő-testületek delegálták. A későbbiekben a testület létszáma 66 főre csökkent, majd – párhuzamosan az Országgyűlés létszámcsökkentésével – a Fidesz ötletére ezt is lefelezték. Most 33 fős a testület, tagjai között automatikusan ott a főpolgármester, a 23 kerület polgármestere és kompenzációs listáról 9 további képviselő. Ez a szabály azonban – miután tavaly a Mi Hazánk javaslatát a Fidesz–KDNP-s parlamenti többség megszavazta – megint változott, és most júniusban már tisztán listás választással töltik fel a képviselői helyeket a közgyűlésben.
Budapesten a főpolgármesteri posztot rekordhosszúságú időn, 20 éven át betöltő SZDSZ-es Demszky Gábort tehát 1990-ben még a közgyűlés választotta meg, azután viszont négy alkalommal közvetlen választáson erősítették meg a budapestiek. Őt 2010-ben a Fidesz–KDNP jelöltje, Tarlós István követte, aki 9 éven át volt főpolgármester – ez két ciklust jelentett, mert 2014-ben megint változtak a szabályok, és már nem 4, hanem 5 év lett egy ciklus. Karácsony Gergelyt 2019-ben választották meg.

Testépítő exzsaru és a birodalmi induló 

Kajtor Gábor személyében egy 18 éven át a Készenléti Rendőrségnél dolgozó exzsaru, jelenlegi testépítő is bejelentkezett főpolgármester-jelöltnek. Ahogy arról a hvg.hu is írt, őt a Szabad Ország Mozgalom (SZOM) nevű párt indítja. Bemutatkozó Facebook-posztjából kiderül, hogy szerinte „a jelenlegi vezetés a múltban ragadt, és látjuk, hogy számos kihívás áll Budapest előtt”. A SZOM amúgy egy friss, tavaly nyáron alapított párt, de ahhoz képest, hogy már decemberben bejelentették, hogy a jelöltjük Katona Zoltán lesz, valamiért mégsem őt indítják, hanem Kajtort. 

Egy testépítő exrendőr is bejelentkezett főpolgármester-jelöltnek, így már heten vannak

A párt tavaly nyáron alakult, és jelöltjük is más, mint akit előre jeleztek, a pártelnök pedig nem más, mint aki 2015-ben még egy másik párt színeiben befőzőautomatákkal futamította volna meg Orbán Viktort. Újabb csavar, hogy a régi párt alelnöke most egy harmadik párt főpolgármester-jelöltje.

Egy másik új, eddig ismeretlen, 5 hónapja létező párt is főpolgármester-jelöltet állít. Az Új Magyar Birodalmi Mozgalom elnevezésű párt a saját elnökét, Ferenczik Józsefet indítja Karácsonnyal szemben. Ferencziknek mindössze 4 fő programpontja van, ezek: lakhatás, közlekedés, egészségügy és közmunkaprogram. Érdekesség, hogy a párt előre jelezte, „nem ismerjük el hivatalosan ezt a választást”, mert nincsenek egyenlő esélyek. 

Az Új Magyar Birodalmi Mozgalom is bejelentette a főpolgármester-jelöltjét, így már hatan vannak

Friss, öt hónapja bejegyzett párt ambíciózus tervekkel. Minden politikai elitet IS leváltanának, de egyelőre csak 30 követőjük van a Facebookon.

Nemcsak kispártok, hanem a parlamenti frakcióval bíró Mi Hazánk is indít saját főpolgármester-jelöltet, Grundtner Andrást. A huszonévesen még a MIÉP kampányát segítő, majd 10 éven át jobbikos, 2018 óta pedig a Mi Hazánkban politizáló jelölt ígérete szerint Budapest-programja a főváros, a kormányzat és magánbefektetők részvételére építő „soha nem látott, komplex fejlesztési program”.

Karácsonyt mégsem támogatja a Momentum, vagy mi történt?
Vitáik természetesen vannak, de ennek ellenére Karácsony Gergelyt támogatja a Momentum a főpolgármester-választáson – ezt már tavaly novemberben bejelentette a párt, most mégis sokaknak szemet szúrt, hogy a Nemzeti Választási Bizottság főpolgármester-jelölteket felsoroló oldalán Karácsony neve mellett nincs ott a Momentum neve és logója, pedig ott van az MSZP-é, a Párbeszédé és a DK-é is.
A Momentum a hvg.hu kérdésére most közölte, hogy ennek csupán technikai, nem pedig politikai okai vannak: „A Momentum arra biztatja a budapesti szavazóit, hogy listán a Donáth Anna és Soproni Tamás vezette listára szavazzanak, a főpolgármester-jelöltek közül pedig Karácsony Gergelyre.” Köztudott volt, hogy a Momentum külön listán indul Budapesten, viszont – magyarázták – a szabályok szerint ahhoz, hogy egy párt (vagy pártszövetség) önálló budapesti listát tudjon állítani, vagy három kerületben kell önálló polgármesterjelöltet állítaniuk, vagy saját főpolgármester-jelöltet kell állítaniuk. Hozzátették: „A DK–MSZP–Párbeszéd óbaloldali pártszövetség a saját budapesti listája állítása érdekében dönthetett úgy, hogy Karácsony Gergely csak ennek a három pártnak a jelöltje lesz, vélhetően azért, mert nem volt három polgármesterjelöltjük, aki nélkülözni tudta volna a Momentum logóját.”