Német kutatók és termesztők a kukorica és a karós bab együttes termesztését javasolják, ugyanis az egyszerre vethető két növényfaj kölcsönösen profitálhat egymásból.

Ez a kombináció a kukorica önmagában történő termesztéséhez képest jobb növénytakarást biztosít. Ezért a módszer előnyös megoldás lehet elsősorban gyengébb talajokon, ahol a termés besilózásakor a félérésben lévő babszemek lényegesen megnövelhetik a szilázs tápértékét.

A kukorica és a karós bab együttes termesztése több előnnyel is járhat

A kukorica és a karós bab együttes termesztése több előnnyel is járhat – Fotó: Pixabay

A kukorica szárára felkapaszkodó bab nem von el tápanyagot a kukoricától, sőt nitrogénmegkötése révén – az Augustenbergi Technológiai Kutatóközpont számításai alapján – mintegy 50 százalékkal csökkenti a kettős termést biztosító vegyes kultúra műtrágya igényét, mivel a karós bab a levegő nitrogénjéből hektáronként 25 kg-ot képes megkötni.


A bab hosszabb virágzási ideje révén a poszméhek nagyobb tömegben látogatják a kombinált vetést, ami a kukoricának is előnyös.

Tápanyagokkal jól ellátott talajokon azonban a fent vázolt előnyök csak csekély mértékben érvényesülnek. Ha pedig a feltételek a bab fejlődéséhez különösen kedvezőek, akkor a szecskázásnál fennáll annak a veszélye, hogy a gyökérgolyók kiszakadnak, és beszennyezik a termést.

Ezt a vetéskombinációt nálunk, a Nagyalföldön ötven-hatvan évvel ezelőtt sok helyütt alkalmazták.

Forrás: digitalmagazin.de